Kvinna stoppad på Arlanda – blir av med allt

2025 04 30

En kvinna i 30-årsåldern har stoppats på Arlanda flygplats.

Tullverket larmade polisen efter att myndigheten kontrollerat kvinnan, som rest från ett land utanför EU.

När polisen anlände konstaterades det att kvinnan är bosatt i Sverige, men saknar taxerad inkomst. Trots det hade hon med sig flera lyxartiklar.

Polisen beslutade att ta lyxartiklarna i beslag med hänvisning till den nya lagen om självständigt förverkande.

– Det rör sig om två väskor och ett armband som tillsammans har ett nyanskaffningsvärde på över 300 000 kronor och misstänks ha finansierats genom brottslig verksamhet, framhåller polisen i ett uttalande.

Ny lagstiftning

Lagen om självständigt förverkande trädde i kraft i november 2024.

Den gör det möjligt för polisen att beslagta tillgångar som kommer från kriminell verksamhet, utan att egendomen kopplas till ett specifikt brott.

Polisen behöver endast visa att tillgångarna kommer från kriminell verksamhet – till exempel genom att konstatera att egendomen inte står i proportion till en persons lagliga möjligheter att äga den. Det kan röra sig om en fastighet, bilar eller pengar på ett bankkonto.

– Lagstiftningen ger oss nya kraftfulla verktyg att ta de kriminellas tillgångar. Stryper vi tillgångarna blir det svårare att investera i nya brottsupplägg eller tvätta brottsvinster, säger Torbjörn Rosén, nationell samordnare mot kriminell ekonomi vid Noa

Polisen har rätt att genomföra kroppsvisitation eller husrannsakan för att hitta tillgångarna.

– Vi tror att lagen kan komma att göra det enklare för oss att komma åt personer högre upp i de kriminella nätverken som tjänar stora pengar på exempelvis bedrägerier och narkotikahandel. Det är ofta svårt att koppla dessa personers tillgångar direkt till konkreta brott, även om vi anser att vi har övertygande bevisning om att egendomen kommer från brottslig verksamhet, säger Torbjörn Rosén.

Så går det till

Så kan den nya lagstiftningen tillämpas, enligt polisen:

Polisens underrättelseenhet får uppgift om att person X står som ägare till tre lyxbilar. X har inte någon inkomst från ett arbete, han äger inga fastigheter och har inga pengar på banken. Han står folkbokförd i en bostadsrätt som flickvännen äger.

En förundersökningsledare vid Polismyndigheten eller en åklagare inleder en utredning om självständigt förverkande och beslagtar de tre lyxbilarna. Har en förundersökningsledare inlett utredningen överlämnas den skyndsamt till en åklagare.

Han får ett juridiskt biträde förordnat.

X måste visa varifrån han fått medel att köpa bilarna genom de digitala spår som lämnas vid lagliga transaktioner, men har svårt att förklara sig.

Utredningen och omständigheterna i övrigt visar att X inte har någon legal förmåga att ha köpt bilarna. Åklagaren ansöker om självständigt förverkande hos tingsrätten.

Tingsrätten prövar om X:s tre lyxbilar ska tas ifrån honom och kommer fram till att det är klart mera sannolikt att bilarna har finansierats med brottslig verksamhet. Värdet av lyxbilarna tillfaller staten.

Foto: Madeleine Rosenqvist

Text: Redaktionen


JUST NU: Fed-chefen går till motangrepp – skyller på Trump

2025 07 01

Federal Reserve-chefen Jerome Powell skyller på Donald Trump.

Relationen mellan president Donald Trump och centralbanken Federal Reserves chef Jerome Powell är allt annat än god.

Donald Trump har vid flera tillfällen fällt hårda omdömen om Powell eftersom denne inte har velat sänka räntan.

Men nu ger Fed-chefen svar på tal – och skyller på Donald Trump.

Skyller på Trump

Det är på grund av Donald Trumps politik som Federal Reserve inte har velat sänka räntan.

Det klargör Jerome Powell på tisdagen, rapporterar CNBC.

Fed skulle troligtvis ha sänkt räntan vid det här laget – om det inte vore för Trumps tullpolitik, förklarar Powell.

Det var i samband med ett panelsamtal som Fed-chefen fick frågan om räntan skulle ha sänkts om det inte vore för tullarna.

– Jag tror att det stämmer, säger Jerome Powell, enligt kanalen.

– I själva verket pausade vi det när vi såg storleken på tullarna och i princip alla inflationsprognoser för USA steg väsentligt som en följd av tullarna, säger Powell i samband med Europeiska centralbankens forum i Sintra i Portugal på tisdagen.

Rasande angrepp

Powells uttalande om att tullarna har haft en avgörande betydelse för Feds beslut, kommer efter att Vita huset under en längre tid satt stor press på Federal Reserve.

Donald Trump och Vita huset har gått till rasande angrepp mot Jerome Powell vid flera tillfällen.

Trump vill att Fed ska sänka räntan.

Så sent som igår riktade Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt ett tydligt budskap till Fed när hon visade upp ett brev till Jerome Powell med en lista över olika länders styrräntor och en uppmaning att sänka räntan rejält.

Samtidigt gick Donald Trump ännu en gång till angrepp mot Powell i ett inlägg på Truth Social.

– Jerome ”Too Late” Powell, och hela hans styrelse, borde skämmas för att de låtit detta hända USA, skrev Donald Trump.

Men Powell anser alltså att det i grunden är Trumps eget fel att Fed inte vill sänka räntan.

Foto: Federalreserve, flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosion på jättefartyg – kopplas till Ryssland

2025 07 01

En explosion har ägt rum på en stor oljetanker som kopplas till den ryska skuggflottan.

Explosionen inträffade utanför Libyen.

Nu bogseras fartyget till Grekland, rapporterar Kyiv Independent.

– Omfattningen av skadorna ska bedömas vid ankomsten, uppger tidningen.

Maskinrummet svämmades över

TMS Tankers – ett globalt rederi- och fartygsförvaltningsföretag med huvudkontor i Aten – bekräftar att fartyget kommer att bogseras till Grekland.

– Explosionen orsakade en översvämning i maskinrummet. Orsaken till explosionen är inte klarlagd, säger en talesperson vid företaget enligt tidningen.

Ukrainas underrättelsetjänst kommenterar                 

Enligt den ukrainska säkerhetstjänsten HUR är det ett ryskkontrollerat fartyg som skadats. Oljetankern tillhör Rysslands skuggflotta, som används av Moskva för att kringgå sanktioner.

–  Explosionen inträffade efter att fartyget lämnat den libyska hamnen Zuwetina, cirka 150 kilometer nordost om libyskt territorialvatten, framhåller HUR i en kommentar till Kyiv Independent.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Flera mystiska explosioner

Det är oklart om Ukraina ligger bakom explosionen, men noterbart är att landets säkerhetstjänst väljer att uttala sig om händelsen.

De senaste månaderna har en rad oförklarade explosioner inträffat på oljefartyg som besökt ryska hamnar.

Ryska energitillgångar har varit prioriterade mål för ukrainska styrkor under hela Rysslands fullskaliga invasion. Den ukrainska militären har utfört flera drönarattacker mot oljeterminaler och andra mål på marken.

Explosionerna på oljefartygen indikerar att Ukraina numera även hotar Rysslands oljeexport på haven.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Foto: J. Kingma 

Text: Redaktionen