Kronan rasar

2024 11 14

Kronan rasar i värde mot den amerikanska valutan.

På torsdagen kostar en dollar över 11 kronor.

Det är den lägsta kronkursen sedan november 2023, rapporterar Di.

Kronan tappar även mark mot euron.

En euro kostar nu 11,61 kronor.

Kronans återhämtning skjuts upp

Storbanken SEB räknar med att kronan kommer försvagas ytterligare framöver.

– En starkare dollar, svagare euro och ännu svagare krona är en naturlig konsekvens av Trumps seger i valet, bland annat på grund av troliga konsekvenser av tullar och möjligt handelskrig. Att tillväxt och räntor i USA och euroområdet inte konvergerar på det sätt vi tidigare räknat med, bidrar också, framhåller banken i en färsk analys.

Tidigare har SEB räknat med att kronan kommer stärkas under 2025. Efter Donald Trumps valseger har banken tvingats justera ned prognosen.

Finns positiva signaler 

Det finns dock fortfarande faktorer som tyder på att den svenska valutan kan återhämta sig något.

–Kronan är alltjämt undervärderad och den tillväxtuppväxling som vi förväntar oss för Sverige är främst driven av bättre förutsättningar för svenska hushåll, skriver SEB:s analytiker och tillägger:

– Vi förväntar oss därför att kronan så småningom kommer börja stärkas igen under 2025. Den mindre kronvänliga globala miljön gör dock att återhämtningen, framför allt mot dollarn, inte kommer att vara lika kraftig som vi tidigare prognosticerat.

Flera frågetecken kvarstår

SEB:s chefsekonom Jens Magnusson räknar med att Trump kommer höja tullarna ordentligt, vilket delvis kommer ske på bekostnad på utveckling i omvärlden.

Magnusson konstaterar dock att situationen är svårbedömd.

– Höga tullar kan skada även USA:s ekonomi och därför tror vi att både nivåer och varaktighet blir föremål för förhandling. Än så länge är därför både tillväxt- och inflationseffekter från Trumps handelspolitik svårbedömda, säger han.  

Foto: Riksbanken resp Anne Nygård

Text: Redaktionen


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för snöfall – fem län löper störst risk

2025 11 18

SMHI utfärdar trippla varningar för snöfall under onsdagen.

Fem län omfattas av gul varning för snöfall:

- Värmlands län

- Västra Götalands län

- Kronobergs län

- Jönköpings län

- Hallands län  

Enligt SMHI bör invånare i områdena tänka på följande när snön drar in under onsdagen:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Uppemot 30 centimeter

I området väster om Vänern väntas snöfallet bli mest intensivt.

Uppemot 30 centimeter snö kan falla lokalt, uppger SMHI.

– En del snöbyar kan vara kraftiga, främst över Västra Götalands län och sydvästligaste Värmland, framhåller myndighetens meteorolog Emma Rosengren.

– Från kvällen kan ett mer omfattande snöfallsområde beröra Götaland och östra Svealand. Dock är banan på lågtrycket som styr detta lite osäker, möjligen tar det en sydostligare bana över Östersjön, och då drar snöfallet bort snabbare. Det ser ändå ut att bli större mängder över främst inre Götaland, fortsätter hon.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt 

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen