JUST NU: L-ledarens syrliga pik mot Annie Lööf

2022 06 13

Centerpartiet har under måndagen meddelat att man kommer att stödja regeringens vårändringsbudget.

Samtidigt meddelade C att partiet även nått en kompromiss med Socialdemokraterna  när det gäller pensionerna. Ett förslag som högeroppositionen sedermera stoppade.  

Hård kritik

Johan Pehrson (L) är kritiskt till Annie Lööf (C) och Centerns ställningstagande.

– Jag kan väl bara konstatera att det är deras val. Vi har ju ett bättre förslag tycker jag som tydligare säkrar arbetslinjen, som är grunden för alla hållbara pensionssystem, och som dessutom inkluderar alla pensionärer, säger han till Expressen.

”Trivs i rödgröna röran”

L-ledaren framhäver att han inte vill recensera Centerpartiets val, men passar samtidigt på att pika Annie Lööf efter hennes beslut att stödja vänstersidans budget.

– Om man nu sedan följer upp detta med att rösta på hela den budget som till skillnad från den som Liberalerna stödjer med satsningar på polisen, försvaret, ytterligare förstärkningar till Ukraina, så kan jag beklaga det. Men det är inte upp till mig att recensera Centerpartiet, men jag noterar att de verkar trivas i den rödgröna röran, säger han till Expressen.

Tar ansvar

Annie Lööf har inte kommenterat Johan Pehrsons kritik, men kommenterade Centerpartiets beslut tidigare under måndagen.

–Vi har gång på gång visat att vi är beredda, att inte bara i ord utan också i handling, vara med och ta ansvar för att hitta överenskommelser och kompromisser, sa Annie Lööf under en pressträff och påpekade att C har varit med och påverkat regeringens budgetförslag.

Politisk vilde avgör

Även om regeringen och C inte lyckades få in sitt pensionsförslag i budgetomröstningen kan regeringens budget röstas igenom på onsdag.

C, MP och V står bakom regeringens budget. Den politiska vilden Amineh Kakabavehs röst blir ännu en gång helt avgörande.

I ett SMS till DN fastslår Amineh Kakabaveh att hon ännu inte bestämt sig.

– Jag är glad att ett av mina krav från sommarens överenskommelse om höjda pensioner finns med. Jag vill att det ska finnas satsningar emot hedersförtryck i budgeten. Måste kolla om det finns med.

Foto: Liberalerna resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


30 sep 2026

SD laddar för manöver – kan bli kalldusch för S

2026 09 30

Vid sidan om regeringsbildningen laddas det för en kommande strid om budgeten i riksdagen.

Senast den 12 november måste en budgetproposition ha lagts fram.

För Socialdemokraterna är det något av en kamp mot klockan för att få ihop de rödgröna partierna till dess.

– Det är stressat över budgeten. Det är ganska få som tänker att vi kommer hinna, sade en S-källa till SVT förra veckan.

Laddar för repris

Nu får Socialdemokraterna möjligen skäl att svettas mer. SD laddar nämligen för en repris från 2018, då en högerbudget vann mot den dåvarande S-regeringens övergångsbudget, rapporterar Di.

Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för SD, bekräftar att partiet är öppet för ett sådant alternativ tillsammans med övriga Tidöpartier – om det dröjer med regeringsbildningen.

– Vi har jobbat ganska intimt ihop vad gäller budgetprocessen under fyra års tid. Vi vet var vi har varandra och även de tuffa frågorna har vi lyckats lösa ut, säger han till tidningen.

S-ledaren: "Sa inte ett ord"

Skulle högersidan lyckas med reprisdraget vore det något av en kalldusch för S, som därmed hade behövt konstatera ett nederlag både politiskt och prestigemässigt. Dessutom tycks SD redan ha fått med sig Liberalerna på banan, skriver Di. Och det krävs ingen absolut majoritet för att vinna en budgetomröstning. Flest röster vinner, helt enkelt.

Magdalena Andersson (S) menar att det inte vore överraskande om Tidöpartierna gör ett sådant gemensamt försök.

– Vi har bara haft en övergångsbudget en gång och där valde några partier att göra en praxis i riksdagen med det som då kallades servettskissen. Det var ingenting som de sa ett ord om då, när vi lade många timmar på att bestämma hur en övergångsbudget skulle se ut, säger hon till Di.

LÄS OCKSÅ: USA kräver omedelbar hjälp av Europa

M kan lägga egen budget

Dagen efter valet uppgav källor inom Moderaterna att partiet avser att gå fram med en egen budget, även vid ett scenario där Ulf Kristersson (M) leder en övergångsregering. Syftet ska vara att få över Centerpartiet, uppgav SvD då.

– Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, sade en källa till tidningen vid tillfället.

LÄS MER: ”Första gången sedan kalla kriget” – allvarlig varning utfärdas

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia Commons, CC BY 4.0 resp Ninni Andersson/Regeringskansliet resp FrankieF, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Text: Redaktionen