15dec25 länka till https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russian_Air_Force_Kamov_Ka-52_%2819604206086%29.jpg

Kritiskt läge för Ryssland – 300 helikoptrar illa ute

2025 12 15

Ryssland står inför ett kritiskt scenario.

Ett stort antal ryska helikoptrar närmar sig, eller har redan passerat, sin tekniska livslängd.  

Det slås fast vid ett möte med flera av landets stora flygbolag.

– Ryska flygbolag kan förlora omkring 300 föråldrade Mi-8-helikoptrar, rapporterar The Moscow Times, med hänvisning till ryska medier.

Passerar sin livslängd

De helikoptrar som det handlar om har använts av de ryska flygbolagen för att utföra transporter på utvalda rutter, där det inte är möjligt att använda flygplan.

Flera av helikoptrarna tillverkades i Sovjetunionen för över 40 år sedan och skulle behöva renoveras för att inte tvingas ur bruk.

– I slutet av detta år har två dussin gamla Mi-8T från olika operatörer redan nekats förlängd livslängd. På våren kan ytterligare 40 helikoptrar nekas och lika många nästa vinter, uppger tidningen.

– Detta är ett ganska påtagligt slag mot flygekonomin som har investerat i mångmiljonreparationer. Förlusten av helikoptrarna kan skapa luckor och det kommer ta tio år att ersätta alla, säger en anonym källa till ryska medier.

Problem med stjärnbommen

Ett problem på de åldrande helikoptrarna är slitaget på stjärtbommen.

Och det är inte lätt att åtgärda.

– Trötthetsprickor kan uppstå på den, vilka är extremt svåra att ta bort, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Missiler har slagit ner i Ryssland

Ökande kostnader

De äldre Mi-8-helikoptrarna är en billigare lösning för Ryssland än de modernare varianterna.

Kostnaden riskerar att fördubblas om den nyare helikoptern tvingas ersätta.

– Avskrivningsavgifterna för Mi-8T är lägre än för den modernare Mi-8MTV, vilket är anledningen till att kostnaden för en flygtimme är uppemot två gånger lägre, säger Vadim Baldin som är vd för flygbolaget Helix Airlines, rapporterar tidningen.

– Detta gör det möjligt att hålla en låg kostnad för transporter i landets norra och östra regioner. Om du använder de nya Mi-8AMT-helikoptrarna på leasing på rutterna kommer kostnaden per timme att fördubblas.

LÄS MER: Jubel i Ryssland – Norge säger nej

Foto: Fedor Leukhin

Text: Redaktionen


14 dec 2025

”Ett enda slag från totalt avbrott” – rysk kollaps nära

2025 12 14

Den ryska krigsmakten kämpar med att finansiera sitt krig i Ukraina.

Återkommande rapporterar vittnar om att landet har svårt att upprätthålla många viktiga funktioner i samhället, till stor del på grund av sanktionerna från väst.

Samma läge gäller för Rysslands militär och de system som ska skydda landet från fientliga attacker.

Ny rapport visar

En helt färsk forskningsrapport, publicerad av den Londonbaserade tankesmedjan Royal United Services Institute, visar att Rysslands försvarsförmåga hänger på en skör tråd.

– Tankesmedjan blottlägger de strukturella svagheterna bakom Rysslands flaggskeppssystem S-400 och avslöjar att vapnet som Moskva marknadsför som ett självförsörjande teknologiskt underverk faktiskt är djupt sårbart för störningar – både genom sanktionstillämpning och kinetiska attacker, rapporterar Kyiv Post.

”Ett enda slag från totalt avbrott”

Enligt rapporten är det ryska luftförsvarssystemet väldigt sårbart för västerländska sanktioner och en attack mot systemet skulle kunna stänga ner det viktiga ryska försvarssystemet.

– Moskvas värdefulla missilsköld, som är beroende av utländska delar från Centralasien och USA, är ett enda slag – eller en väl upprätthållen sanktion – från totalt avbrott, framhåller rapporten, rapporterar tidningen.

– Rysslands förmåga att upprätthålla sina mest avancerade luftförsvarssystem vilar på sköra utländska leveranskedjor, icke-sanktionerade produktionsnoder och en tillverkningsbas som alltmer är inom räckhåll för ukrainska långdistansvapen.

LÄS OCKSÅ: Kreml rasar mot EU – ”lämna planeten”

Måste följa sanktionerna

Samtidigt menar rapportens författare att sanktioner står verkningslösa om de inte efterlevs.

– Det finns ett behov av att utöka tillsynen och stärka samarbetet kring tillsyn, säger forskaren Jack Watling till Kyiv Post.

– Det är bra att införa en sanktion, men om vi fortfarande ser ganska uppenbara kringgåendeåtgärder tyder det på att länderna inte är tillräckligt vaksamma för att säkerställa att sanktionerna följs.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin placerar Oreshnik-missiler i Europa

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 15

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen