SVERIGE: Kritikstorm mot Centerns partiledarkandidat

2022 11 22

Daniel Bäckström är en av tre kandidater som föreslås efterträda Centerpartiets avgående partiledare Annie Lööf.

Men Bäckströms kandidatur har åkt på ett rejält bakslag.

Tillsammans med de två andra huvudkandidaterna, Muharrem Demirok och Elisabeth Thand Ringqvist, fick Bäckström svara på frågor under ett besök i Piteå.

Två frågor ställdes av Centerkvinnorna. Gruppen undrade om kandidaterna kan tänka sig att gå längst fram i Pridetåget och om de kan tänka sig att viga samkönade par om de hade vigselrätt, rapporterar SR Ekot.

Muharrem Demirok och Elisabeth Thand Ringqvist svarade direkt ja på båda frågorna, men när det var dags för Daniel Bäckström lät det annorlunda.

– Om jag kommer viga samkönade par? Jag har inte vigselrätt, svarade Bäckström.

På frågan om hur han skulle göra om han hade vigselrätt, svarade Bäckström att han i ett sådant scenario behövde ”fundera på frågeställningen”.

Partiledarkandidaten ville inte heller ge ett rakt besked på den andra frågan från Centerkvinnorna.

– Jag kommer att ha dialog med Centerstyrelsen om hur vi ska medverka i Pridetåget. Jag tror att det är väldigt viktigt att visa ett engagemang i de här frågorna, sa Daniel Bäckström enligt SR Ekot.

”Han är körd”

Daniel Bäckströms uttalanden har väckt starka reaktioner inom Centerpartiet. Flera C-källor anser att hans chanser att bli ny partiledare har försvårats rejält. En del menar att Bäckström lika gärna kan slänga in handduken efter utfrågningen i Piteå.

– Han har en rejäl uppförsbacke nu. Det var någon som sa att nu finns det bara två kandidater kvar efter det här, säger en källa med god insyn i partiet till Expressen.

– Man vill ju tolka välvilligt. Men jag tror att han är körd i partiledarracet. Det finns inget utrymme att tveka i de här frågorna i vårt parti. C är ett ganska snällt parti. Många kommer vilja tolka honom välvilligt men jag tror det är kört ändå. Hans karriär i partiet behöver inte vara över, men han kommer inte bli partiledare, säger en annan C-källa.

Ytterligare en källa inom partiet dömer ut Bäckströms kandidatur.

– Det är väldigt svårt att vara partiledare för C om man inte kan svara ja på att man ska gå längst fram i Pridetåget. Han måste komma med en bra förklaring, säger personen till Expressen.

Svarar i ett inlägg på Facebook

Daniel Bäckström har svarat på kritiken i ett inlägg på Facebook.

– Grunden i mitt politiska engagemang är alla människors lika rätt och värde. Just nu åker vi land och rike runt för att träffa medlemmar i hela Centersverige. Vi har haft många bra och spänstiga utfrågningar och ibland kommer det frågor som jag aldrig hunnit reflekterat över. Det gjorde att jag på en av frågorna ikväll inte var tillräckligt tydlig, skriver centerpartisten.

Han fortsätter:

– I Sverige får vi älska vem vi vill, och leva som vi vill. Det gör mig stolt. För mig är kärleken otrolig vacker när två människor hittar varandra och vill leva tillsammans tills döden skiljer dem åt. Att jag själv däremot skulle viga folk är aldrig något jag funderat på, precis som jag aldrig funderat kring en rad andra uppdrag. Det betyder på inget sätt att jag inte skulle stå i första ledet och försvara rätten att älska vem man vill och den rättighetslagstiftning vi har idag.

Vidare beskriver han Pridetåget som en ”prioriterad fråga för Centerpartiet”.

– Det är självklart att en partiledare i Centerpartiet går med. Särskilt i tider som blir mörkare, framhåller Daniel Bäckström.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


17 april 2026

Natoländer sätter in militären – Trump rasande

2026 04 17

Vita huset har riktat svidande kritik mot Nato för att inte ha backat upp USA i kriget mot Iran.

Nu agerar medlemsjättarna Storbritannien och Frankrike, efter beskedet om att Iran kommer att öppna Hormuzsundet.

De två länderna kommer att inleda ett defensivt militärt uppdrag för att skydda sjöfarten, meddelar den brittiska premiärministern Keir Starmer.

– Så snart förhållandena tillåter, säger han enligt Sky News.

Trump: "HÅLL ER BORTA"

Beskedet har fått Donald Trump, som flera gånger bett Nato om hjälp för att öppna Hormuzsundet, att slå bakut.

– Nu när situationen i Hormuzsundet är över fick jag ett samtal från Nato där de undrade om vi behöver behöver hjälp. JAG SADE ÅT DEM ATT HÅLLA SIG BORTA, OM DE INTE BARA VILL LASTA SINA SKEPP MED OLJA, dundrar presidenten i versaler på Truth Social.

– De var värdelösa när vi behövde dem, en papperstiger! tillägger Trump.

"Globalt ansvar"

Enligt Keir Starmer kommer den brittiska och franska militären bland annat att arbeta med att röja minor för att säkra sjöfarten i det omtalade sundet.

– Hela världen behöver se en lösning här, säger premiärministern.

– Att åter öppna sundet är en global nödvändighet och ett globalt ansvar. Vi måste agera för att få den globala energi- och handeln att flyta fritt igen, för att sänka priserna för arbetande människor. Våra människor behöver se en återgång till fred och stabilitet och vi kommer att fylla vårt fulla uppdrag.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Kristersson: "Sverige stå redo"

Flera Natoallierade kommer att ingå i det uppdrag som Storbritannien och Frankrike ska leda. Norge är ett av dem.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har också uttalat sig om eftermiddagens besked om Hormuszundet.

Viktiga diskussioner idag om den allvarliga situationen vid Hormuzsundet på inbjudan av Emmanuel Macron och Keir Starmer. Fri sjöfart är en global angelägenhet som berör oss alla. Sverige står redo att bidra, efter en permanent vapenvila, för att säkra fri passage genom sundet, uttrycker Kristersson på X.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0 resp Defense Imagery, Flickr, Open Government License 

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen