11 januari 2026

Kreml varnar – “Kraftig förändring i konflikten”

2024 11 18

Kreml svarar nu på medieuppgifter om att Ukraina får rikta långdistansvapen mot rysk mark.

Under gårdagen kom uppgifter om att USA har gett Ukraina tillstånd att attackera Ryssland med hjälp av amerikanska vapen.

Sannolikt kommer dessa vapen att användas i Kursk-regionen.

Nu svarar Kreml på uppgifterna - och skickar med en tydlig varning.

Det rapporterar BBC.

Kreml varnar

Kreml riktar en varning till USA under antagandet att amerikanska långdistansvapen kommer att användas mot Ryssland av Ukraina.

– Om Kyiv använder långdistansrobotar för att angripa vårt territorium skulle det innebära att USA och dess partners direkt deltar i fientligheterna mot Ryssland, liksom en radikal förändring av konfliktens väsen och karaktär.

– Rysslands svar i ett sådant fall kommer att vara lämpligt och påtagligt.

Ungern kritiska

Ryssland har under den senaste tiden intensifierat krigförandet mot flera regioner i Ukraina, och även som bekant satt in nordkoreanska soldater.

Ukraina ser användandet av amerikanska långdistansvapen som en nödvändighet.

Ett land som inte ser på saken på samma sätt är Ungern, vars utrikesminister Peter Szijjarto fördömer det amerikanska beslutet.

– I sin slutliga desperation verkar de krigsvänliga krafterna inte ens skygga för det värsta, det vill säga att utvidga kriget i Ukraina till en världsomspännande skala, menar Szijjarto.

Kraftiga ryska attacker

Ryska styrkor skadade ukrainsk energiinfrastruktur under den största missil- och drönarattacken sedan augusti 2024 natten mellan den 16 och 17 november.

Det meddelar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Det ukrainska flygvapnet rapporterade att ryska styrkor avfyrade 90 Shahed- och stridsdrönare av ospecificerad typ från Primorsko-Akhtarsk, Krasnodar Krai samt Kursk och Oryol oblast, framhåller ISW.

Olika typer av missiler

ISW fortsätter.

– Ukrainas flygvapen rapporterade att ryska styrkor avfyrade 120 missiler, inklusive en Zirkon 3M22 hypersonisk kryssningsmissil, åtta Kh-47M2 Kinzhal aeroballistiska missiler, 101 Kh-101 och Kalibr kryssningsmissiler, en Iskander-M ballistisk missil.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen