Kritik mot Björn Ranelid – författaren svarar

2024 09 27

Författaren Björn Ranelid får hård kritik efter att ha kommit med ett påstående som kritiker beskriver som ”förskräckligt”.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest folkkära författare.

Han har ibland också uppfattats som kontroversiell och uppseendeväckande.

Nu får Ranelid hård kritik för ett påstående i hans senaste bok ”Låt solen lysa över alla barn”.

Ett påstående i boken får experter att rasa – men Björn Ranelid själv slår ifrån sig kritiken.

”Det är förskräckligt”

Ranelid beskriver boken som en hyllning till kunskap.

– Det här är en kärleksförklaring till bildning, lärdom och mänsklighetens eviga strävan efter det goda, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Detta ifrågasätts dock av personer som reagerat starkt på ett påstående i boken.

I boken ifrågasätter Ranelid nämligen Big Bang och evolutionen, rapporterar SVT.

Författaren menar att Big Bang ”strikt sett är en tro”, och hävdar att evolutionen inte går att belägga.

Påståendet får hård kritik.

– Det är förskräckligt. Det kan verkligen förstöra för så mycket av skolungdomar som kan läsa om det här, säger fysikprofessor Ulf Danielsson till kanalen.

”Finns grogrund för fundamentalism”

Ulf Danielsson är medlem i av Kungliga vetenskapsakademin.

Han är starkt kritisk till Ranelids påståenden om Big Bang och evolutionen, och menar att Ranelid är ute på farlig mark.

– Inte minst med tanke på hur det ser ut nu när det faktiskt finns grogrund för olika typer av fundamentalism och vetenskapsförnekande, säger Ulf Danielsson.

Ranelid själv tar dock kritiken med ro.

– Jag förstår att han blir provocerad, men jag blir inte provocerad av honom. Jag har en annan rikedom i min själ så jag pratar inte om vad som är farligt och ofarligt, säger han i SVT:s ”30 minuter”.

Världens generationer möts

Björn Ranelids nya bok ”Låt solen lysa över alla barn” beskrivs alltså som en kärleksförklaring till bildning.

– Denna bok är en hyllning till kunskap, bildning och lärdom, men framför allt till det gränslösa ordet som inte väger någonting, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Läsaren får följa med i en berättelse från barndomens gator i Malmö till en skolsal i Stockholm där världens alla generationer och historiska personer möts, enligt ett pressutskick.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest populära författaren, men har också många gånger hamnat i centrum för diskussioner, kritik och polemik.

Foto: Anna-Lena Ahlström, Talarforum

Text: Redaktionen


EXPERTER: Stormakt allt närmare inbördeskrig

2025 09 11

Experter varnar för att en stormakt kommer allt närmare ett inbördeskrig.

Oron och polariseringen har varit stor på många håll i världen de senaste åren.

Nu varnar experter för att stormakten USA kommer allt närmare ett inbördeskrig.

”Våldets låga nästan omöjlig att släcka”

Mordet på högerdebattören Charlie Kirk har än en gång aktualiserat debatten om våldet och polariseringen i det amerikanska samhället.

Författaren Stephen Marche, som har skrivit boken ”The Next Civil War”, varnar nu för att USA:s nästa inbördeskrig aldrig har varit så nära som nu.

Det faktum att vissa människor i sociala medier har jublat över Charlie Kirks död, snarare än att sörja den, är en extra allvarlig varningssignal, skriver han i en kommentar i The Independent.

Bristen på empati sätter igång en farlig våldsspiral, menar han.

– När våldets lågor har tänts är de nästan omöjliga att släcka, skriver Stephen Marche i tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

”Omöjligt hålla koll på nedgången”

Marche lutar sig mot en lång rad experter som har varnat för utvecklingen i USA, och framför allt för att samhällets reaktion på våld inte längre är densamma som den har varit förut.

Långt ifrån alla fördömer våldet, och vissa hotar med hämndaktioner, konstaterar författaren.

Stephen Marches bok kom för tre år sedan, och han har sedan dess varnat för utvecklingen i USA.

Våld har börjat definiera det amerikanska politiska livet, menar han.

– Den politiska destabiliseringen kommer alldeles för snabbt för att kunna uppfattas i sin helhet. Så mycket händer så snabbt att det är omöjligt att hålla koll på nedgången, skrev Marche i The Guardian tidigare i år.

”Då utbryter inbördeskrig”

Mordet på Charlie Kirk har alltså lett till en förnyad debatt om det politiska våldet och polariseringen i USA.

Ett citat från Charlie Kirk själv, där han också varnade för risken för ett nytt inbördeskrig, har spridits via ett klipp i sociala medier, rapporterar CNN.

– När folk slutar prata, då uppstår våld, sade Kirk i klippet, enligt kanalen.

– Då utbryter ett inbördeskrig, för man börjar tro att den andra sidan är så ond och de förlorar sin mänsklighet, tillade Charlie Kirk i klippet som nu sprids av hans anhängare i sociala medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: "Då blir det action"

Foto: Bezav Mahmod Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Populär vara rusar i pris – slår 45-årigt rekord

2025 09 11

En populär investeringsvara ökar i värde och når rekordnivåer.

Årets stora turbulens på aktiemarknaden har fått allt fler att söka efter alternativa investeringar för sina pengar.

Traditionellt har guld gett en stabiliserande effekt i en investeringsportfölj.

– Guld betraktas som en säker lagring av rikedom, dess värde tenderar att hålla sig stabilt eller stiga i tider av osäkerhet eller ekonomisk turbulens, uppger brittiska The Independent.

Drivs av flera faktorer

Guldpriset har ökat i stadig takt under året.

Det har stigit med närmare 40 procent hittills i år, och med 112 procent de tre senaste åren.

– Centralbankerna, och särskilt Kina, har bidragit till prisökningarna eftersom de köper mer av metallen som värdebevarare, framhåller tidningen.

– En svagare dollar, spekulationer om räntesänkningar och den geopolitiska oron har alla varit bidragande faktorer till att priset på guld stigit kraftigt i år.

Läs också: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Rekordnivåer

De senaste veckorna har uppgången accelererat.

I veckan nådde priset 3 675 dollar per uns, vilket motsvarar 31 gram.

Det är den högsta prisnivån som har uppmätts om man justerar för inflationen.

Det tidigare rekordet var från 21 januari 1980.

– Då kostade guldet 850 dollar, men justerat för inflationen sedan dess motsvarar det 3 590 dollar i dagens penningvärde, uppger Bloomberg.

Skydd mot inflation

Det stigande guldpriset tros ha fler orsaker.

Sedan länge har det varit en populär investering i oroliga tider och perioder av inflation.

– Guldpriset speglar att vi återigen inser att inflationen kan bli ett problem, men också att det råder stor osäkerhet i världen, säger Carmen Reinhart, tidigare chefsekonom på Världsbanken, till The Independent.

– Guldets roll som inflationsskydd var något som gjorde det populärt på 1970- och 80-talen, men även före dess har guld alltid haft en viktig roll när tiderna varit osäkra.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: Shane

Text: Redaktionen