Kritikstorm mot SVT-program

2024 10 19

SVT får nu massiv kritik från flera håll på grund av ett nytt program.

Kritiken riktar sig mot SVT:s nya programserie, ”Naken med Stina Wollter”, vilket SVT själva rapporterar om.

I serien ska målaren Stina Wollter måla av en kändis utan kläder.

Men det är inte nakenheten som gör att programmet har fått hård kritik redan före premiären.

Kritiseras efter Instagram-inlägg

Kritiken riktar sig istället emot att SVT låter just Stina Wollter göra ett eget program.

Detta med anledning av att Wollter skrivit antisemitiska uttalanden i sociala medier efter 7 oktober-attacken.

I ett inlägg på Instagram har konstnären bland annat påstått att ”Israel systematiskt tagit organ och hud från dödade palestinier” samt att Israel ”dödade sina egna på festivalen”.

Dessa påståenden har fördömts av bland annat Svensk kommittén mot antisemitism.

Stina Wollter har sedermera bett om ursäkt för att hon spridit uppgifter som inte stämmer. Samtidigt tycker hon att kritikstormen är orimlig.

– Jag blev anklagad för att vara antisemit och judehatare på grund av min kritik av staten Israel, säger Stina Wollter till kanalen.

Nu blossar kritiken upp på nytt, just med anledning av att SVT väljer att ge Stina Wollter en egen programserie. Det är olämpligt med tanke på Wollters uttalanden, menar flera kritiker.

Debatt i ”Aktuellt”

Kritiken kommer bland annat från DN:s ledarsida.

I kvällens ”Aktuellt” medverkade SVT:s programdirektör Eva Beckman och debatterade frågan med DN:s politiska redaktör Amanda Sokolnicki.

Sokolnicki framhöll bland annat att Wollters ursäkt efter det antisemitiska inlägget kom sent och var full av förbehåll.

Beckman försvarade dock SVT:s beslut att ge Wollter ett eget program.

– För det första så har jag full förståelse för att den här frågan väcks. Också jag har reagerat och naturligtvis tar kraftigt avstånd från det som Stina Wollter spred, säger Eva Beckman i ”Aktuellt”, och fortsatte:

– Men jag håller inte med dig om att Stina Wollter inte har tagit tillbaka, bett om ursäkt, för det tycker jag att hon har gjort. Men det viktigare för mig är att det här programmet är ett program där hon medverkar som konstnär, det är ett program om konst och har ingenting med världsläget att göra, säger SVT:s programdirektör.

”Antisemitiska troper”

Amanda Sokolnicki är dock kritisk till den förklaringen.

– Jag tror att det är ett stort missförstånd att antisemitiska troper och konspirationer skulle ha med världsläget att göra, det handlar om människors vardag, det handlar om vad vi möter i Sveriges television, det handlar om vad människor möter på skolgården och vad man fattar för beslut i vardagen, säger DN:s politiska redaktör i ”Aktuellt”.

En annan som har kritiserat SVT är L-politikern Fredrik Malm.

– Personen som nyligen spred dessa antisemitiska djupt rasistiska konspirationsteorier har nu fått en egen show på Sveriges television, skriver han på X, och visar en skärmdump av Stina Wollters inlägg.

Foto: SVT

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen