Krogkedja stänger ännu en restaurang

2024 08 01

Läget är fortsatt tufft för krogkedjan Dubbel Dubbel som nu stänger ytterligare en restaurang.

Tidigare har Dubbel Dubbel stängt i Lund och försökt sälja i Malmö.

Nu kommer uppgifter om att restaurangen vid Polhemsplatsen i Göteborg inte längre kommer finnas.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Har varit tufft”

Konkursförvaltaren väntas ta över verksamheten och eventuellt hålla restaurangen öppen ett par veckor.

Sedan tackar Dubbel Dubbel på Polhemsplatsen för sig.

– De senaste åren har varit tuffa för oss, som det varit för många i branschen. Vi har jobbat och satsat mycket på Polhemsplatsen. Nu behöver vi rikta oss mot det vi fortsatt kan få att överleva, säger vd John Wigelius till GP.

Avsaknad av event

Bland anledningarna till situationen finns pandemieffekter, inflation, höga kostnader och avsaknad av event i närheten.

– Just vid Polhemsplatsen har avsaknaden av event i eventstaden Göteborg märkts av. Folk och Dubbel Dubbel vid Surbrunnsgatan har levererat precis som vanligt men här har det bara varit rätt ner, säger kollegan Lars Olsson.

Nya siffror

På torsdagen har nya siffror kommit från kreditupplysningsföretaget Creditsafe.

– Efter två år av konkursökningar varje månad, står juli för en nytt rekord. Totalt försattes 684 aktiebolag i konkurs, en ökning med 14 procent, förklarar Creditsafe.

– Detta markerar högsta konkurssiffran för juli månad på över 30 år. En ljusning väntas först mot slutet av året. Störst ökning i juli finns inom industri, bilhandlare och fastighetsbolag.

Tufft läge

Creditsafes vd Henrik Jacobsson kommenterar statistiken.

– Nu ser vi ytterligare en månad med högsta siffran sedan våra mätningar började på 90-talet, säger han. 

– Tyvärr är det för tidigt att tala om någon vändning när konkurserna stigit uppåt varje månad i två år och det fortsatt är ett stålbad för många företag. – Sommaren är ofta en tuff period för flera branscher som kämpar med att överleva när verksamheten går på halvfart eller man behöver hålla stängt under semestern. Vi hoppas kunna se ljuset i tunneln mot slutet av året.

Foto: T. Mossholder

Text: Redaktionen


2-åring död – grannarna i chock

2025 12 21

En tvåårig pojke har förlorat livet i Danmark.

De tragiska uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Den tvååriga pojken dog efter att ha fallit från ett höghus på söndagen, rapporterar danska medier.

Tvååring död

Den danska polisen bekräftar händelsen på X.

– En 2-årig pojke har under förmiddagen avlidit efter ett fall från ett höghus i Høje Gladsaxe, skriver polisen.

– Händelsen utreds som mord. En 32-årig man har gripits och delgivits misstanke i ärendet. Han förväntas bli häktad under morgondagen.

Det är i nuläget oklart om 32-åringen har någon koppling till barnet.

Grannarna i chock

TV2:s reporter berättar att de boende i fastigheten som den tvåårige pojken föll ifrån är chockade.

Inga ytterligare detaljer kring händelsen har kommit från polisen med hänvisning till den pågående utredningen.

Under morgondagen väntas den misstänkte häktas, uppger TV2.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att några andra personer ska ha varit närvarande när tvååringen föll från höghuset.

Läs mer: Två ryska stridsflygplan attackerade

Dödsfall i trafiken

På söndagen meddelar den svenska polisen att en person har omkommit efter en trafikolycka i Skellefteå.

– En person blev påkörd och omkom i samband med händelsen. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Föraren av bilen fördes med ambulans till sjukhus.

Är anhållen

Förhör har hållits och mannen som framförde fordonet är anhållen efter beslut från åklagare. 

Ärendet rubriceras som vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.

– Polisen ska utreda hur olyckan gått till. Förhör ska hållas. Platsen har dokumenterats och bilen är tagen i beslag för teknisk undersökning, förklarar polisen.

Trafikolyckor har även inträffat i bland annat Enköping, Uppsala och Motala under söndagen.

Läs mer: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 december 2025

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2025 12 21

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag gällande kontanter.

Ett nytt lagförslag har lagts fram av regeringen som ska göra det obligatoriskt för butiker och apotek att ta emot kontanter.

Detta för att alla konsumenter fortfarande ska kunna välja hur de vill betala.

Kontanter blir ett lagkrav

Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss som föreslår att livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel måste ta emot kontanter i bemannade kassor.

Förslaget ingår i åtgärder för att ”stärka kontanternas funktionssätt som betalningsmedel” och syftar till att kontanter inte ska försvinna helt ur den vardagliga handeln. 

Syftet är att säkerställa att människor inte tvingas använda kort eller mobilappar mot sin vilja.

– Kontanter är också en fråga om inkludering i samhället för de grupper som har svårigheter att hantera olika tekniska lösningar, skriver Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tillsammans med andra ansvariga politiker, i en debattartikel.

De menar att kontanter är en ”hörnsten i ett inkluderande och motståndskraftigt samhälle” eftersom många människor fortfarande är beroende av kontanter i vardagen.

LÄS MER: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Vad innebär lagändringen?

För gemene man kan detta få konkret betydelse redan nästa år.

Idag väljer fler och fler butiker att sluta ta emot kontanter, vilket skapat problem särskilt för äldre, turister eller de som föredrar kontanter.

Med den nya lagen ska du som konsument ha rätt att få betala med kontanter i matbutiker och apotek, så länge det är en bemannad kassa. 

Samtidigt ska det finnas undantag i lagen – exempelvis om kontanthanteringen gör verksamheten osäker eller kostsam, eller om det gäller en enskild betalning där butikens säkerhet riskeras. 

Fler åtgärder väntar

Lagen innehåller också förslag som gör det lättare att sätta in kontanter på banken och att företag kan få hjälp med växel och dagskassa.

Tanken är att kontanter ska fungera smidigt i vardagen, inte bara finnas kvar som en symbolisk rättighet.

– För att kontanter ska vara ett fungerade betalningsmedel måste det vara möjligt att betala med kontanter, framför allt för de varor och tjänster som är av den mest grundläggande behovsnaturen, uppger regeringen.

Lagen väntas träda i kraft 1 juli 2026.

LÄS MER: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: C Meinersmann

Text: Redaktionen