Kritik mot Björn Ranelid – författaren svarar

2024 09 27

Författaren Björn Ranelid får hård kritik efter att ha kommit med ett påstående som kritiker beskriver som ”förskräckligt”.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest folkkära författare.

Han har ibland också uppfattats som kontroversiell och uppseendeväckande.

Nu får Ranelid hård kritik för ett påstående i hans senaste bok ”Låt solen lysa över alla barn”.

Ett påstående i boken får experter att rasa – men Björn Ranelid själv slår ifrån sig kritiken.

”Det är förskräckligt”

Ranelid beskriver boken som en hyllning till kunskap.

– Det här är en kärleksförklaring till bildning, lärdom och mänsklighetens eviga strävan efter det goda, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Detta ifrågasätts dock av personer som reagerat starkt på ett påstående i boken.

I boken ifrågasätter Ranelid nämligen Big Bang och evolutionen, rapporterar SVT.

Författaren menar att Big Bang ”strikt sett är en tro”, och hävdar att evolutionen inte går att belägga.

Påståendet får hård kritik.

– Det är förskräckligt. Det kan verkligen förstöra för så mycket av skolungdomar som kan läsa om det här, säger fysikprofessor Ulf Danielsson till kanalen.

”Finns grogrund för fundamentalism”

Ulf Danielsson är medlem i av Kungliga vetenskapsakademin.

Han är starkt kritisk till Ranelids påståenden om Big Bang och evolutionen, och menar att Ranelid är ute på farlig mark.

– Inte minst med tanke på hur det ser ut nu när det faktiskt finns grogrund för olika typer av fundamentalism och vetenskapsförnekande, säger Ulf Danielsson.

Ranelid själv tar dock kritiken med ro.

– Jag förstår att han blir provocerad, men jag blir inte provocerad av honom. Jag har en annan rikedom i min själ så jag pratar inte om vad som är farligt och ofarligt, säger han i SVT:s ”30 minuter”.

Världens generationer möts

Björn Ranelids nya bok ”Låt solen lysa över alla barn” beskrivs alltså som en kärleksförklaring till bildning.

– Denna bok är en hyllning till kunskap, bildning och lärdom, men framför allt till det gränslösa ordet som inte väger någonting, säger Björn Ranelid i ett uttalande.

Läsaren får följa med i en berättelse från barndomens gator i Malmö till en skolsal i Stockholm där världens alla generationer och historiska personer möts, enligt ett pressutskick.

Björn Ranelid är en av Sveriges mest populära författaren, men har också många gånger hamnat i centrum för diskussioner, kritik och polemik.

Foto: Anna-Lena Ahlström, Talarforum

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


17dec25

Turkiet tvärvänder – skickar tillbaka till Putin

2025 12 18

Turkiets president Erdoğan vill skicka tillbaka någonting till Putin.

Turkiet försöker att återlämna ett luftförsvarssystem till Ryssland.

Landets president Recep Tayyip Erdoğan ska ha tagit upp frågan med Putin under ett möte i Turkmenistan förra veckan – men Ryssland nekar till uppgifterna.

Vill förbättra relationen med USA

Turkiet vill återlämna luftvärnssystemet S-400 till Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

Erdoğan vill på så vis förbättra sitt lands relationer till USA, enligt tidningen.

Frågan har diskuterats mellan tjänstemän från de två länderna, och ska alltså även ha tagits upp på toppmötet mellan Erdoğan och Putin, även om Kreml nekar till det.

USA:s ambassadör i Turkiet, Tom Barrack – en nära medarbetare till Trump – har bekräftat att Turkiet är nära att överge S-400. Enligt Barrack kan frågan lösas inom fyra till sex månader.

– Att överge rysk militär utrustning skulle kunna förbättra relationerna med USA avsevärt, vilket banar väg för att amerikanska sanktioner mot den turkiska försvarsindustrin hävs och Ankaras tillgång till F-35-jaktplan, uppger källor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland bjuder in turister - kostar 437 000 kronor att besöka

Blev osams med Obama

Turkiets syfte ska alltså vara att förbättra sina relationer med USA och andra Nato-länder.

Landet vill återansluta sig till det amerikanska F-35-programmet, och frågan ska ha tagits upp i samband med ett möte mellan Erdoğan och Donald Trump i Vita huset i september.

En högt uppsatt turkisk diplomat har också sagt att sanktioner mot Turkiet förväntas hävas nästa år, enligt tidningen.

Turkiet köpte det ryska luftvärnssystemet S-400 för ett decennium sedan, i samband med en stor splittring mellan Erdoğan och USA (och dess dåvarande president Barack Obama).

Från turkiskt håll var man då också frustrerade över ett misslyckat försök att skaffa amerikanska Patriot-missiler.

Men nu vill Erdoğan och Turkiet alltså försöka närma sig USA igen, enligt uppgifter.

LÄS OCKSÅ: Vill dra ur proppen för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen