Kritik mot Kamala Harris medverkan i Saturday Night Live

2024 11 04

Kamala Harris lockade till många skratt vid sin medverkan i den superpopulära amerikanska TV-showen Saturday Night Live i helgen.

Demokraternas presidentkandidat spelade en levande spegelbild av sig själv i en humorsketch med skådespelerskan Maya Rudolph som ofta spelar Kamala Harris i TV-kanalen NBC.

Flod av positiv kritik

TV-sketchen har fått en flod av positiv kritik i amerikanske medier inklusive sociala medier och hundratals miljoner personer torde redan ha hunnit se filmklippet.

Nu går dock en ledamot av den amerikanska TV-myndigheten Federal Communications Commission (FCC) till hårt angrepp mot TV-inslaget.

Uppenbart försök

– Detta är ett uppenbart och tydligt försök att undgå myndighetens lika tidregel, hävdar ledamoten Brendan Carr enligt The Hill.

Sketchen inleddes med att Maya Rudolph – spelandes Kamala Harris – ojar sig över sin aktuella situation i presidentvalet.

Hon sätter sig därefter vid en spegel och börjar tala med spegelbilden som visar sig vara ingen mindre än den riktiga Kamala Harris.

Samtalet övergår i ett skojfriskt och skämtande samtal som slutar med att Kamala Harris och Maya Rudolph vänder sig mot kameran och skriker: ”Saturday Night Live from New York”.

Mycket upprörd

TV-myndighetsledamoten är mycket upprörd.

– Syftet med [den aktuella] regeln är att undvika precis den här typen av ensidigt och partiskt agerande.

– En licensierad TV-kanal använder de publika radiovågorna för att utöva sin påverkan för en av kandidaterna i slutspurten, säger Brendan Carr.

Det internationellt berömda NBC-inslaget Saturday Night Lives producent har tidigare framhållit att ingen av kandidaterna skulle delta själva i programmet under valet, rapporterar The Hill.

Clinton och Obama

Hillary Clinton och Barack Obama liksom Donald Trump är några av de tidigare politikerna som också medverkat i Saturday Night Live.

Den aktuella myndighetsledamoten Brendan Carr utsågs till posten av Donald Trump.

Foto: Kamala Harris Official Facebook

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Nya bilder avslöjar Iran

2025 07 02

En iransk kärnkraftsanläggning återupptar nu arbetet efter USA:s bombningar.

USA bombade den 22 juni Iran med förhoppningen att slå ut regimens försök att utveckla kärnvapen.

Attacken riktades mot de tre kärnanläggningarna Fordow, Natanz och Isfahan.

President Donald Trump beskrev attackerna som framgångsrika.

Ett påstående som den senaste tiden ifrågasatts från flera håll, bland annat enligt amerikanska underrättelseuppgifter som CNN tagit del av.

Nu visar nya satellitbilder att Iran återupptagit arbetet på en av anläggningarna, rapporterar danska TV2.

Byggmaskiner

Bilderna från den iranska kärnkraftsanläggningen Fordow visar byggmaskiner som arbetar på platsen.

Fordow attackerades med tolv stora bomber i det amerikanska angreppet, men nu syns maskiner som arbetar på de två platser som träffades.

Bilderna togs den 1 juli och visar minst en bulldozer, en kran och två andra byggmaskiner.

– De nya satellitbilderna från Fordow visar att iranierna är sysselsatta med någon form av grävarbete, skriver tv-kanalen.

– Vi ser byggmaskiner på plats och färgen på ytan har förändrats, vilket är ett tecken på att det pågår arbete med jorden.

Oklar skada

Anläggningen ligger under ett berg och med tanke på det beskyddet har det diskuterats hur stor skada de amerikanska bomberna åsamkade anläggningen.

På bilderna syns en kran som ligger relativt nära den plats där det enligt israelisk underrättelse har placerats ett ventilationsschakt som amerikanerna försökte träffa.

– Vi kan inte se vad kranen gör, men den antyder att något tungt antingen måste flyttas eller att något måste hämtas upp ur djupet. Så det är nog lite för tidigt att dra slutsatsen att växten är utplånad.

Trump övertygad

Trump har sedan attacken hävdat att USA framgångsriks stoppat Irans försök till att utveckla kärnvapen.

– Donald Trump hävdade att anläggningen var helt utplånad, men enligt flera amerikanska medier är hans egen underrättelsetjänstemän inte lika säkra.

– Iran har använt anläggningen för att producera anrikat uran som kan användas i kärnvapen, och aktiviteten vid anläggningen kan tyda på att iranierna inte helt har övergett Fordow-anläggningen, skriver tv-kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen