24 september 2025

Krisbesked från Coop – ”vi beklagar”

2023 11 28

Coop tvingas vidta extraordinära åtgärder för att lösa en svår ekonomisk situation.

Matbutiken drar ned på kostnader värda 300 miljoner kronor.

Förändringen är en del av en stor omställning av organisationen som företaget menar ska “öka konkurrenskraften och ge bättre priser och erbjudanden", skriver Coop i ett pressmeddelande.

Men de potentiella prissänkningar kommer till ett annat stort pris.

100 personer får sparken för att Coop ska kunna driva igenom den nya organisationen.

– Coops uppdrag är att skapa ekonomisk nytta för våra drygt 3,9 miljoner medlemmar, säger Marie Nygren, vd på Coop Sverige, i företagets pressutskick.

"Kraftiga kostnadsökningar"

Marie Nygren pekar på omvärldsförändringarna de senaste åren, som framför allt eskalerat efter Rysslands invasion av Ukraina, och som orsakat kraftiga konsekvenser på ekonomin även här i Sverige.

– De senaste årens kraftiga kostnadsökningar för bland annat inköp av varor, energi, transporter och höjda hyror gör att vi måste anpassa organisationen för att ge förutsättningar för ett lönsamt Coop i Sverige, säger Marie Nygren.

– Ett starkt Coop kan ta matchen med konkurrenterna och skapa både medlemsnytta och bidra till ökad hållbarhet.

"Beklagar" uppsägningarna

Att 100 personer måste lämna sitt jobb är ett nödvändigt ont.

Enligt Marie Nygren är beskedet Coop ger “beklagligt”.

– Vi kommer att göra vad vi kan för att hjälpa dem vidare i sina yrkesliv, lovar Coop-vd.n.

Den nya organisationen börjar gälla från och med 1 januari 2024.

Företaget kommer då också att inleda driften av en ny, helautomatiserad varuterminal i Eskilstuna – vilket beskrivs som den största investeringen för Coop i modern tid.

– Det är en framtidssatsning som under många decennier ska leverera en kostnadseffektiv och driftsäker logistik och varuhantering för hela Coop i Sverige. Varuterminalen är en av förutsättningarna för att klara konkurrensen och samtidigt bidra till ökad hållbarhet, säger Marie Nygren.

Tvingats stänga butiker

Så sent som för en månad sedan tvingades Coop stänga fem butiker i Sverige.

Affärerna har länge haft ekonomisk uppförsbacke.

– I detta fall har berörda butiker, trots ett flertal insatser, fortsatt att gå med förlust. Och vi ser inte att utvecklingen går att vända inom överskådlig tid, sade Meta Persdotter, vd för Coop Butiker och Stormarknader, vid tillfället.

Foto: Coop

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


22 april 2026

Krisen total – ersättning kan skickas ut till hushållen

2026 04 22

Tidigare idag sade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att den “värsta energikrisen någonsin” har drabbat Sverige.

Regeringen är inte den enda aktören som hissar röd varningsflagg.

Idag har även EU-kommissionen gett besked om att tillfälligt ändra sina regler för statligt stöd. Det innebär att medlemsländerna får klartecken att kunna skydda sina invånare och företag med elstöd och sänkt elskatt, rapporterar Reuters.

Krisbeskedet kommer till följd av kriget i Iran och de skenande kostnaderna för EU:s energiimport.

– Även ett bästa möjliga scenario där kriget snart tar slut är ett dåligt scenario, säger Dan Jørgensen, EU-kommissionär med ansvar för energi, till nyhetsbyrån.

Svenskarnas elräkningar

Onsdagens nyheter innebär att EU:s medborgare, däribland svenska folket, ska få ekonomiskt hjälp med att betala sina elräkningar, uppger SR.

Radion konstaterar att det är ett ovanligt besked. Att ändra reglerna innebär att EU:s grundvalar, det som skyddar den inre marknaden och hela EU:s existens, nu justeras.

– Men enligt kommissionen är situationen så allvarlig att detta nu är nödvändigt, framhåller kanalen.

Läggs fram inom kort

Planen från EU är nu att gå fram med det nya lagförslaget i maj. Då ska medlemsländerna få större frihet att sänka avgifter och skatter “för utsatta grupper och energiintensiva industrier”, skriver The Guardian.

Förslaget att minska nät- och skattekomponenterna i elräkningen, som i genomsnitt i EU står för över 50 procent av hushållsräkningen, är ett snabbt steg i rätt riktning. Men dessa reformer kommer bara att vara så effektiva som de genomförs – och många regeringar har ännu inte utnyttjat sin befintliga möjlighet att minska beskattningen på el, säger Louise Sunderland från tankesmedjan Regulatory Assistance Projekt till tidningen.

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Busch: "En bred palett"

Tidigare idag sade Ebba Busch att det finns “en bred palett” med åtgärder som kan sättas in för att stödja hushållen. Ministern gav också besked om att det tills vidare inte finns någon skarp rekommendation om att spara bränsle.

EU uppmanar dock medlemmarna att fortsätta “göra vad de kan för att minska efterfrågan”.

– Vilka specifika åtgärder medlemsstaterna väljer att använda anser vi att det är bäst för medlemsstaterna att avgöra, säger Dan Jørgensen enligt The Guardian.

LÄS MER: Chocken: Två miljoner har förlorat jobbet – på två månader

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen