Flera personer misstänks ha misshandlat kvinna till döds

2023 08 02

En kvinna har omkommit efter ett bråk under morgonen.

Under natten har ett stort bråk brutit ut i en lägenhet i stadsdelen Biskopsgården i Göteborg, närmare bestämt på Godvädersgatan.

Polis larmades till platsen och väl där hittades en kvinna allvarligt skadad.

– Vi hittade en svårt skadad kvinna i trapphuset där och hon har förts till sjukhus, säger vakthavande befäl Göran Carlbom.

Hon fördes till sjukhus för akut vård men har under onsdagsmorgonen dött av sina skador.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Fyra gripna

I samband med händelsen har totalt fyra personer gripits av polisen misstänkta för mord.

En man greps direkt efter bråket och senare under natten har ytterligare tre personer gripits.

– Tre av de personerna kunde vi gripa senare under natten, säger Carlbom till SVT.

Lägenheten och trapphuset har spärrats av och en teknisk undersökning kommer att genomföras.

Polisen är mycket återhållsamma med information angående situationens omständigheter.

Det råder oklarheter kring vilket slags bråk det handlade om och exakt hur kvinnan skadades.

Fler kan gripas

Polisen fortsätter att arbeta med fallet och framhåller att fler kan gripas.

– Det är inte uteslutet att fler gripanden kommer att ske, förklarar polisen via sin webbsida.

Även i Göteborg

På annat håll i Göteborg har en mycket kraftig explosion ägt rum under natten.

Explosionen skedde vid ett flerfamiljshus i Hisings Backa, och polisen har inlett en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse.

– Polis larmas till Baron Rogers gata med anledning av att något exploderar vid en entréport till en trappuppgång. Platsen spärras av för teknisk undersökning och entrén är helt förstörd.

Någon form av rörbomb tros ha sprängts på platsen, men ingen person skadades i samband med detonationen.

“Byggnaden skakade”

Enligt uppgifter ska delar av taket ha rasat in.

– Hela sängen och byggnaden skakade. Jag gick upp och tittade ut från fönstret och då såg jag blåljus. Sen såg jag att entrén var helt sprängd, berättar ett vittne till GP.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Kundrusning till Icas nya satsning på lösgodis

2026 05 14

Ica tänker nytt när det kommer till lösgodis.

Ett nytt, färgstarkt upplägg för godisavdelningen testas nu på Ica Maxi.

Resultaten pekar redan uppåt i försäljningen, rapporterar Dagligvarunytt.

Ska locka kunder

Ica Maxi Arninge är först ut med att testa kedjans nya godiskoncept, där fokus ligger på att göra avdelningen mer visuell och inbjudande för kunder.

Med rosa godisnappar, karameller och tydlig avskärmning för avdelningen i härliga pastellfärger, blir godissektionen mer lockande och lättare att hitta vid för kunderna.

Butikens handlare, Andreas Paulsson, beskriver förändringen som främst estetisk.

Istället för att bygga om hela ytor handlar det om att addera färg, form och tydligare avgränsning för att skapa en mer attraktiv upplevelse för kunden.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

Försäljningen ökar

Efter bara ett par veckor i test har butiken redan sett tydliga effekter i sina nyckeltal.

– Om vi gör en uppskattning kan vi säga att försäljningsandelen för godis har ökat med 0,5 procentenheter, vilket är cirka 5 procent mer än ökningen för övriga butiken, säger Paulsson, till Dagligvarunytt.

Även om Ica Maxi Arninge är den första butiken som fått prova konceptet, hoppas Ica Maxi att fler butiker kan ta efter.

– De följer siffrorna nu, och om det fortsätter så här kommer de att rulla ut lösningen till fler, säger han.

Nya godisprodukter rullar in

Förutom att utseendet i butikerna ändras så har en hel del nyheter inom godisväg precis landat i Icas butiker.

Godisjätten Cloetta har lanserat flera nya produkter, något som Marcusoscarsson.se, nyligen rapporterat om.

Bland nyheterna finns att en succé från lösgodishyllan, Malaco Foamy Monkeys, nu paketeras om och lanseras i påse inom Malaco-sortimentet.

– Produkten blev snabbt en succé bland konsumenter som söker nya varianter av välkända smaker, och nu breddas tillgängligheten ytterligare när Foamy Monkeys även lanseras i påse inom Malaco‑sortimentet, uppgav Cloetta, vid lanseringen.

Samtidigt introduceras nya samarbeten, bland annat en mixpåse i samarbete med Trocadero med smaker som cola, jordgubb och Trocadero.

Även nya varianter inom Gott & Blandat lanseras, där Fruity Bites sticker ut som ett veganskt alternativ med fruktsmaker.

LÄS MER: Bolånekunder lurade av banker

Foto: V. Amano 

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 14

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen