Kritik mot Kamala Harris medverkan i Saturday Night Live

2024 11 04

Kamala Harris lockade till många skratt vid sin medverkan i den superpopulära amerikanska TV-showen Saturday Night Live i helgen.

Demokraternas presidentkandidat spelade en levande spegelbild av sig själv i en humorsketch med skådespelerskan Maya Rudolph som ofta spelar Kamala Harris i TV-kanalen NBC.

Flod av positiv kritik

TV-sketchen har fått en flod av positiv kritik i amerikanske medier inklusive sociala medier och hundratals miljoner personer torde redan ha hunnit se filmklippet.

Nu går dock en ledamot av den amerikanska TV-myndigheten Federal Communications Commission (FCC) till hårt angrepp mot TV-inslaget.

Uppenbart försök

– Detta är ett uppenbart och tydligt försök att undgå myndighetens lika tidregel, hävdar ledamoten Brendan Carr enligt The Hill.

Sketchen inleddes med att Maya Rudolph – spelandes Kamala Harris – ojar sig över sin aktuella situation i presidentvalet.

Hon sätter sig därefter vid en spegel och börjar tala med spegelbilden som visar sig vara ingen mindre än den riktiga Kamala Harris.

Samtalet övergår i ett skojfriskt och skämtande samtal som slutar med att Kamala Harris och Maya Rudolph vänder sig mot kameran och skriker: ”Saturday Night Live from New York”.

Mycket upprörd

TV-myndighetsledamoten är mycket upprörd.

– Syftet med [den aktuella] regeln är att undvika precis den här typen av ensidigt och partiskt agerande.

– En licensierad TV-kanal använder de publika radiovågorna för att utöva sin påverkan för en av kandidaterna i slutspurten, säger Brendan Carr.

Det internationellt berömda NBC-inslaget Saturday Night Lives producent har tidigare framhållit att ingen av kandidaterna skulle delta själva i programmet under valet, rapporterar The Hill.

Clinton och Obama

Hillary Clinton och Barack Obama liksom Donald Trump är några av de tidigare politikerna som också medverkat i Saturday Night Live.

Den aktuella myndighetsledamoten Brendan Carr utsågs till posten av Donald Trump.

Foto: Kamala Harris Official Facebook

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumpregeringen hyllar Sverige

2025 06 01

Regeringen och Sverigedemokraterna är överens om att spendera hundratals miljarder kronor på nya försvarssatsningar.

Målsättningen är att utgifterna till försvaret ska uppgå till 3,5 procent av BNP år 2030.

Men de militära utgifterna kommer behöver fortsätta att öka.

Det menar försvarsminister Pål Jonson (M). I en intervju med Bloomberg säger han att Sverige kommer öka sina försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

Enligt Jonson planerar regeringen att lägga 3,5 procent av BNP på rena militära utgifter och ytterligare 1,5 procent på militärrelaterade försvarsutgifter.

– Så allt som allt, 5 procent, säger Jonson till Bloomberg.

– Jag har aldrig upplevt en sådan brådska som jag ser nu. Vi är redo att ta ansvar, tillägger försvarsministern.

Hyllas av Trumpregeringen

Nu hyllas Sverige av Elbridge A. Colby, som sedan 2025 innehar posten som Under Secretary of Defense for Policy i USA:s försvarsdepartement.

– Sverige visar våra asiatiska allierade vad som kan göras, skriver Colby i ett inlägg på X.

Colby, som är försvarsminister Pete Hegseths främsta rådgivare, delar även flera citat från Pål Jonsons intervju med Bloomberg.

Vill agera hårt mot Kina

Elbridge A. Colby är en ansedd expert på nationell säkerhet och försvarspolitik.

Han är känd för sin hökaktiga syn på Kina. Colby betraktar stormakten som det främsta hotet mot USA:s säkerhet.

Han förespråkar en "strategi för förnekelse" (strategy of denial) för att förhindra att Kina uppnår regional dominans i Asien, särskilt genom att stärka försvaret av Taiwan. Försvarsexperten har också argumenterat för att USA bör minska sitt militära engagemang i Europa och Mellanöstern för att fokusera resurser på Asien.

I fredags gick försvarsminister Hegseth ut med en skarp uppmaning till USA:s allierade i Asien. Hegseth uppmanade allierade i regionen att höja de militära utgifterna till 5 procent av BNP med hänvisning till hotbilden från Kina.

– Hotet som Kina utgör är verkligt och det kan vara överhängande. Vi hoppas inte det, men det kan definitivt vara det, sade försvarsministern på en säkerhetskonferens i Singapore.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

2025 06 01

Nästa vecka inleder Nato marinövningen Baltops i Östersjön.

Övningen har inte minst uppmärksammats av Ryssland.

Moskva har skickat 20 krigsfartyg till havsområdet. Enligt Kreml deltar fartygen i en rysk marinövning.

Beskedet har ökat spänningarna mellan Nato och Ryssland ytterligare.

Nu varnar ledande säkerhetsexperter för att situationen kan eskalera. 

– Ryssarna är mycket aggressiva. Det som händer i Östersjön riskerar alltid att leda till en allvarligare eskalering, säger säkerhetsexperten Moritz Brake, som är verksam vid universitetet i Bonn, till Bild.

”Kan dundra över fartygen”

Moritz Brake tror inte att Ryssland kommer gå till attack under övningen, men han bedömer att provokationer kan äga rum.  

– Natofartyg skulle kunna hindras från att fortsätta sin rutt, och ryska flygplan skulle kunna dundra över fartygen, säger säkerhetsexperten och tillägger:

– Det handlar om att testa Nato. Hur snabbt kommer försvarsalliansen att reagera?

Marinexperten Johannes Peters vid universitetet i Kiel gör samma bedömning.

– Vi ser att Ryssland utgör ett större hot, särskilt i Östersjön, säger han till Bild.

Moritz Brake framhåller att Tyskland och övriga Natomedlemmar inte får låta sig skrämmas av Rysslands provokationer.

– Ryssland har uppträtt mer och mer aggressivt de senaste åren. Den tyska flottan är extremt vaksam. Vi får inte låta Ryssland skrämma oss.

Sverige agerade under fjolårets övning

Under fjolårets upplaga av Baltops agerade ryska stridsflyg aggressivt mot flera Natofartyg.

Enligt Försvarsmaktens operationschef Carl-Johan Edström gjorde ryska jaktplan flera flygningar över svenska fartyg som deltog i övningen och befann sig på internationellt vatten. 

– Vi har sett att man har flugit över såväl internationella som svenska fartyg, sade försvarschefen till SVT Nyheter.

Carl-Johan Edström beskrev den ryska närvaron som ”högre än väntat” och berättade att försvaret tvingades agera.

– Den här aktiviteten blev lite högre än vi hade förväntat oss, därför valde vi att justera vår beredskap och närvaro.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen