Kungen piggare – Men nu har Kronprinsessan Victoria insjuknat

2022 01 10

Kungen är nu piggare efter att ha smittats av coronaviruset tidigare i veckan – men nu kommer besked om att Kronprinsessan Victoria har smittats i stället.

Det har varit en vecka med flera sjukdomsbesked i Sveriges kungahus och nu kommer nya besked om läget hos kungafamiljen.

Isolerade sig i hemmet

I onsdags bekräftade Kungahuset att både Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf och Hennes Majestät Drottning Silvia hade smittats av coronaviruset.

– Kungaparet har isolerat sig i hemmet i enlighet med gällande förhållningsregler, uppgav Kungahuset då.

75 respektive 78 år

Såväl Kung Carl XVI Gustaf som Drottning Silvia har varit tydliga med vikten av att vaccinera sig och då de uppnått åldrarna 75 respektive 78 år har de också hunnit få sin tredje dos.

Fullvaccinerade med tre sprutor

– Kungen och Drottningen, som är fullvaccinerade med tre sprutor, har lindriga symptom och mår efter omständigheterna väl, uppger Kungahuset.

Kungaparet har under pandemin också uttalat sig om vikten av att alla vaccinerar sig.

Kronprinsessan har insjuknat

Nu kommer besked om att Kronprinsessan Victoria också är smittad.

– Hennes Kungliga Höghet Kronprinsessan har i dag testat positivt för covid-19. Kronprinsessan, som är fullvaccinerad, har förkylningssymptom men mår i övrigt bra. En smittspårning har inletts, rapporterar Kungahuset.

Prins Daniel och barnen

I enlighet med gällande förhållningsregler har Kronprinsessan isolerat sig i hemmet tillsammans med Prins Daniel och övriga familjen.

Programmet läggs om

– Kronprinsessans och Prins Daniels officiella program för i första hand de närmaste sju dagarna kommer med anledning av detta att justeras, uppger Kungahuset.

Positiv nyhet

Samtidigt kan kungafamiljen även leverera en positiv nyhet mitt i all sjukdom – Kungen är piggare.

Kungen har i princip tillfrisknat från infektionen och Drottningen mår under omständigheterna bra, uppger hovet enligt SvD.

Folk och Försvar

Tillfrisknandet innebär att Kungen kan återuppta sina uppdrag.

Kungen mår bra och kommer att deltaga digitalt under konferensen Folk och Försvar, uppger hovets presschef Margareta Thorgren till SvD.

Prins Carl Philip och Prinsessan Sofia

Kungafamiljen har liksom svenska folket i allmänhet fått anpassa sig mycket med anledning av den pågående pandemin som inleddes med det första svenska fallet i Jönköping den 31 januari 2020.

Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel var båda smittade i våras och Prins Carl Philip och Prinsessan Sofia smittades redan hösten 2020.

Foto: Sandra Birgersdotter Ek, Kungliga Hovstaterna


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen