Kris för populärt bilmärke – “Allvarlig situation”

2024 09 02

Det är tuffa tider i bilbranschen.

Under gårdagen kom uppgifter om att den ledande bilhandlaren Hedin blöder fem miljoner kronor om dagen.

Nu framgår att ett populärt bilmärke har stora problem.

Volkswagen befinner sig i kris och kan behöva lägga ner fabriker framöver.

Det rapporterar bilsajten Carup.

“Allvarlig situation”

Volkswagen måste spara så mycket som motsvarande 45 miljarder kronor och anställda kan behöva sägas upp.

Biljättens vd Oliver Blume bekräftar situationen.

– Den europeiska bilindustrin befinner sig i en mycket utmanande och allvarlig situation. Den ekonomiska miljön har blivit ännu svårare och nya leverantörer tränger sig in i Europa, säger han.

Kan gå emot facken

Även CNN har uppmärksammat Volkswagens svåra situation.

De tar upp ett möjligt initiativ som går emot fackförbunden.

– I ett uttalande på måndagen sade den tyska biltillverkaren, ett av världens största bilföretag, att man inte kunde utesluta fabriksnedläggningar i sitt hemland, rapporterar CNN.

– Andra åtgärder för att ”framtidssäkra” företaget inkluderar att försöka säga upp ett anställningsskyddsavtal med fackföreningar, som har funnits sedan 1994.

Facket rasar

IG Metall, ett av Tysklands mäktigaste fackförbund, lade på måndagen skulden för företagets tillkortakommanden på dålig ledning och lovade att kämpa för att skydda jobben.

– Idag presenterade styrelsen en oansvarig plan som skakar själva grunden för Volkswagen och som massivt hotar jobb och arbetsplatser, säger IG Metalls förhandlingschef Thorsten Groeger i ett uttalande.

Tuffa tider

Det råder tuffa tider i bilbranschen och många ledande aktörer står inför utmaningar.

Ränteläget som har varit i Europa har satt press och efterfrågan på bilar, däribland elbilar, har varit låg i flera länder under de senaste åren.

Räntesänkningar i Europa kan innebära ett ljus i tunneln för många av bilföretagen som har det kämpigt.

Detta utifrån att inflationstakten håller sig på en fortsatt stabil nivå.

Foto: J. Carbajal

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen