19 sep 2025

Kvinna död – “Drogs med 150 meter”

2024 06 29

En person har förlorat livet i en olycka under natten.

Det är i Bromölla kommun i Skåne som en olycka har inträffat.

På fredagskvällen kom uppgifter om att en personbil och ett tåg hade kolliderat.

Nu meddelar polisen att en person, en kvinna, har förlorat livet i samband med olyckan.

Skedde under kvällen

Det var på fredagskvällen som polisen uppgav att olyckan hade inträffat.

– Larm inkommer om en olycka på en järnvägsövergång på Tobaksvägen där ett tåg har kört på en personbil, framhöll polisen direkt efter händelsen.

– Tobaksvägen stängs av i båda riktningarna. Det är tågstopp på sträckan. 

“Drogs med”

Polisen och räddningstjänsten tog sig snabbt till platsen och kunde där konstatera att det rörde sig om en mycket allvarlig olycka.

– Det är rejäla skador. Bilen har dragits med ungefär 100 till 150 meter, säger vakthavande befäl Mikael Svensson till SVT.

Ett 30-tal passagerare befann sig i tåget när olyckan skedde, men det finns inga uppgifter om att någon av dem ska ha skadats.

Polisen meddelar

Under natten har polisen meddelat att en kvinna, föraren av bilen som kolliderade med tåget, har dött.

– Föraren av personbilen, en kvinna född -48, har avlidit i samband med olyckan. Kvinnans anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person ska ha skadats allvarligt.

Flera olyckor

Det har varit ett besvärligt dygn i trafiken där olyckor har inträffat på flera olika håll runt om i landet.

I Nyköping har en person förts till sjukhus i samband med en olycka.

– En personbil har kört in i mitträcket på E4 utanför Nyköping, ungefär i höjd med Lästringe. Det rör sig om en singelolycka, framhåller polisen via sin webbsida.

– Det ska enligt trafikverket vara mycket stor påverkan på trafiken. Polis är på väg till platsen. 

– Det var två kvinnor i 20-årsåldern som färdades i aktuellt fordon. En av dem fördes till sjukhus för kontroll. Inget brott misstänks i samband med olyckan. 

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 24

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen