19 maj 26

Kreml varnar – “Kraftig förändring i konflikten”

2024 11 18

Kreml svarar nu på medieuppgifter om att Ukraina får rikta långdistansvapen mot rysk mark.

Under gårdagen kom uppgifter om att USA har gett Ukraina tillstånd att attackera Ryssland med hjälp av amerikanska vapen.

Sannolikt kommer dessa vapen att användas i Kursk-regionen.

Nu svarar Kreml på uppgifterna - och skickar med en tydlig varning.

Det rapporterar BBC.

Kreml varnar

Kreml riktar en varning till USA under antagandet att amerikanska långdistansvapen kommer att användas mot Ryssland av Ukraina.

– Om Kyiv använder långdistansrobotar för att angripa vårt territorium skulle det innebära att USA och dess partners direkt deltar i fientligheterna mot Ryssland, liksom en radikal förändring av konfliktens väsen och karaktär.

– Rysslands svar i ett sådant fall kommer att vara lämpligt och påtagligt.

Ungern kritiska

Ryssland har under den senaste tiden intensifierat krigförandet mot flera regioner i Ukraina, och även som bekant satt in nordkoreanska soldater.

Ukraina ser användandet av amerikanska långdistansvapen som en nödvändighet.

Ett land som inte ser på saken på samma sätt är Ungern, vars utrikesminister Peter Szijjarto fördömer det amerikanska beslutet.

– I sin slutliga desperation verkar de krigsvänliga krafterna inte ens skygga för det värsta, det vill säga att utvidga kriget i Ukraina till en världsomspännande skala, menar Szijjarto.

Kraftiga ryska attacker

Ryska styrkor skadade ukrainsk energiinfrastruktur under den största missil- och drönarattacken sedan augusti 2024 natten mellan den 16 och 17 november.

Det meddelar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Det ukrainska flygvapnet rapporterade att ryska styrkor avfyrade 90 Shahed- och stridsdrönare av ospecificerad typ från Primorsko-Akhtarsk, Krasnodar Krai samt Kursk och Oryol oblast, framhåller ISW.

Olika typer av missiler

ISW fortsätter.

– Ukrainas flygvapen rapporterade att ryska styrkor avfyrade 120 missiler, inklusive en Zirkon 3M22 hypersonisk kryssningsmissil, åtta Kh-47M2 Kinzhal aeroballistiska missiler, 101 Kh-101 och Kalibr kryssningsmissiler, en Iskander-M ballistisk missil.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen