Kunder varnas för populära ICA-kampanjer

2024 10 05

Så kallade multikampanjer, ”köp 2 betala för 1”, är ett vanligt inslag hos den svenska matjätten Ica.

Multikampanjer utgör 44 procent av Ica:s erbjudande i år.

– Ica har den största ökningen mot förra året, men även tidigare har Ica varit drivande med multierbjudanden. Detta verkar vara en försäljningsstrategi man fokuserar ännu hårdare på, säger Ulf Mazur, vd och grundare av den oberoende sajten Matpriskollen, i ett uttalande.

Mazur höjer ett varningens finger för kampanjformen.

Enligt experten finns det risker för kunder att hoppa på erbjudandena.

– Multierbjudanden är ett sätt för kedjorna att flytta lagret från deras lager och butiker, till kundens kök, skafferi och frysar och det ska man som konsument se upp med. Är det kylda varor så blir det snabbt gammalt och även skafferivaror har sin bäst före-tid, säger han.

”Jättestor bov i dramat”

Multikampanjer har tidigare kritiserats för att öka matsvinnet, bland annat av fyra forskare i en rapport för Nordiska ministerrådet.

– Erbjudanden av typen köp två för rabatterat pris gör att vi kommer hem med mer mat än planerat. Kampanjer bör begränsas till när det uppstår överskott av färsk mat som behöver säljas för att undvika svinn, skrev forskarna i en debattartikel i DN i slutet av september.

Ulf Mazur delar forskarnas bedömning.

– Hos Matpriskollen har vi haft många appanvändare om hört av sig och undrat om just detta. Man förstår inte riktigt varför man ska tvingas köpa så många av samma produkter för att få rabatten. Inte minst har vi ju två miljoner singelhushåll i Sverige och 40 procent av alla svenskar bor själva, säger han och tillägger:

– Multikampanjerna uppmuntrar kunderna att handla fler produkter än man kanske hinner äta upp innan de blir dåliga – och är därför en jättestor bov i svinndramat.

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


Kritiserad matvara säljs på Lidl – uppmanas sluta omedelbart

2025 07 22

Butikskedjan Lidl får skäll.

Lidl beskrivs ofta som en pigg och välbehövlig utmanare till matjättarna Ica, Coop och Willys.

Men nu riktas återigen hård kritik mot den tyska uppstickaren, som hittills hunnit med att öppna 205 butiker i omkring 150 svenska orter.

Det handlar även denna gång om försäljningen av så kallade turbokycklingar, det vill säga kycklingar som framavlats för att växa särskilt snabbt och av det skälet kan drabbas av hunger eller sjukdomar.

Tidigare har Lidl i Tyskland, Belgien och Frankrike valt att fasa ut nämnda kycklingar.

Nu frågar sig gruppen Djurens Rätt varför inte samma sak görs i de svenska butikerna.

Djurens Rätt vill se att alla matvarukedjor slutar sälja turbokycklingar, men som en av Europas största aktörer och med stort inflytande på den svenska marknaden har Lidl möjlighet att sätta en ny standard, framhåller Tina Hogevik, gruppens riksordförande, i en debattartikel i Dagligvarunytt.

"Kan skapa en dominoeffekt"

Turbokycklingar är inte en specifik ras av kycklingar utan ett namn som ibland används, framför allt av kritiker, för att beskriva själva aveln.

Tina Hogevik understryker att kycklingarna säljs även hos andra kedjor.

Men enligt Hogevik har Lidl ett särskilt ansvar som “en av Europas största aktörer” och har därmed en chans att “sätta en ny standard”.

– Om Lidl slutar sälja turbokycklingar och antar ECC (European Chicken Commitment, en serie kriterier för företag att ta med i sina inköp av kycklingkött, red. anm.) kan det skapa en dominoeffekt i hela branschen. 

Lidl: Finns inte samma tillgång

Lidl har vid ett par tillfällen bemött kritiken från Djurens Rätt. Slopandet av kycklingarna i Tyskland har till exempel handlat om en successiv övergång till mer långsamväxande raser.

En omställning som tar tid, enligt Lidl.

Till tidningen Syren har Anneli Bylund, hållbarhetchef på Lidl, tidigare sagt att djurvälfärd är en viktig fråga, men att det saknas tillgång på kycklingkött från mer långsamväxande hybrider.  

– I Sverige finns det dock inte tillgång på kyckling av långsamväxande raser i den utsträckning som behövs, endast en mycket liten andel är av denna sort, sade hon när frågan var på tapeten i vintras.

Enligt Anneli Bylund har Lidl enbart kyckling märkt med Svensk Fågel i sitt färska fasta sortiment,. Det innebär bland annat att kycklingarna inte får några hormoner eller tillväxtantibiotika samt att de går lösa i uppvärmda stallar och har fri tillgång till foder och vatten.

– Både Länsstyrelsens veterinärer och ett oberoende kontrollorgan gör dessutom regelbundna kontroller hos uppfödarna, försäkrar hållbarhetschefen.

LÄS MER: Stort larm om Guldfågeln – “det är en skandal”

"Dags att säga nej"

Toma Hogevik framhåller också att Lidl hänvisat till att butiken följer svensk lag. Hon menar dock att lagen i sig inte är tillräckligt omfattande för att skydda kycklingarna.

Istället måste Lidl aktivt säga nej, lyder argumentet.

– Lidl har visat att de kan bygga toppmoderna butiker. Nu är det dags att visa att de också kan ta ett modernt ansvar för djuren. Vi uppmanar Lidl Sverige att följa sina europeiska systerbolag och säga nej till turbokycklingar.

LÄS OCKSÅ: Kjell & Company tvingas agera – kunderna sviker kedjan

Foto: Lidl

Text: Redaktionen


Varnar Putin – “Trump kommer spöa dig”

2025 07 22

En amerikansk senator går ut med en varning till Vladimir Putin.

Tonläget mellan USA och Ryssland har höjts under den senaste tiden.

Donald Trump tillåter nu amerikanska vapen att flöda genom Nato till Ukraina – och hotar Ryssland med omfattande tullar.

Nu varnar den amerikanska senatorn Lindsey Graham Vladimir Putin – och menar att Donald Trump kommer att “spöa honom”, rapporterar New York Post.

“Kommer spöa dig”

Lindsey Graham har länge varit en av de mer framstående kritikerna av Putin i det republikanska partiet.

Nu skickar han med ett tydligt budskap till Vladimir Putin.

– Trump har varit tuff mot Iran, som är oerhört farliga, men de är i ett försvagat tillstånd, och Putin, din tur närmar sig. 

– Donald Trump är på väg att spöa dig rejält.

Räknar upp flera länder

Donald Trump har sedan tidigare gett besked om att sekundärtullar kommer att införas om inget avtal nås gällande Ukrainakriget de kommande månaderna.

Senator Lindsey Graham – som länge förespråkat ekonomiska åtgärder mot Ryssland – räknar upp flera länder som kan påverkas.

– Trump kommer att införa tullar på länder som köper rysk olja. Kina, Indien och Brasilien, dessa tre länder köper ungefär 80 procent av den billiga ryska oljan, säger han.

– President Putin, du har spelat president Trump till ditt eget fördärv, du gjorde ett stort misstag, och din ekonomi kommer att fortsätta att krossas.

Läs mer: Panik i Ryssland – på väg mot massiv konkursvåg

50 dagar

Donald Trump sade att Ryssland har 50 dagar på sig innan tullarna införs.

– Vi kommer att införa mycket stränga tullar om vi inte har en överenskommelse om 50 dagar, tullar på cirka 100 procent, sade han tidigare i juli.

Samtal väntar

Samtidigt väntar nya samtal mellan Ryssland och Ukraina.

Den tredje rundan av direkta samtal mellan de ukrainska och ryska delegationerna i Istanbul kommer att äga rum den 23 juli, bekräftar Zelenskyj.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Läs mer: Ryska banker desperata – vädjar om hjälp

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen