Krisbesked för tre branscher

2024 04 01

Under årets första tre första månader har 2 784 företag gått i konkurs.

En ökning med 59 procent jämfört med samma period i fjol.

Det rapporterar SR Ekot med hänvisning till en samanställning från kreditupplysningsföretaget Syna.

Undersökningen visar att den dystra trenden fortsatte i mars.

Totalt gick 803 aktiebolag i konkurs under årets tredje månad. En ökning med 43 procent jämfört med fjolåret.

Kommer bli värre

Kreditupplysningsföretaget ser i dagsläget inget ljus i mörkret.

Syna bedömer att antalet konkurser kommer öka de kommande halvåret – i synnerhet inom tre branscher:

- Byggsektorn

- Restaurangbranschen

- Handelsbranschen

Bidragande faktor 

Enligt kreditupplysningsföretaget beror situationen framför allt på en sak. 

– En förklaring till att företagen går omkull är det höga ränteläget, framhåller Syna, enligt SR Ekot.

Kräver förändring 

Elinor Odeberg, chefsekonom på fackföreningsfinansierade tankesmedjan Arena Idé, delar företagets bedöming.

Hon är mycket bekymrad över antalet konkurser och lägger en stor del av skulden på Riksbankens hantering av styrräntan. Chefsekonom anser att centralbanken hållit räntan på en för hög nivå för länge, vilket fått konkurserna att rusa.

– Riksbanken ligger på en onödigt hög åtstramande nivå i relation till räntekänsligheten i den svenska ekonomi, säger hon till Aftonbladet.

Odeberg är särskilt oroad för byggsektorn.

–  Nu har vi sett en kraftigt fallande byggtakt. Vi har sett ökad arbetslöshet i byggsektorn, det här tar tid att återhämta sig. Man kan inte bara sätta byggarbetare och arkitekter på paus och tänka att de väntar i flera år på att byggandet ska ta fart igen, säger hon till tidningen och varnar för att betydande kompetens ”går förlorad”.  

– Det här kommer att ligga som en våt filt på bostadsbyggandet i Sverige under en lång tid framöver.

Kan sänka i maj eller juli

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 4 procent vid det senaste räntebeskedet i mars.

Centralbanken öppnade dock för att en första sänkning kan ske innan midsommar, i maj eller i juli.

Foto: S. Graham

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 08

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen