14nov2025

Krisbesked från Volvo

2024 03 12

Hundratals anställda som tjänstgör för Volvo måste lämna sitt jobb.

Problemen har successivt växt sig större för lastbilsjätten.

Enligt uppgifter till GP har takten minskat i fabriken under våren och nu måste man fatta ett drastiskt beslut.

AB Volvo ger besked om varsel och 250 personer blir av med sina jobb, rapporterar nu samma tidning.

Direkt konsekvens

Det handlar om bemannings- och visstidsanställda som tvingas lämna Volvo Lastvagnar i Tuve i stadsdelen Hisingen i Göteborg.

Varselbeskedet är en direkt konsekvens av den nedtrappade takten i fabriken och ett kvitto på att behovet av arbetskraft minskat drastiskt.

Volvo själva har bekräftat beskedet.

– De kontrakten sägs upp och konsulterna återgår till sina arbetsgivare, säger AB Volvos presschef Claes Eliasson enligt GP.

– I detta ligger också ett antal visstidskontrakt som inte förlängs.

Dragit ner även i Umeå

Gruppen med visstidsanställning är anställda av Volvo Lastvagnar. De som varit bemanningsanställda tillhör bemanningsföretaget Adecco.

Totalt jobbade 2 800 personer i Tuvefabriken så sent som i januari månad. Ungefär samtidigt kapade Volvo antalet bemanningsanställda med 200 personer och produktionen minskade från 140 till 125 lastbilar per dygn.

– Anledningen till minskningen är en lägre efterfrågan på nya lastbilar, rapporterade SR Ekot vid tillfället.

Volvo hade även i november förra året genomfört neddragningar i hyttfabriken i Umeå. Precis som i vintras angav man marknadsläget som anledning.

"Cyklisk bransch"

Nu är det alltså ytterligare 250 personer som får gå.

– Skälet är att vi verkar i en cyklisk bransch där efterfrågan ökar och minskar med upp- och nedgångar i världsmarknaden. Vi har jobbat hårt sedan pandemin för att kunna leverera ut det uppdämda efterfrågebehovet på lastbilar och ökat antalet visstidsanställda för att klara toppen, framhåller Claes Eliasson i en skriftlig kommentar.

Volvo har även fabrik i exempelvis Skövde. Det finns inga uppgifter om eller hur den kommer att påverkas.

Foto: BKN Photography

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen