Kritiserad förändring på ICA – vill göra som i USA

2024 10 15

En futuristisk men kritiserad förändring kan vara på gång i Icas butiker.

Redan nu har den amerikanska matjätten Walmart tagit de första stegen och börjat implementera systemet i USA.

Det handlar om AI-styrda robotar i butikerna som håller koll på när hyllorna behöver fyllas på.

Ica inspireras av tekniken och öppnar nu för att, när det är möjligt, lansera tvåbenta robotar även i sina butiker här i Sverige.

Det framgår enligt företagets nya framtidsrapport.

– Vi tittar också på hur AI kan hjälpa till bakom kulisserna med till exempel mer precisa insikter i försörjningskedjan och hur robotarnas intåg i butiken kan frigöra tid för mer värdeskapande arbete, bekräftar ICA Sveriges vd Eric Lundberg i ett uttalande.

Tvåbenta robotar

Planerna är i teorin långtgående.

Under avsnittet “robot i butik” på Icas hemsida talar man om humanoida robotar som kan “bli ett naturligt inslag i en butik”. Man hänvisar till företaget Agility Robotics som förutspår att vi kommer att ha omkring en miljard robotar år 2040.

– De blir allt bättre på att lära sig själva att göra olika uppgifter: flytta varor, plocka upp skräp, konversera och reflektera kring sin egen prestation, framhåller Ica

Kunder skeptiska

En robot skulle kunna ersätta fyra människor. AI-tekniken kan, i teorin, även hjälpa till att förbättra kundupplevelsen.

Men i många andra sammanhang där AI har börjat dominera kundtjänsten är folk rejält missnöjda. Det gäller inte minst bland Sveriges banker, vilket undersökningsföretaget Svenskt Kvalitetsindex, SKI, nyligen uppmärksammade.

Både våra egna studier ”AI-Kollen 2024” och ”SKI Bank 2024” samt en intern nordisk fokusgrupp som vi genomförde i våras pekar på samma utmaning: chattbottar och AI-assistenter lever sällan upp till förväntningarna, menar SKI och tillägger:

– De löser helt enkelt inte kundens problem. Dessutom känner sig endast 41% bekväma med dessa tjänster och hela 60% av de kunder vi pratat med säger att de hellre vill ha kundtjänst med riktiga människor än med en chattbot. 

ICA: "Ingen visste att man ville ha Iphone"

Även konsumentsajten Dagilgvarunytt understryker skepticismen.

Men kunder kommer att anpassa sig, menar Ariella Rotstein, Head of Impact X på Ica. 

– Det var ju ingen som visste att man ville ha en Iphone heller som kund, säger hon till nättidningen.

Foto: Possessed Photography

Text: Redaktionen


Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


19 mars 2026

Ica vill se förbud – säljs i nästan alla matbutiker

2026 03 19

Ett tomatlarm har utfärdats i Sverige.

I nästan alla matbutiker går det att hitta de populära småtomaterna som passar lika bra i salladen som snacks framför tv:n.

Nu har 20 olika sorter inköpta från Coop, Hemköp, Ica, Lidl och Willys analyserats av konsumentsajten Råd & Rön.

Och då visar det sig att tolv av 17 importerade småtomater, framför allt från Nordafrika, innehåller rester av bekämpningsmedlet PFAS, som ofta beskrivs som “evighetskemikalien”.

Stora mängder hittades bland annat i Icas egna körsbärstomater. Detta trots att Ica vill se ett förbud mot PFAS och har anslutit sig till miljöorganisationens Chemsecs krav på ett sådant.

– Ica har alternativ i sortimentet där PFAS-baserade bekämpningsmedel inte är tillåtna. I ekologiska produkter får inga kemiska bekämpningsmedelsrester förekomma, framhåller Icas kvalitetschef Lisa Olsen i en kommentar till Råd & Rön.

Även Coop säger nej

Coop tillhör också de matjättar som skrivit under på krav om PFAS-förbud. Men även i deras butiker, under Coops eget varumärke, hittas snackstomater med PFAS-rester. Kedjan anser att det är bekymmersamt och någonting man kommer att följa upp med leverantören.

Lidl uppmärksammas också i granskningen. I deras spanskodlade Süss & aromatisch babyplommontomater upptäcks penthiopyrad. Ett PFAS-klassat ämne som sedan ett halvår inte längre får användas i EU.

– Vad gäller det specifika fyndet av penthiopyrad är vi medvetna om att substansens godkännande inom EU löpte ut den 31 oktober 2025. Lidl har genomfört egna analyser av dessa tomater under början av 2026, kommenterar Lids pressansvarige Ingrid Arinell till tidningen och tillägger att analyserna inte har visat att substansen förekommer.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling – matbutiker tvingas till nödåtgärd

"Extremt långlivade"

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur, förklarar Naturvårdsverket.

– PFAS är extremt långlivade och troligen bryts vissa PFAS inte ned alls under naturliga förhållanden. Det innebär att så länge PFAS fortsätter att användas och spridas kommer människor och andra organismer troligtvis att utsättas för alltmer PFAS, skriver myndigheten.

"Ska stoppa spridningen"

I höstas meddelade regeringen att man satsade 1,8 miljarder kronor kommande tre år på att ren natur och giftfri miljö.

– Detta kommer att finansiera skötsel av värdefull natur, miljöövervakning och att stoppa övergödning och spridning av PFAS-gifter, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) då.

Inget av de medel som Råd & Rön hittat översteg de gränsvärden som bestämts av EU.

LÄS OCKSÅ: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen