21 augusti 2026

L-politiker besökte Systembolaget – blev jättearg

2023 07 05

Efter ett besök på Systembolaget har Stockholmsliberalen Jesper Svensson ilsknat till.

Jesper Svensson sitter som ersättare för Liberalerna i Region Stockholm.

Häromdagen svängde han inom Systembolaget på Lunagallerian i Södertälje.

Besöket lämnade dock bitter eftersmak.

– 15 vita viner har de på Systembolaget i Södertälje. Kan vi bara avskaffa det här skitmonopolet snarast tack?! dundrar han med arg underton på Twitter.

"Vill inte spontansupa"

Det L-politikern vänder sig emot är det skrala utbudet, som enligt resonemanget skulle vara betydligt större om det hade gått att köpa alkohol i vanliga livsmedelsbutiker.

– 15 viner på plats, och otroligt många fler att beställa om du inte alltid behöver spontansupa, svarar en användare Jesper Svensson som dock kontrar med:

– Jag är inte intresserad av att “spontansupa”. Jag är intresserad av att kunna få ett trevligt urval av olika viner.

– Vill kunna gå i butik och välja utan att behöva vänta i två veckor.

Tusentals reaktioner

Det upprörda inlägget har fått tusentals reaktioner.

För P4 Stockholm vidareutvecklar Jesper Svensson vad det var som fick bägaren att rinna över i sin ilska mot Systembolaget.

– Jag tycker att ska vi ha ett detaljhandelsmonopol, då behöver det också tillgodose behoven hos olika typer av kunder eftersom det är det enda stället att vända sig till.

– Det behöver finnas ett utbud med både kvalitet och kvantitet.

Men enligt en av Systembolagets inköpschefer, Fredrik Arenander, styrs sortimentet av vad kunderna väljer att handla.

– Sortimentet speglar kundernas förfrågan, säger han till radiokanalen.

Majoriteten vill ha kvar monopolet

I sitt partiprogram är Liberalerna som parti för att skruva på alkoholmonopolet.

– Liberalerna tycker att det bör vara tillåtet att sälja egna produkter där de tillverkas, så kallad gårdsförsäljning. Detta på villkor att det går att hitta en modell som inte hotar Systembolagets roll, framhåller partiet på sin hemsida.

Men enligt Systembolaget har Liberalerna inte stöd bland bolagets kunder.

En rapport från i vintras visade att 72,9 procent av Sveriges medborgare vill behålla Systembolagets ensamrätt på alkohol, vilket visserligen är minskning från förra årets siffra på 75,2 procent.

LÄS MER: Gårdsförsäljning ska bli tillåtet – unikt beslut

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen