Kvinna misstänks för våldtäkt på en restaurang

2024 06 16

En kvinna misstänks för våldtäkt på en restaurang.

Händelsen har inträffat i Luleå under natten till söndag.

Polisen är förtegen om händelsen och lämnar inte ut så mycket uppgifter, enligt NSD.

Men den misstänkta gärningen ska alltså ha skett på en restaurang.

Polisen bekräftar att kvinnan har gripits.

– Under natten har en polisen i Luleå frihetsberövat en kvinna i 35-årsåldern, rapporterar polisen.

Övergrepp eller våldtäkt

Exakt vad som har hänt på restaurangen är alltså oklart.

Det rör sig dock om ett misstänkt sexualbrott.

– Hon misstänks ha utfört en gärning som i nuläget rubriceras sexuellt övergrepp alternativt våldtäkt på en annan kvinna. Brottet ska ha skett på en restaurang i Luleå, uppger polisen.

Brottsoffret en annan kvinna

Brottsoffret är alltså en annan kvinna, som uppges vara i 25-årsåldern, enligt tidningen.

Händelsen utreds just nu, och den misstänkta kvinnan förhörs.

– På plats hämtades en kvinna till förhör och senare anhölls hon misstänkt för brottet, säger polisens presstalesperson Maria Linné, enligt Aftonbladet.

Polisen vill dock inte lämna ut några fler uppgifter om händelsen.

– Det finns ingen mer information att lämna i ärendet i nuläget, meddelar polisen.

Grov misshandel i Stockholm

Samtidigt rapporterar polisen i Stockholm om ett annat grovt brott under natten mot söndag.

Även det brottet har ägt rum vid en restaurang.

– En man har skadats med någon typ av vasst föremål vid en restaurang/bar i Hässelby, uppger polisen.

Ett flertal människor tros ha bevittnat händelsen, som rubriceras som grov misshandel.

– Brottet har skett i eller utanför en restauranglokal där det varit en hel del människor, rapporterar polisen.

Den skadade mannen fördes med ambulans till sjukhus, men var vaken och talbar.

Under natten har polis sökt efter en misstänkt gärningsman.

I samband med sökandet har man även kontrollerat ett antal människor, men ingen har ännu kunnat gripas, meddelar polisen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 01

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen