Kvinna död i drunkningsolycka

2024 06 30

En kvinna har dött i en drunkningsolycka under natten.

Olyckan har ägt rum på Gräsö utanför Öregrund, som ligger i Östhammars kommun.

Larmet har inkommit strax efter klockan 23 på lördagskvällen.

– Räddningstjänst, ambulans och polis larmas ut till Östhammar med anledning av en misstänkt drunkningsolycka, rapporterar polisen.

Kvinna i 70-årsåldern

När räddningstjänst och polis kom till platsen, stod det klart att kvinnans liv inte gick att rädda.

– På platsen har en avliden kvinna i 70-årsåldern anträffats, enligt polisen.

Från polisens sida är man i övrigt fåordig om vad som har hänt.

– Vi larmades vid 23. Men det finns ingen misstanke om brott, vi kommer inte skriva någon anmälan, säger Roland Komaromi på polisen till Aftonbladet.

Det enda som bekräftas är alltså att det rör sig om en drunkningsolycka och att en kvinna i 70-årsåldern har avlidit.

– Jag vill inte gå in på några detaljer, säger han till tidningen.

Anhöriga är underrättade om dödsfallet, uppger polisen.

Olycka tidigare under dagen

Även tidigare under lördagen skedde en drunkningsolycka.

Det hände vid Ockelsjön i Vännäs, rapporterar SVT. Larmet inkom vid 14-tiden under lördagen.

Räddningstjänst, ambulans och ambulanshelikopter skickades till platsen, enligt kanalen.

Räddningstjänsten lyckades få upp en man ur vattnet och föra honom till sjukhus.

Senare under kvällen bekräftade polisen att mannen har dött och att de anhöriga har underrättats.

Juli har flest drunkningsolyckor

Dessvärre finns det risk för fler drunkningsolyckor framöver, eftersom juli är den månad då flest människor drunknar, rapporterar Svd.

Mörkertalet tros också vara stort, enligt Svenska livräddningssällskapet.

En drunkningsolycka kan vara svår för omgivningen att lägga märke till, eftersom den ofta sker tyst. Munnen behövs för att kippa efter luft och armarna viftar under ytan, vilket gör det svårt för omgivningen att märka vad som händer, enligt tidningen.

Dessutom är det många som badar ensamma, vilket utgör en extra riskfaktor.

I Falu kommun har man till och med börjat skylta för att uppmana folk att bada tillsammans och därmed öka säkerheten, rapporterar SVT.

Arkivfoto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen