Kvinna hittad död i uppblåsbar pool

2024 06 23

En kvinna som har hittats död i en pool misstänks ha mördats.

Larmet kom strax efter klockan 2 i natt.

Polisen har skickats ut till Sköndal i södra Stockholm, där en kvinna har hittats död, enligt Aftonbladet.

Kvinnan var i 75-årsåldern.

Hittades i uppblåsbar pool

Kvinnan har enligt uppgifter hittats död i en pool.

Hon dödförklarades på platsen, rapporterar Expressen.

En man som kvinnan uppges ha haft en nära relation med, fanns också på platsen i samband med dödsfallet.

– Det skedde i samband med att de badade i en uppblåsbar pool, säger polisens vakthavande befäl, enligt tidningen.

Man misstänkt för mord

Mannen, som även han uppges vara i 75-årsåldern, har gripits misstänkt för mord.

– Det finns en del oklarheter kring dödsfallet som har gjort att vi har inlett en förundersökning om mord, för att utreda om det begåtts något brott, uppger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl, enligt tidningen.

Polisen vill i nuläget inte lämna ut någon ytterligare information om dödsfallet och den pågående utredningen.

Anhöriga är underrättade om dödsfallet.

Död person hittad på Gotland

Bland övriga polisnyheter noteras också att en person har hittats död på Gotland under lördagen.

Den döda personen hittades i vattnet i Boge, rapporterar SVT.

Personen tros inte ha avlidit nyligen, utan kan ha varit död en längre tid.

– Den kan ha flutit i land, det finns tecken på att den har legat där ett tag, säger Jens Mårtensson, vakthavande befäl vid polisen, enligt kanalen.

Söker bland försvunna personer

Kroppen har ännu inte identifierats.

Man vet heller inte under vilka omständigheter personen har dött.

Polisen kommer att utreda dödsfallet för att få klarhet i vad som har hänt och vem personen är.

– Nu kommer vi söka bland försvunna personer och se om vi kan ta reda på vem det är, säger Jens Mårtensson till kanalen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


13 februari 2026

S vill införa totalförbud – berör hundratusentals svenskar

2026 02 13

Socialdemokraterna går ut med ett besked inför valet i höst.

Om partiet får mandatet att leda landet vill man införa ett totalförbud.

Förbudet gäller vinster i skolan och planen är att det kommer införas stegvis vid en vinst för oppositionen.

– Jag ser framför mig att vi då får en lagstiftning som förbjuder vinster i svensk skola, säger Anders Ygeman (S), rapporterar SVT.

Stegvis

Under mandatperiodens första period vill Socialdemokraterna införa ett totalförbud mot värdeöverföringar från skolan.

Vinstdrivande friskolor ska stoppas från att föra skolpengen från bolaget och bli återbetalningsskyldiga om de bryter mot det.

Partiet vill också tillsätta en utredning, som ska redovisas halvvägs in i mandatperioden, för att ta fram ytterligare lagförslag i frågan.

– Det kommer innebära att pengarna stannar i klassrummen, säger Anders Ygeman.

Hundratusentals i friskolan

Idag finns det fristående grundskolor i 186 kommuner av Sveriges totalt 290 kommuner.

När det kommer till fristående gymnasieskolor är siffran 97 kommuner.

– Mer än 417 000 barn och elever går i en fristående för-, grund-, eller gymnasieskola. Det är 19,9 procent av drygt 2 miljoner barn och elever i svenska förskolor och skolor, uppger Friskolornas riksförbund.

Riksförbundet anser att vinster i skolverksamheten är något som behövs.

– Om du som friskola kan attrahera elever, klarar av myndigheternas krav på kvalitet och ändå lyckas driva din skola mer effektivt än kommunen så får friskolan ett överskott, en vinst, uppger riksförbundet.

– Överskott är en självklar del av en seriös verksamhet.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Undersökning visar folkligt stöd

För ett par veckor sedan presenterades en undersökning som visar att de flesta svenska väljarna tycker att det är ett bra förslag att förbjuda vinster i skolan, uppger SR.

Det gäller väljare som stöder något av oppositionspartierna, men också bland de som sympatiserar med något av Tidöpartierna.

– Det har ett brett folkligt stöd, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason, till SR.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen