24 januari 2026

Kvinna död i snökaoset

2024 04 03

En kvinna som framförde en personbil har avlidit efter att ha frontalkrockat med en lastbil.

Olyckan ägde rum på väg 132 i Aneby kommun sent på tisdagskvällen, rapporterar Smålands-Tidningen.

– Det är allvarligt, konstaterade räddningstjänstens ledningsoperatör till tidningen direkt efter krocken.

Under natten till onsdagen meddelar polisen att kvinnan inte har klarat sig.   

Olycka i snöovädret   

En stor räddningsinsats inklusive ambulans och polis larmades till platsen.   

Totalstopp rådde i trafiken och insatsen pågick hela natten.    

– En kvinna har avlidit och vi har underrättat anhöriga, berättar vakthavande befäl Mikael Ehne för lokaltidningen.

Enligt Aftonbladet är kvinnan 58 år och olyckan skedde i det snöoväder som lamslagit stora delar av Götaland under tisdagen och natten till onsdagen.     

– Vi vet inte orsaken till olyckan, men vi har tagit båda fordonen i beslag, säger Mikael Ehne.    

Lastbilschauffören klarade sig utan fysiska skador i olyckan.   

Övernattat i bilarna

Under natten har trafikkaoset fortsatt. 

Allra värst är läget på E4 mellan Jönköping och Gränna i norrgående riktning där många människor har tvingats övernatta i sina bilar.

En del har suttit fast i sju timmar och det ser inte ut att bli bättre förrän tidigast senare delen av förmiddagen.

– Vi har en besvärlig situation i hela centrala Jönköping helt enkelt, så vi avråder folk från att gå ut i trafiken, säger biträdande räddningschef Göran Melin från kommunen till SVT.

– Det kommer att ta flera timmar, men i bästa fall kan vi ha fått loss de flesta bilisterna vid 9-tiden.     

Avsäger sig ansvaret  

Situationen är allvarlig även i västra Sverige där polisen inlett en särskild händelse efter att mängder med personer fastnat på E20.

Enlig Trafikverket, som avsäger sig ansvaret för kaoset som uppstått, menar att problemen orsakas av lastbilar som inte kommer upp för hala backar.

– Det är massor med bilar och lastbilar som står fel och det går inte att köra slalom med plogbilar och bärgningsbilar och det är inte lätt för polis och räddningstjänst heller att ta sig fram till proppen, säger Bengt Olsson, Trafikverkets presschef, till GP.

– Det är upp till polis och räddningstjänst att ta det beslutet och i så fall klippa upp mitträcket. De har mandatet att göra det, tillägger han på frågan om mitträcket kan klippas upp för att bilar ska kunna vända.

Arkivfoto: E. Myznik

Text: Redaktionen


17 juni 2026

Läggs omedelbart i karantän – kommer från Ryssland

2026 06 18

Estland skärper säkerhetsåtgärderna mot Ryssland.

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina har västerländska teknikföretag lämnat Ryssland på bred front. Moskva har även stängts ute från världens finanssystem.

Det har inte varit tillräckligt, anser Estland.

Natolandet har nu fattat beslut om att behandla e-post som kommer från ryska servrar som en säkerhetsrisk. Av det skälet kommer nu sådan e-post att placeras i “karantän”, rapporterar estniska ERR.

– Jag har beslutat att från och med den 31 augusti i år – årsdagen av de ryska truppernas tillbakadragande från Estland – kommer e-postmeddelanden som skickas från ryska servrar, det vill säga från adresser som slutar på .ru, inte längre att nå offentliga institutioner utan ytterligare säkerhetskontroller, säger Estlands justitie- och digitaliseringsminister Liisa Pakosta enligt kanalen.

Kraftig ökning: "Allvarlig fara"

Åtgärden gäller de ryska e-postmeddelande som skickas till anställda vid statliga företag. Enlgit Estlands statliga it-myndigheter tas det emot omkring 3 200 meddelanden från ru-domäner varje månad.

Ökningen har varit kraftig sedan den ryska invasionen.

– E-postadresser som slutar på .ru utgör en förhöjd cyberrisk. Det finns en allvarlig fara att de används för att bryta sig in i personliga databaser, säger Liisa Pakosta.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige varnar

Även Sverige har vid flera tillfällen påtalat det cyberhot som Ryssland utgör och som blivit värre sedan 2022. 

– Det är viktigt att tala klarspråk om de hybrid- och cyberhot som Sverige står inför, sade minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin i april 2026. 

– Vi gör det för att signalera till Ryssland och andra hotaktörer att vi ser vad de gör. Vi gör det även för att återkommande stärka medvetenheten i samhället, utveckla vår cybersäkerhet och samlade motståndskraft och för att agera solidariskt med allierade och partners.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen