Kungen pekar ut tre utmaningar för Sverige

2023 09 12

Klockan 14 på tisdagen inleddes riksdagens öppningsceremoni efter sommarens uppehåll.

I sedvanlig ordning förklarar Kung Carl XVI Gustaf riksmötet öppnat.

I sitt anförande passar kungen på att kommentera det politiska läget i Sverige.

Han vänder sig direkt till riksdagens politiker.

Tre utmaningar 

– Ni står inför många viktiga beslut. Medborgarna förväntar sig att ni tar ert uppdrag på allvar och alltid verkar i svenska folkets intresse, säger Carl XVI Gustaf.

– Det är oroliga tider vi lever i, fortsätter kungen och  pekar ut tre utmaningar som Sverige står inför:

Natomedlemskapet

– Sverige står på tröskeln till att bli medlem i Nato. I och med det inleds en ny era i svensk säkerhetspolitik, säger Carl XVI Gustaf.

Den höga inflationen

– Den höga inflationen leder till ett svårare ekonomiskt läge, kommenterar kungen.  

Den grova brottsligheten och gängvåldet

– Vi ser våld till följd av olika gängkonflikter. Det sker på olika platser runt om i Sverige och drabbar syskon, föräldrar och grannar, men även skolor arbetsplatser och företag.

– Det är en fråga för hela vårt land, säger Kung Carl XVI Gustaf.

”Ställer höga krav på er”

Kungen nämner även Säpos höjning av terrorhotnivån och klimatet som han beskriver som en ”ödesfråga för Sverige”.

– Allt detta ställer höga krav på er att fatta väl avvägda beslut för medborgarnas bästa, säger kungen till riksdagsledamöterna och tillägger:

– Det finns många problem att lösa, men med ålderns rätt vill jag även säga: vi har tagit oss igenom svårigheter förut tillsammans. Om vi lär av historien har vi goda möjligheter att göra rätt framåt.

Regeringsförklaring

Efter att Kung Carl XVI Gustaf förklarade riksmötet öppnat lade statsminister Ulf Kristersson (M) fram sin regeringsförklaring, det vill säga den politik som regeringen kommer att föra kommande år.

– Regeringspartierna samarbetar med SD för att genomföra nödvändiga och efterlängtade reformer, säger statsministern och upprepar sitt resonemang om att Tidöpartierna genomför ett paradigmskifte i svensk politik.

– Vi tar systematiskt tag i problemen, framhåller Kristersson.

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen