Kvinna försvunnen – här är signalementet

2024 03 04

En kvinna har anmälts försvunnen under söndagen, och nu går polisen ut med ett signalement.

Vid 19.36 har det inkommit ett larm om att en kvinna är försvunnen.

Det rör sig om en kvinna i Umeå.

Enligt polisen har kvinnan setts tidigare under kvällen, men är nu alltså försvunnen.

– Senast sedd vid 18:30-tiden på Cementvägen, Ersboda, rapporterar polisen.

Kvinnans signalement

Kvinnan uppges vara i 70-årsåldern.

Nu hoppas polisen på att få hjälp av allmänheten för att hitta kvinnan.

Därför väljer de att gå ut med ett signalement.

Enligt polisens uppgifter är kvinnan 165 centimeter lång.

Vid tillfället för försvinnandet bar hon en röd fleecejacka och svarta byxor.

Polisen uppmanar personer som har sett kvinnan att omedelbart höra av sig.

– Om ni sett eller ser kvinnan, kontakta polisen via 112, vädjar polisen på sin hemsida.

Fortfarande försvunnen

Vid 20.15-tiden var kvinnan fortfarande försvunnen.

Men polisen hoppas på att snart kunna hitta henne.

– Vi är ute och letar, säger Mathias Borin, RLC-befäl vid polisen, enligt Västerbotten-Kuriren.

Flera trafikärenden

Samtidigt rapporteras flera andra polisärenden runt om i landet under söndagen.

Det gäller inte minst trafikrelaterade ärenden.

Bland annat skedde det en trafikolycka i Ronneby under sena eftermiddagen, där en personbil körde in i mitträcket.

Tre personer drabbades i olyckan, men deras skadeläge är oklart.

Rattfylla – allmänhet ingrep
I Vellinge inkom också ett larm om rattfylleri, då en vinglig bil sågs köra på E6 i södergående riktning.

Flera uppringare berättade för polisen att bilen växlade hastighet väldigt kraftigt, och bitvis körde väldigt långsamt.

En av de personer som ringde polisen ska sedan ha konfronterat föraren vid ett stopp i Vellinge. Polisen mötte upp och föraren blåste positivt.

Han medtogs därför av polisen för vidare provtagning.

Arkivfoto: Linköping Polisen, Facebook

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen