Kvinna försvunnen

2023 11 26

Polisen söker efter en kvinna som har rapporterats saknad.

På söndagskvällen kommer uppgifter från polisen om att en person har försvunnit.

Det rör sig om en kvinna som har rapporterats saknad i Uppsala.

Hon sågs senast under eftermiddagen vid sitt hem i området Eriksberg, och polisen har nu inlett en stor sökinsats för att försöka hitta henne.

Finns signalement

Polisen har gått ut med signalement för att försöka få hjälp från allmänheten med att hitta den försvunna kvinnan.

Kvinnan är 64 år gammal och är 165 centimeter lång.

Hon har eventuellt även på sig svarta, runda glasögon.

– Hon är troligtvis iklädd svarta byxor, grön kort dunjacka modell stor och fluffig, svarta kängor samt kan ha en svart mössa på sig, meddelar polisen.

Vill ha hjälp

Vidare förklarar polisen att man vill få hjälp från allmänheten.

De ber om att alla som kan ha information om vart kvinnan kan tänkas befinna sig, eller har sett henne, bör höra av sig direkt.

– Personer som ser eller nyss har sett kvinnan uppmanas att kontakta polisen via telefonnummer 112. Övriga tips och observationer lämnas till polisens ledningscentral via telefonnummer 114 14.

300 räddningsinsatser

Polisen genomför årligen omkring 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv, eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

Det finns stora resurser att använda sig av vid sådana insatser.

Hästar och helikoptrar

Bland annat kan man använda sig av hästar och helikoptrar i sökinsatserna.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polisen via sin webbsida.

Man kan även ta in externa resurser som exempelvis Försvarsmakten eller organisationen Missing People.

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland FB

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen