Kvinna har fallit 500 meter

2024 06 16

En kvinna uppges ha avlidit efter att ha fallit 500 meter.

Olyckan inträffade i Norge under lördagen.

En kvinna har dött efter en olycka i de norska fjällen, rapporterar VG.

Olyckan inträffade vid Kårdalstindene i Volda.

Kvinnan uppges ha varit i 50-årsåldern och var ute och vandrade tillsammans med en annan person.

Tros ha ramlat 500 meter

Larmet inkom till norsk polis strax efter lunch.

– Polisen fick strax före klockan 12.45 en anmälan om att en person ramlat ner i en snöränna, rapporterar tidningen.

En annan person som var med kvinnan slog larm, och en patrull samt en räddningshelikopter ryckte ut.

Senare rapporterade polisen att både den skadade kvinnan och hennes sällskap hade förts bort från berget.

Kvinnans liv gick dock inte att rädda – hon föll från en väldigt hög höjd, ner för snörännan.

– Polisen uppskattade att personen ramlat 500 meter, uppger VG.

Dåliga väderförhållanden

Kvinnans anhöriga är underrättade om dödsfallet.

Det framgår dock inte om kvinnan tillhörde lokalbefolkningen, eller om hon kom från någon annan del av Norge eller var utländsk turist.

Kårdalstindene ligger 1 490 meter över havet, och besöks ofta av vandrare och skidåkare, enligt tidningen.

Väderförhållanden ska dock just nu vara ogynnsamma.

Enligt lokalbefolkningen, som tidningen har pratat med, är det just nu för mycket snö för att gå och för lite för att använda skidor.

Flera olyckor i norska fjällen

Det har inträffat flera allvarliga fallolyckor i de norska fjällen de senaste åren, enligt danska TV2, som rapporterar om händelsen i Norge.

I början av juni miste en person livet efter att ha fallit från fjällplatån Preikestolen i södra Norge, som är 600 meter hög.

Från klippan har man utsikt över Lysefjorden, vilket lockar besökare, enligt kanalen.

Personen som förolyckades i juni hade besökt klippan tillsammans med en större grupp, och uppges ha halkat över kanten, cirka 200 meter från toppen.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


Nytt land inför euro – halva befolkningen är emot

2025 11 05

Den 1 januari 2026 är det dags.

Efter åratal av förberedelser går då till slut Bulgarien med i eurosamarbetet, efter att beslutet formellt fattats i somras.

Men det är enbart drygt hälften av landets befolkning som stödjer valet av att byta valuta, rapporterar Politico.

Inflation och maktcentralisering i Bryssel är några av farhågorna som oroar bulgarerna.

Dessutom har påstådda ryska desinformationskampanjer fått fart, vilket bedöms ha ökat motståndet ytterligare.

Nu agerar Europeiska centralbanken för att lugna motståndarna inför anslutningen.

– Bulgarien går med i euron vid en tidpunkt då det råder större osäkerhet, då vi upplever fler kriser – den ena efter den andra, som dessutom förstärker varandra – och då den globala ordningen, så som vi har känt den, har blivit mer splittrad och vännerna kanske är färre, säger Christine Lagarde, Europeiska centralbankens ordförande, enligt Politico.

Kommissionären: kommer hjälpa Bulgarien

Tidigare i år låg stödet för euron i Bulgarien på 45 procent. De senaste månaderna har stödet ökat något till 51 procent, enligt en undersökning som landets finansminister Temenuzhka Petkova gått ut med.

Även Valdis Dombrovski, EU-kommissionär med särskilt ansvar för ekonomi, handel och finansiella frågor, försöker nu lugna kritikerna.

Hans budskap är att euron kommer att hjälpa Bulgarien att kompensera för växande geopolitiska risker. Åtminstone så som de uppfattas för investerare.

– I de baltiska länderna, trots att de var geopolitiskt exponerade, var lånekostnaderna lägre än i Polen, och investerare bedömde i stor utsträckning att euron är en stabiliserande faktor, säger Dombrovski enligt Politico.

LÄS MER: Kristersson ger plötsligt besked – om euro i Sverige

Har ryska kampanjer påverkat?

Enligt den amerikanska tidningen har det gått att peka ut ryssfinansierade kampanjer i sociala medier som ämnar att undergräva stödet för euron.

Det högerextrema partiet Revival, som arrangerat flera demonstrationer mot euron under året, ingick exempelvis i april ett avtal med Vladimir Putins parti Enade Ryssland.

Det är ingen hemlighet att Ryssland för ett hybridkrig mot Europa och de europeiska medlemsstaterna. Det handlar om provokationer, sabotagehandlingar, kränkningar av det europeiska luftrummet, inblandning i politiska processer i Europeiska unionen, även i andra länder, och desinformation, svarar Valdis Dombrovski på frågan om det ryska inflytandet påverkat den allmänna opinionen om euron.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ryan Rayburn / IMF resp I. Boran

Text: Redaktionen


5 november 2025

Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 06

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen