Kritik mot Björn Ranelid – författaren svarar

2024 09 27

Författaren Björn Ranelid får hård kritik efter att ha kommit med ett påstående som kritiker beskriver som ”förskräckligt”.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest folkkära författare.

Han har ibland också uppfattats som kontroversiell och uppseendeväckande.

Nu får Ranelid hård kritik för ett påstående i hans senaste bok ”Låt solen lysa över alla barn”.

Ett påstående i boken får experter att rasa – men Björn Ranelid själv slår ifrån sig kritiken.

”Det är förskräckligt”

Ranelid beskriver boken som en hyllning till kunskap.

– Det här är en kärleksförklaring till bildning, lärdom och mänsklighetens eviga strävan efter det goda, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Detta ifrågasätts dock av personer som reagerat starkt på ett påstående i boken.

I boken ifrågasätter Ranelid nämligen Big Bang och evolutionen, rapporterar SVT.

Författaren menar att Big Bang ”strikt sett är en tro”, och hävdar att evolutionen inte går att belägga.

Påståendet får hård kritik.

– Det är förskräckligt. Det kan verkligen förstöra för så mycket av skolungdomar som kan läsa om det här, säger fysikprofessor Ulf Danielsson till kanalen.

”Finns grogrund för fundamentalism”

Ulf Danielsson är medlem i av Kungliga vetenskapsakademin.

Han är starkt kritisk till Ranelids påståenden om Big Bang och evolutionen, och menar att Ranelid är ute på farlig mark.

– Inte minst med tanke på hur det ser ut nu när det faktiskt finns grogrund för olika typer av fundamentalism och vetenskapsförnekande, säger Ulf Danielsson.

Ranelid själv tar dock kritiken med ro.

– Jag förstår att han blir provocerad, men jag blir inte provocerad av honom. Jag har en annan rikedom i min själ så jag pratar inte om vad som är farligt och ofarligt, säger han i SVT:s ”30 minuter”.

Världens generationer möts

Björn Ranelids nya bok ”Låt solen lysa över alla barn” beskrivs alltså som en kärleksförklaring till bildning.

– Denna bok är en hyllning till kunskap, bildning och lärdom, men framför allt till det gränslösa ordet som inte väger någonting, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Läsaren får följa med i en berättelse från barndomens gator i Malmö till en skolsal i Stockholm där världens alla generationer och historiska personer möts, enligt ett pressutskick.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest populära författaren, men har också många gånger hamnat i centrum för diskussioner, kritik och polemik.

Foto: Anna-Lena Ahlström, Talarforum

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryanair ändrar regel – alla passagerare varnas

2025 08 28

Låggprisflygbolaget Ryanair ändrar reglerna för handbagage.

I dag får passagerare ta med en väska på 40 x 20 x 25 centimeter med en maxvikt på 10 kilo. Från och med september kommer dock måtten uppdateras till 40 x 30 x 20 centimeter.

Samtidigt skärper Ryanair kontrollen mot resenärer som inte följer reglerna.

Flygbolaget kommer att höja bonusen för anställda som lyckas stoppa passagerare med för stora handbagage. Bonusen höjs från 1,5 euro till 2,5 euro per väska, uppger Ryanairs vd Michael O'Leary.

– Bonusen är till för att avskräcka minoriteten som inte följer storleksgränsen, säger han till BBC.

– Om ni inte följer reglerna och tar med er en väska som är för stor, då kommer vi att fånga er. Jag ser fram emot att belöna och ge bonusar till våra anställda som upptäcker för stora handbagage.

Tvingas böta 1 000 kronor

Passagerare som bryter mot bagagereglerna riskerar böter på uppemot 1 000 kronor.

Michael O'Leary påpekar att omkring 200 000 resenärer årligen betalar extra för större handbagage. Han tycker inte synd om passagerare som tvingas betala böter efter att ha brutit mot reglerna – som många anser är i hårdaste laget. 

– Vi är flygbolaget med de lägsta priserna i Europa. Det är våra regler. Vänligen följ reglerna, vilket 99,9 procent av våra 200 miljoner passagerare gör, så kommer ni inte att ha några problem, säger O'Leary och riktar en uppmaning till alla som planerar att flyga med Ryanair.

– Om ni följer handbagagereglerna kommer alla ombord snabbare. Det leder i sin tur till färre försenade avgångar.

LÄS MER: Ryanair inför omtalad böter – betala 5 000 kronor

FAKTA: Ryanair

- Europas största flygbolagskoncern. Ryanair har flyglinjer till 37 länder och genomför över 3 600 dagliga flygningar

- Varje år transporterar Ryanair cirka 200 miljoner passagerare

- Flottan består av 612 flygplan och ytterligare 340 Boeing 737-plan ska levereras från och med 2027, vilket kommer göra det möjligt för Ryanair att öka trafiken till 300 miljoner passagerare per år. Med anledning av det stigande priserna i USA kan dock beställningen avbrytas.

LÄS MER: Ica slår larm – allvarlig brist på populär produkt

Foto: P. Gravity

Text: Redaktionen


Skickar ut krigsfartyg och drönare – mot USA

2025 08 28

Krigsfartyg och drönare skickas ut som svar på amerikansk närvaro.

Vita huset fortsätter att röra om i den världspolitiska grytan.

USA:s marin har ökat sin närvaro utanför Venezuelas kuster, och utfärdat en belöning till den som kan ge sådan information att landets president Nicolás Maduro kan gripas.

Nu svarar Venezuela – med att skicka ut krigsfartyg och drönare.

Krigsfartyg och drönare

USA:s stärkta marina närvaro nära Venezuelas kuster kopplas till Vita husets kamp mot drogkarteller, men har lett till stora geopolitiska spänningar.

Venezuela har meddelat en stor militär mobilisering som svar på det amerikanska agerandet, och placerar bland annat ut krigsfartyg och drönare, rapporterar Newsweek.

Det har Venezuelas försvarsminister Vladimir Padrino López meddelat, samtidigt som landet också har lämnat in ett protestbrev till FN.

Försvarsministern riktar också hotfulla ord mot USA.

I en video varnar López USA för vad som kommer att hända om de ”vågar sätta sin fot” på venezuelansk mark, enligt tidningen.

– Det skulle utgöra en aggression mot hela Latinamerika och Karibien, hävdar Vladimir Padrino López, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Trump hotar Putin

”Riskerar att destabilisera”

Venezuelas inrikesminister har också beordrat att 15 000 soldater ska skickas till den colombianska gränsen.

Konfrontationen mellan Washington och den venezuelanska regimen handlar om mer än bara narkotikapolitik, och påverkar den geopolitiska balansen i hela regionen, enligt tidningen.

– Det riskerar att destabilisera den regionala säkerheten och kan provocera fram eskalerande reaktioner i hela Latinamerika, enligt tidningen.

USA har alltså även utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar till den som kan ge information som leder till den venezuelanska diktatorn Nicolás Maduros gripande.

Maduro rasar mot USA:s agerande.

– Vad de hotar att göra mot Venezuela – regeringsskifte, en militär terroristattack – är omoraliskt, kriminellt och olagligt... Den som begår en aggressionshandling mot ett land i Latinamerika attackerar alla länder, säger Maduro, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har orsakat katastrof - "situationen är akut"

Foto: barracuda, Wikimedia

Text: Redaktionen