JUST NU: Kremls nya drag – kan ställa in valet

2022 05 18

Den 11 september ska guvernörsvalet i Ryssland genomföras.

Men den ryska statsduman har föreslagit att valet ska ställas in, rapporterar den Moskva-baserade nyhetsbyrån Interfax.

Den officiella anledningen:

Diktatorn Vladimir Putin måste få ett fortsatt bra stöd under kriget i Ukraina. Ett val riskerar att splittra befolkningen.

– Måste vi genomföra valet under en specialoperation? Vi måste alla gå samman som en. Vad händer vid valet? sa politikern Sergej Mironov under ett anförande i statsduman.

Han föreslog sedan att valet skulle ställas in. 

Säkerhetstjänsten är inblandad

Enligt flera källor till den oberoende ryska sajten Meduza är den ryska säkerhetstjänsten FSB och det ryska säkerhetsrådet även angelägna om att valet ska ställas in.

Det så kallade ”maktblocket” uppges vara oroliga för att deras anseende riskerar att sjunka till hösten på grund av krigets konsekvenser, rapporterar nyhetsbyrån.

Parterna har varnat Rysslands ledare Vladimir Putin för ”inflytande utifrån” i samband med valet.

Men diktatorn har fortfarande inte tagit ett beslut.

– Det kommer beror på hur den politiska situationen utvecklar sig i Ryssland och i Ukraina. Vi vet inte vad som kommer att hända. Situationen förändras hela tiden, säger en källa till nyhetsbyrån.

”Ett erkännande”

Det finns fortfarande en stor osäkerhet hos personer inom Putins administration.

– De anser att ett inställt val skulle vara ett erkännande om svårigheterna i landet och hur allvarliga sanktionerna är, säger en källa till Meduza och tillägger:

– Dessutom är man inte rädda för resultatet. Konkurrenter till Putins kandidater kommer helt enkelt inte tillåtas att kandidera.

Presidentvalet i Ryssland hålls 2024 – två år efter guvernörsvalet. Genom omfattande valfusk och eliminering av politiska motståndare har Vladimir Putin befäst sin position som Rysslands ledare sedan slutet av 1990-talet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 juni 2026

Ryssland vädjar till grannland – behöver hjälp omedelbart

2026 06 25

Ryssland står inför många stora utmaningar.

Det ryska samhället lider på flera olika sätt.

Slag efter slag drabbar landets ekonomi och de ukrainska attackerna har orsakat stora förluster i det ryska maskineriet.

Nu tvingas Ryssland vända sig till grannlandet Kazakstan för att vädja om hjälp att tillfälligt lösa en av landets kriser, rapporterar Reuters med hänvisning till flera källor.

– Vi förhandlar med Kazakstan, och det finns lite hopp, säger en källa till nyhetsbyrån.

Stora mängder behövs

Ryssland har den senaste tiden drabbats av stor brist på bensin och bränsle, ett område som landet normalt är starkt inom.

Men nu råder ransonering för den ryska befolkningen och många pumpar är tomma.

Nu ställs hoppet till grannlandet Kazakstan.

– Ryssland förhandlar med Kazakstan om möjligheten att importera bensin i en mängd av cirka 50 000 ton på grund av brist på bränsle på den inhemska marknaden, uppger oberoende Moscow Times.

Attacker ligger bakom

Ryssland är normalt en stark producent av petroleumprodukter.

Men efter att en rad stora raffinaderier har fått pausa verksamheten till följd av ukrainska drönarattacker har produktionen minskat med omkring 25 procent, enligt uppgifter till Reuters.

Varken Kazakstan eller Ryssland har ännu gått ut och kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Inte synts till på flera dagar – plötsligt skifte vid ukrainska gränsen

Flera åtgärder

Ryssland överväger ytterligare åtgärder för att begränsa den omfattande bränslebristen.

Exporten kan begränsas, subventionerna för raffinaderierna ökas och import via sjövägen kan initieras, rapporterar RBC-Ukraine.

– Den här månaden har Moskva redan tillåtit raffinaderier att producera bränsle som inte uppfyller standardkvalitetskrav, uppger tidningen.

– Restriktioner för bensinförsäljning har införts i 53 regioner och Tatneft begränsar inköp till 30 liter per tillfälle.

Det är inte första gången som Ryssland vänder sig till Kazakstan för att få hjälp med bränsle.

Under 2024 bad den ryska ledningen Kazakstan att ha 100 000 ton bensin redo om en plötslig kris skulle uppstå i landet.

LÄS MER: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 juni 2026

Putin hotas – ryska armén kan vända mot Moskva

2026 06 26

En video sprids snabbt i Ryssland.

I det inspelade meddelande framträder en rysk krigsveteran, Oleksandr Lunin, med ett meddelande direkt till den ryske diktatorn.

Klippet, där veteranen kräver att få komma till Kreml och möta Vladimir Putin, har snabbt fått miljontals visningar, rapporterar Iltalehti.

– Om jag inte kommer till Kreml inom en snar framtid och syns live tillsammans med dig, kommer armén att rikta sina vapen mot Kreml, säger Lunin i klippet, enligt tidningen.

Fullständigt kaos

Anledningen till meddelandet är situationen för de ryska styrkorna som utkämpar kriget i Ukraina.

Det råder fullständigt kaos och laglöshet inom landets militär. Soldater i tusental misshandlas och torteras av sina egna befälhavare, menar Lunin.

– Soldater hålls i gropar och misshandlas om de vägrar utföra dumma självmordsorder eller vägrar ge sina pengar till sina överordnade, säger befälhavaren, enligt tidningen.

Pratar om uppror

Flera ryska medier, så som Meduza och The Moscow Times, rapporterar också om veteranens hot mot Putin.

Det grymma våldet mot de ryska soldaterna döljs genom att registrera avlidna soldater som saknade i den officiella statistiken, menar krigsveteranen.

Han menar också att om den ryska ledningen ger sig på honom eller hans familj kommer det leda till konsekvenser för Kreml.

– Om något händer mig eller mina nära och kära eller familj, kommer det vara en signal att börja agera. Detta är ingen bluff, säger han, enligt The Moscow Times.

Videon publicerades vid lunchtid den 25 juni och har redan fått mer än 2 miljoner visningar och över 110 000 gillamarkeringar, samt tusentals kommentarer.

LÄS OCKSÅ: Rubio går emot ryssarna – ”Stämmer inte”

Bottennivåer

Tidigare i år kom mätningar som avslöjade att det ryska folkets förtroende för Putin har nått bottennivåer.

Endast 29,5 procent av befolkningen uppgav att de har förtroende för diktatorn, rapporterade Iltalehti med hänvisning till en undersökning från det ryska statliga forskningsinstitutet VTsIOM.

Det är Putins lägsta förtroendesiffra sedan Ryssland invaderade Ukraina i februari 2022.

LÄS MER: Ryskt besked till Rumänien – kommer stängas ner

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen