Kvinna har fallit 500 meter

2024 06 16

En kvinna uppges ha avlidit efter att ha fallit 500 meter.

Olyckan inträffade i Norge under lördagen.

En kvinna har dött efter en olycka i de norska fjällen, rapporterar VG.

Olyckan inträffade vid Kårdalstindene i Volda.

Kvinnan uppges ha varit i 50-årsåldern och var ute och vandrade tillsammans med en annan person.

Tros ha ramlat 500 meter

Larmet inkom till norsk polis strax efter lunch.

– Polisen fick strax före klockan 12.45 en anmälan om att en person ramlat ner i en snöränna, rapporterar tidningen.

En annan person som var med kvinnan slog larm, och en patrull samt en räddningshelikopter ryckte ut.

Senare rapporterade polisen att både den skadade kvinnan och hennes sällskap hade förts bort från berget.

Kvinnans liv gick dock inte att rädda – hon föll från en väldigt hög höjd, ner för snörännan.

– Polisen uppskattade att personen ramlat 500 meter, uppger VG.

Dåliga väderförhållanden

Kvinnans anhöriga är underrättade om dödsfallet.

Det framgår dock inte om kvinnan tillhörde lokalbefolkningen, eller om hon kom från någon annan del av Norge eller var utländsk turist.

Kårdalstindene ligger 1 490 meter över havet, och besöks ofta av vandrare och skidåkare, enligt tidningen.

Väderförhållanden ska dock just nu vara ogynnsamma.

Enligt lokalbefolkningen, som tidningen har pratat med, är det just nu för mycket snö för att gå och för lite för att använda skidor.

Flera olyckor i norska fjällen

Det har inträffat flera allvarliga fallolyckor i de norska fjällen de senaste åren, enligt danska TV2, som rapporterar om händelsen i Norge.

I början av juni miste en person livet efter att ha fallit från fjällplatån Preikestolen i södra Norge, som är 600 meter hög.

Från klippan har man utsikt över Lysefjorden, vilket lockar besökare, enligt kanalen.

Personen som förolyckades i juni hade besökt klippan tillsammans med en större grupp, och uppges ha halkat över kanten, cirka 200 meter från toppen.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


08dec25

Rysk kollaps

2025 12 09

Rysslands oljeexport kollapsar.

Trots att landet lockar handelspartners med rekordstora rabatter har exporten minskat avsevärt, rapporterar oberoende Moscow Times.

Särkskilt tydlig är nedången i exporten till den viktiga handelspartnern Kina. Detta trots att Ryssland säljer sin råolja till Kina med en rabatt på 5–6 dollar per fat jämfört med referenspriset på Brentolja.

Enligt analysföretaget Kpler handlar det om en rysk kollaps.

Landets sjöburna oljetransporter till Kina sjönk till under 800 000 fat per dag i november – den lägsta nivån sedan februari 2022.

– Jämfört med oktober har exporten minskat med 30–40 procent, eller med 400–500 000 fat per dag, rapporterar Moscow Times med hänvisning till Kplers statistik. 

Amerikanska sanktioner

USA:s sanktioner mot de statliga ryska oljebolagen Rosneft och Lukoil ligger bakom det kraftiga raset.

Indien, Kina och Turkiet – som tillsammans står för omkring 95 procent av den totala importen av rysk råolja – har pausat eller minskat importen på grund av rädsla för sekundära sanktioner och svartlistning..

– Kinas statligt ägda raffinaderier för en konservativ sanktionspolitik och väntar sannolikt på att se hur indiska raffinaderier reagerar eller på att dammet ska lägga sig, säger Kpler-analytikern Johannes Rauball till Moscow Times.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Lång trend

Raset i november är en förlängning av en nedåtgående trend för Ryssland. Oljeexporten minskade även i september och oktober.

Omsvängningen på oljemarknaden är ett hårt slag mot den ryska krigskassan. Exporten av olja är avgörande för Kremls finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen