16 april 2026

Kraftigt ras för Putin – ”accelererar”

2025 08 08

Rysslands budgetunderskott ökar i rasande takt.

Kreml planerade ursprungligen för ett underskott på 3,8 biljoner rubel för 2025.

Det motsvarar 47,6 miljarder dollar.

– Siffran vid juli månads slut överstiger redan regeringens mål för helåret med mer än 30 procent, uppger Kyiv Independent med hänvisning till det ryska finansdepartementet.

61 miljarder dollar

Det ryska budgetunderskottet för 2025 uppgår nu till 61 miljarder dollar.

Underskottet kommer samtidigt som Kreml höjde försvarsutgifterna till sin högsta nivå sedan Kalla kriget.

Många ryska tjänstemän har varnat för risken för recession.

– Underskottet ökade med 15 miljarder dollar bara förra månaden, främst på grund av en nedgång i det genomsnittliga oljepriset, framhåller tidningen.

Dyster bild

Det ryska finansministeriet hävdar att utgifterna är "enligt plan".

Budgetutvecklingen ger däremot en dystrare bild.

Intäkterna ökade bara med 2,8 procent på årsbasis, medan utgifterna ökade med 20,8 procent.

Om man dessutom tar hänsyn till inflationen så minskade de reella intäkterna.

– Intäkterna i juli uppgick till 33,8 miljarder dollar, medan utgifterna steg till 48,9 miljarder dollar, en betydande ökning från 40,1 miljarder dollar i juni, uppger tidningen.

Oljeinkomsterna rasar

Intäkterna för olja och gas står för ungefär en tredjedel av de ryska federala inkomsterna.

De sjönk med 18,5 procent under de första sju månaderna 2025 jämfört med samma period förra året.

Nedgången accelererade från den minskning på 16,9 procent på årsbasis som rapporterades för första halvåret.

– Finansdepartementet anger svaga oljepriser och en stark rubel som de främsta orsakerna, framhåller tidningen.

Priserna på Brentolja sjönk till 66,40 dollar per fat den 8 augusti, vilket är den största veckonedgången sedan juni.

Ryska oppositionspolitiker kritiserar det sittande styret och påstår att Kreml tömmer sina reserver för att täcka ett växande budgetunderskott och finansiera kriget.

– Investeringarna kommer inte till Ryssland. Allt utvecklas bara på bekostnad av budgetmedel, och budgetmedlen minskar, säger den ryske oppositionspolitikern Vladimir Milov till Kyiv Independent.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen