Kritiserat påskpynt byts ut i hela Sverige – det här ersätter

2025 04 14

I princip hela Sverige säger nej till ett kritiserat påskpynt.

År 2016 var det endast nio av 290 kommuner som uppgav att de skippar fjädrar när offentliga miljöer ska påskpyntas.

Nu ser det helt annorlunda ut.

Inför årets påskvecka har 283 kommuner deklarerat att de säger nej till fjädrar, enligt en kartläggning från Djurens rätt.

Kommer från "problematiska djurfabriker"

Fjädrar i påskriset upplevs möjligen som en liten fråga för många, men pyntet har kritiserats hårt av framför allt djurrättsorganisationer.

Många av de färgglada fjädrarna kommer från fåglar, inte sällan från kalkoner uppfödda i USA:s köttindustri “under mycket problematiska förhållanden”, uppger Djurens rätt.

– När kommuner väljer bort att köpa in stora volymer fjädrar från problematiska djurfabriker gör det en otroligt stor skillnad för djuren, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens rätt, i ett uttalande.

Ersätts av andra alternativ

I de 283 av 290 svenska kommunerna som i år väljer bort fjädrarna kommer i flera fall annat pynt att ersätta. Det handlar då om fjäderfritt material, eller i vissa fall inget pynt överhuvudtaget.

– Det finns många djurvänliga alternativ, i stället för att använda fjädrar från fåglar som far illa, säger Camilla Bergvall.

Djurens rätt beskriver kommunernas val som en stor framgång.

Att allt fler kommunerna väljer bort fjädrar är ett tydligt steg framåt för mer hållbara och djurvänliga traditioner, samtidigt som det visar att vår kartläggning gör skillnad. Vi ser en stark och positiv förändring där fler kommuner inser vikten av att ta hänsyn till djuren, säger Cecilia Mille, sakkunnig inom hållbarhetsfrågor hos Djurens rätt.

"Logiskt och rätt"

En av kommunerna som var tidigt ute med att säga nej till påskfjädrar var Örnsköldsvik.

Redan 2017 valde kommunen bort pyntet.

Ett enkelt beslut och ingen större uppoffring, enligt Mikael Kristiansson från kommunen.

– Vi diskuterade hur fåglar far illa. Det kändes logiskt och rätt, sade han till SVT vid tillfället.

Se hela listan över vilka kommuner som säger nej till fjädrar genom att klicka här.

Foto:  Noé Villalta Photography resp G. Tutu resp Green Yoshi 

Text: Redaktionen


20 november 2025

Hushåll med eldstäder uppmanas – ”var femte saknar det”

2025 11 20

20 procent av hushållen går in i eldningssäsongen utan viktigt skydd.

När vinterns eldningssäsong drar i gång uppmanas alla hushåll med eldstäder att se över sitt brandskydd – särskilt då var femte svenskt hushåll fortfarande saknar grundläggande utrustning.

Bristande brandskydd

I en ny sammanställning av över 70 000 skadeförebyggande besiktningar konstaterar Anticimex att 21 procent av de svenska småhusen har brister i sitt brandskydd.

I hela 4 procent saknas dessutom brandvarnare helt.

– Vi vill uppmana alla husägare att kontrollera att man har brandvarnare, brandsläckare och brandfilt hemma, säger Johanna Lindström, husexpert på Anticimex.

– Har man inte – köp direkt som en tidig julklapp till sig själv. Den investeringen kan rädda liv.

Den vanligaste bristen är avsaknad av brandfilt, något som saknas i 17 procent av husen.

Därefter följer brandsläckare som saknas i 8 procent av bostäderna.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Eldstäder i fokus

När temperaturen sjunker används eldstäder mer frekvent, och det ökar risken för soteld. Soteld uppstår när sot och tjära i skorstenen börjar brinna, ofta till följd av dålig sotning eller felaktig eldning.

Resultatet kan bli skador i skorstenen och i värsta fall en fullt utvecklad husbrand.

Anticimex och brandexperter betonar därför vikten av regelbunden sotning och rätt eldningsrutiner.

Att elda med torr ved, följa eldningsinstruktioner och ge elden rätt lufttillförsel är avgörande för att minska riskerna.

– Brandrisken ökar när vintern kommer och när mörkret faller tänder vi fler ljus och eldar mer, säger Lindström.

– Faktum är att det sker flest bostadsbränder i december och januari.

Fler brandvarnare behövs

Besiktningarna visar också att många hus har brandvarnare – men för få.

Rekommendationen är minst en brandvarnare per 60 kvadratmeter, samt i alla sovrum, vid köket och på varje våningsplan.

– Bor man i ett större hus behöver man flera brandvarnare, säger Lindström och framhåller att alla bör testa sina brandvarnare en gång i månaden.

Utöver brandvarnare uppmanas hushåll att kontrollera brandsläckarens ålder och tryck, samt att utrustningen är lätt att nå.

I 1 procent av husen står brandsläckaren placerad på en svåråtkomlig plats – en detalj som kan få stor betydelse om olyckan är framme.

LÄS MER: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


20nov25

”Fick åka till tre olika Systembolag”– plötslig rusning efter samma sak

2025 11 20

Idag bildades köer utanför många av Systembolagets butiker i samband med att de skulle öppna.

Bakom anstormningen ligger att det är den tredje torsdagen i november.

Det innebär att tiden är inne för den årliga skördefesten Beaujolais nouveau, vilket är en högtidsdag för många vinälskare.

I Göteborg ringlade sig köerna långa utanför Systembolaget inför öppningen.

– Förra året tänkte jag att jag kunde vänta till lunch, men då fick jag åka till tre olika Systembolag, säger Edvard Hübinette, till GP.

Årets skörd

Den första delen av namnet på skördefesten, Beaujolais, kommer från ett vindistrikt i Frankrike.

Den andra, Nouveau, är det franska ordet för ”ny”.

Vinerna släpps bara några veckor efter att druvorna har skördats och blir de första för årgången 2025.

I Frankrike firar man dagen, vilket också många i Sverige tagit fasta på.

– Vi ska ha lite middag med lite kompisar. Vi ska öppna förra årets årgångar också samma producent som jag hoppas få tag på i dag, säger Thea Näsström Alm, till tidningen.

Läs mer: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Också i Malmö

Det var inte bara i Göteborg som folk strömmade till Systembolaget idag.

Även i Malmö ringlade köerna.

– Jag hoppade ut från ett möte för att komma hit, säger William Madsen Martinsson, till SVT.

I Frankrike sträcker sig traditionen ända tillbaka till 1800-talet som en fest för att fira årets skörd.

I Sverige har det ökat i popularitet de senaste åren, efter att också ha varit populärt i slutet på 1900-talet.

– Det är verkligen en hype, säger sommelier och vininportör Thea Jönsson, till kanalen.

Fakta Beaujolais

- Franska Beaujolais sträcker sig mellan Mâcon och Lyon.

- Regionen har kontinentalt klimat.

- Beaujolais är i princip synonymt med gamay som kan ge allt från lätta och bäriga viner till mer koncentrerade och lagringsdugliga.

Källa: Systembolaget

Läs mer: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen