Kung Charles är sjuk

2024 02 05

Kung Charles III av Storbritannien har insjuknat i cancer.

Det uppger det brittiska hovet.

Delger sin prognos

– Hans majestät har valt att delge sin diagnos för att förhindra spekulationer.

Det förklarar det brittiska kungahuset nu på måndagskvällen.

– Och med förhoppning om att det ska hjälpa allmänhetens förståelse för alla runt om i världen som är påverkade av cancer.

Inte prostatacancer

Kung Charles har inlett sin cancerbehandling i dag måndag.

– Diagnosen gavs efter att han behandlats för förstorad prostata, rapporterar BBC News.

Men det handlar inte om prostatacancer.

– Kungahuset har inte gått ut med vilken typ av cancer den 75-årige monarken har, enligt TV-kanalen.

Andra träder in

Konungen ställer nu in sina publika framträdanden och åtaganden.

Andra seniora medlemmar i den kungliga familjen väntas träda in.

Kungahuset ger även besked om Kung Charles syn på den närmaste tiden.

– [Han] ser positivt på sin behandling och ser fram emot att återvända till full tjänstgöring så snart som möjligt.

På söndagen

Kung Charles sågs senast på söndagen när han vinkade till folk som hade samlats vid det kungliga lantstället Sandringham i samband med en gudstjänst.

Prins Harry kommer att flyga från USA till London inom de närmaste dagarna.

– För att finnas vid Kung Charles sida efter den chockerande nyheten, rapporterar Daily Mail.

Harry har redan talat med sin pappa om cancerbeskedet, uppger källor.

Det är ännu inte klart om hans hustru Meghan Markle och barnen kommer att följa med.

Prins Harry har en turbulent relation med sin pappa och bror och har inte varit i landet sedan förra sommaren i samband med en välgörenhetstillställning.

Kröntes i fjol

Kung Charles III kröntes i maj i fjol.

Han blev därmed ledare över Brittiska Samväldet och dess 56 självständiga länder som inkluderar 2,5 miljarder människor.

Han är även konung och statschef över 15 av dessa länder inklusive bland annat Storbritannien och Nordirland, Kanada, Australien, Nya Zeeland, Bahamas och Jamaica.

Kungen tacksam

Kungen kommer dock inte att ta helt ledigt från sin roll som statschef.

– Hans Majestät kommer att hantera statsangelägenheter och det officiella pappersarbetet, uppger Kungahuset.

Han uttrycker tacksamhet till sina läkare.

– Kungen är tacksam för att hans medicinska team agerade så skyndsamt.

Foto: The Royal Family

Text: Redaktionen


14 november 2025

JUST NU: Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 14

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen


14 november 2025

Anmälningar om mediciner väller in – ”kan leda till döden”

2025 11 14

Hundratals anmälningar om mediciner har inkommit.

Läkemedelsverket har fått in hundratals anmälningar det senaste året.

Anmälningarna handlar om påstådda mirakelmediciner som påstås kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar.

Hundratals anmälningar

Läkemedelsverket uppger att hundratals människor har anmält AI-filmer och falska annonser om påstådda mirakelmediciner, rapporterar TV4.

Det har tidigare rapporterats att flera forskare har utnyttjats i AI-filmerna.

Forskaren Johnny Ludvigsson, som forskar inom typ 1-diabetes, är en av dem som har utnyttjats i falska annonser.

Han hoppas att de flesta förstår att filmerna är falska, men varnar för fruktansvärda konsekvenser om människor låter sig luras av annonserna.

– Det vore förfärligt, för det skulle kunna leda till döden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättestort hot mot konsumenter”

De påstådda mirakelmedicinerna sägs alltså kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar, vilket är helt falskt.

Filmerna saknar ofta en tydlig avsändare.

– Vi ser att det är ett jättestort hot mot konsumenter i Europa och mot folks hälsa, säger Martin Burman, utredare på Läkemedelsverket, till kanalen.

Men hundratals människor har alltså reagerat på de falska filmerna och annonserna, och valt att anmäla dem.

Den anonyma försäljningen på nätet är olagligt, men trots det är det svårt att stoppa bluffmedicinerna.

Anders Tegnell drabbad

Falsk marknadsföring och falska filmer i sociala medier, där bland annat forskare och kända personer utnyttjas, är ett allvarligt problem som det tidigare har varnats för.

I somras gick Folkhälsomyndigheten ut och varnade för just detta.

– Bedragare utnyttjar Folkhälsomyndigheten och tidigare statsepidemiologen Anders Tegnell för att lura folk att köpa olika produkter, via Facebook. Filmerna är falska, och har polisanmälts, meddelade Folkhälsomyndigheten.

Anders Tegnell var bestört över de falska filmerna.

– Det känns hemskt tråkigt att mitt och myndighetens namn utnyttjas på det här viset, och att bedragare försöker sko sig på utsatta människor som vill ha hjälp med sina hälsoproblem, sade, Anders Tegnell, senior rådgivare och tidigare statsepidemiolog, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen