Lägenheter i brand

2024 07 12

En brand har brutit ut i ett lägenhetshus.

Larmet har inkommit vid 19.30-tiden på fredagskvällen.

Det rör sig om en brand i ett flerfamiljshus i Bergsjön i Göteborg.

– Polis är på plats tillsammans med räddningstjänst och ambulans, rapporterar polisen.

”Lågor ut genom fönstret”

Lägenhetshuset ligger på Merkuriusgatan i Bergsjön, enligt GP.

När räddningstjänsten anlände var det en kraftig brand.

– Vi är precis framme, brinner för fullt. Det är lågor ut genom fönstren, säger räddningstjänstens Fredrik Hjerten till tidningen.

Initialt uppgavs det att det var en lägenhet som brann.

Sedan kom dock uppgifter om att branden eventuellt hade spridit sig.

– Eventuellt har det spridit sig till en annan lägenhet, säger polisens presstalesperson Jens Andersson till tidningen.

Lyckades släcka

Senare på kvällen har räddningstjänsten lyckats släcka branden.

Man är dock kvar på platsen för att kontrollera att branden inte har spridit sig till andra ställen.

Enligt polisen uppges ingen människa ha kommit till skada i branden.

Brand i Norrköping

Tidigare under kvällen har det även brunnit i Navestad i de södra delarna av Norrköping.

Det var vid 17.30-tiden på fredagskvällen som det inkom ett larm om att rök setts från en balkong, rapporterar NT.

Även i det här fallet rörde det sig alltså om ett flerfamiljshus.

Polis och räddningstjänst ryckte ut till platsen.

Senare kunde polisen meddela att det rörde sig om en brand på en balkong, och att ingen person har kommit till skada.

– Det är oklart hur branden uppstått, meddelar polisen.

Flera till sjukhus efter olycka

Bland övriga polisnyheter noteras även en trafikolycka som ägde rum mellan Kaxholmen och Huskvarna strax efter klockan 17 på fredagen.

Initiala uppgifter gjorde gällande att det rörde sig om två personbilar som har kolliderat med varandra, och att en av bilarna hamnat i diket.

– Åtminstone två av de drabbade personerna kommer att medfölja ambulans till sjukhus, rapporterar polisen.

Det är oklart om någon person blev allvarligt skadad i olyckan.

Arkivfoto: Räddningstjänsten

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen