Lågprisflygbolag till Sverige

2025 07 03

Det norska lågprisflygbolaget Norse Atlantic Airways tar sig in på den svenska marknaden.

För första gången någonsin kommer bolagets flygplan att lyfta från svensk mark. 

Norse Atlantic Airways kommer att erbjuda direktflyg till två destinationer i Thailand – huvudstaden Bangkok och populära semesterorten Phuket.

De nya direktlinjerna utgår från Arlanda i Stockholm och lanseras under hösten och vintern 2025. Sträckan Arlanda-Bangkok kommer att trafikeras två gånger i veckan, på onsdagar och söndagar.

– Det finns ett stort förtroende för den svenska flygresemarknaden och Norse Atlantics satsning på en direktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Bangkok Suvarnabhumi Int'l är ett tydligt tecken på detta. Norse Atlantic kommer att spela en viktig roll för att knyta samman Sverige och Thailand, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef för Swedavia som äger Arlanda.

Direktlinjen till Phuket kommer att trafikeras en gång i veckan med start från den 4 december 2025.

– Vi är hedrade över det förtroende som så många resenärer har visat Norse Atlantic när det gäller vår satsning till Thailand, säger Bjørn Tore Larsen, vd för Norse Atlantic Airways.

– Att vi nu lanserar en direktlinje mellan Stockholm och Phuket är ett bevis på det förtroendet – och på vårt löfte om att göra långdistansresor mer tillgängliga, bekväma och inspirerande. Med den nya linjen fortsätter vi vårt uppdrag att sammanlänka kontinenter med den äventyrslust som alltid har varit en del av vårt nordiska DNA.

Här är prislappen

Nedan redovisas exempelpriser för Norse Atlantics direktflyg till Thailand under december.

En tur- och returresa till Bangkok kostar cirka 500 euro per vuxen passagerare, enligt flygbolagets hemsida. Det motsvarar omkring 5 600 kronor.

En liknande resa till Phuket ligger på omkring 5 500 kronor, enligt Norse Atlantics hemsida.

Priserna varierar beroende på valda resedatum.

LÄS MER: Flera flygbolag pekas ut – har de högsta ”dolda” avgifterna | Ekonomibladet

FAKTA: Norse Atlantic Airways

Norse Atlantic Airways är ett lågprisflygbolag som erbjuder direkta, långdistansflygningar över hela världen, tillsammans med specialiserade charter- och ACMI-tjänster.

- Norse Atlantic grundades av vd och storägare Bjørn Tore Larsen i mars 2021 och driver en modern flotta av 15 Boeing 787 Dreamliners.

- I dag erbjuder Norse Atlantic direktflygningar till  destinationer i Nordamerika, Europa, Afrika och Asien. Passagerare kan flyga till städer som New York, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Orlando, Bangkok, Kapstaden, Oslo, Aten, London, Berlin, Rom och Paris.

- Bolagets första flyg lyfte från Oslo till New York den 14 juni 2022.

LÄS MER: Försäkringsbolag varnar för hembesök – öppna inte dörren | Ekonomibladet

Foto: J. McArthur

Text: Redaktionen


BÄSTA KNEPET: Så får du de godaste jordgubbarna

2025 07 03

Under sommaren är jordgubbar ett givet inslag i många svenska hem.

De röda bären passar perfekt till både frukost, lunch och efterrätter.

Men hur får man den bästa smakupplevelsen?

Enligt proffskocken Markiz Taintons finns det ett enkelt knep som både förhöjer smaken på jordgubbarna och får dem att hålla sig fräscha längre.    

– Lägg jordgubbarna på en bricka så de inte nuddar varandra, då kan du samtidigt ta bort de jordgubbar som inte är fina, säger hon till Aftonbladet.

– Ställ sedan in dem i kylen, fortsätter kocken.

Vid servering är det viktigt att ta ut bären från kylen minst en timme innan de ska ätas. Detta eftersom kalla jordgubbar inte smakar så mycket.

Delar bedömningen 

Livsmedelsföretaget Mathem går ut med ett liknande tips.

– Jordgubbar är en färskvara och bör därför förvaras i kylen om de inte ska ätas direkt. Ta fram dem en stund innan det är dags för servering så att de hinner bli rumstempererade, framhåller företaget.

”Doppa i vinäger”

Mathem har också ett annat knep för att hålla jordgubbarna fräscha riktigt länge.

Enligt företaget ökar bärens hållbarheten avsevärt om de doppas i vinäger.

–  Låt de ”hela och rena” osnoppade jordgubbarna få sig ett dopp i en lösning gjord på 1 del vitvinsvinäger och 10 delar vatten (exempelvis 2 msk vitvinsvinäger och 3 dl vatten). Låt bären försiktigt rinna av i ett durkslag (skölj inte av dem) och lägg dem sedan med lite mellanrum på en ren kökshandduk eller hushållspapper på en tallrik, skriver Mathem om metoden.

Efter vinägerkuren bör jordgubbarna placeras i kylen.

– Vinägerblandningen tar bort eventuella mögelsporer och gör att jordgubbarna kan hålla i upp till två veckor i kylen, framhåller livsmedelsföretaget.

LÄS MER: Skarp uppmaning till alla som köper jordgubbar – tänk på två saker

Foto: Lizziet5 resp Jhenning

Text: Redaktionen


JUST NU: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

2025 07 03

Ukraina har ingått ett omfattande avtal med det amerikanska företaget Swift Beat.

Det bekräftar den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj i ett inlägg på X.

Presidenten beskriver avtalet som mycket viktigt för Ukrainas försvarsförmåga.

Enligt Zelenskyj kommer Swift Beat att producera hundratusentals drönare till den ukrainska militären i år.

– Med potential att avsevärt öka produktionen under det kommande året, framhåller presidenten.

Flera satsningar

Avtalet innefattar också storskalig produktion av andra militära medel.

– Avlyssningsdrönare för att skjuta ner fiendens drönare och missiler, fyrhjulingar för spaning och eldkoordinering, såväl som långdistansattackdrönare – allt detta kommer att produceras i mycket stort antal för att hjälpa oss att uppnå våra försvarsmål och skydda ukrainska liv, skriver Zelenskyj.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Är i Danmark

Avtalet undertecknades i Danmark.

Volodymyr Zelenskyj befinner sig i Aarhus i samband med Danmarks officiella övertagande av ordförandeskapet i EU.  

Presidentens hoppas kunna få flera avtal på plats under besöket.

– I dag fortsätter vi vårt arbete i Danmark och med nya avtal av detta slag – med fokus på gemensam produktion, gemensam utveckling och gemensamt försvar. Jag tackar alla som hjälper oss, skriver han.

”Hör hemma i EU”

Danmarks statsminister Mette Frederiksen understryker att det var ett självklart beslut att bjuda in Zelenskyj.

–  Ukraina hör hemma i EU. Det ligger i både Danmarks och Europas intresse. Därför kommer det danska ordförandeskapet att göra allt för att hjälpa Ukraina på vägen mot ett EU-medlemskap, säger hon i ett uttalande.  

EU-rådets ordförande António Costa och kommissionens ordförande Ursula von der Leyen är också på plats i Aarhus.

LÄS MER: Trump går ut med skarp varning – till partivänner 

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen