Bostadshus evakueras

2023 02 27

Ett bostadshus i Sundbyberg evakueras.

Polisen har hittat ett misstänkt farligt föremål.

 – Vi var inne i en lägenhet i ett tjänsteärende och då iakttogs ett föremål som har gjort att fastigheten nu evakueras, säger Ola Österling, presstalesperson på Stockholmspolisen, till SVT Nyheter.

På frågan om det är ett föremål som polisen bedömer kunna explodera, svarar Ola Österling:

– Ja, det är det.

Hela fastigheten evakueras

Bombtekniker har skickats till platsen.

Föremålet ska nu undersökas.

Samtidigt evakueras samtliga boende.

– Man håller på med evakuering, det tar sådan tid det där. Det är ingen brådska, säger Ola Österling till Aftonbladet.

Ingen person har frihetsberövats. 

Vid 19.30-tiden uppger polisen att även förhandlare har skickats till platsen. 

Polisen larmades till platsen vid 17-tiden. 

Polisens bombtekniker

Polisens bombtekniker har i uppdrag att ta hand om och oskadliggöra föremål som misstänks vara farliga. Det kan till exempel handla om bomber och giftiga kemikalier.

Bombteknikerna arbetar dygnet runt och över hela landet.

– Polisens bombskyddsverksamhet är en så kallad nationell resurs. Det innebär att bombskyddsgrupperna kan arbeta över hela Sverige när den lokala polisen behöver hjälp med bombtekniker, uppger polisen på sin hemsida. 

Så jobbar bombteknikerna

- Lokalisera det farliga föremålet.

- Bedömer om det verkligen är ett farligt föremål och, i så fall, på vilket sätt det är farligt.

- Säkrar föremålet så att det kan transporteras bort utan att explodera eller göra skada på annat sätt.

- Transporterar bort föremålet.

- Oskadliggör föremålet på ett sådant sätt att ingen kommer till skada.

- Biträder kriminaltekniker vid undersökning av föremålet och vid sök efter sekundärladdningar. Biträder vid ”post-blast”-undersökningar som innebär att efter en explosion leta efter eventuellt andra farliga/explosiva ämnen.

- Biträder insatsstyrkorna och andra enheter vid operativa insatser där farliga ämnen misstänkts kan finnas.

- Bistår med ledningsstöd till kommenderingschef och polisinsatschef vid händelser där explosiver/farliga ämnen konstaterats eller befaras.

Från bomber till nukleära ämnen 

Farliga föremål kan till exempel vara:

- Explosiva ämnen som ammunition, bomber och sprängämnen

- Kemiska och biologiska ämnen som kan orsaka skada eller sjukdom

- Radiologiska och nukleära ämnen

- Utrustning

Källa: Polisen

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 29

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen