Kreml tagna på sängen – tvingas kommentera enorm prestigeförlust

2024 01 15

Ukrainas militär hävdar att man förstört två värdefulla ryska flygplan. 

Det första planet som det ukrainska luftvärnet uppges ha förstört ska vara ett radarplan av typen A-50.

En enorm förlust för den ryska militären. A-50-planen används för att avlyssna och övervaka fienden och koordinerar mål för ryska stridsflygplan.

3,5 miljarder kronor 

Ett A-50-plan värderas till hiskeliga 3,5 miljarder kronor. För tre år sedan uppgav den brittiska underrättelsetjänsten att den ryska armén har nio exemplar av radarflygplanet i bruk.  

Det andra flygplanet som ska ha träffats är av modellen IL-22. Planet används för att kommunicera med de egna styrkorna på slagfältet.

Den ukrainska överbefälhavaren Valeri Zaluzjnyj har bekräftat nedskjutningarna.

– Jag tackar flygvapnet för en perfekt planerad och genomförd operation i Pryazovia-regionen, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

Pryazovia-regionen är det norra kustområdet av Azovska sjön. Sedan 2022 ockuperas området av Ryssland.

Kreml bryter tystnaden

Under måndagen har det rapporterats intensivt om Rysslands påstådda prestigeförluster.

Uppgifterna har även nått Putinregimen i Moskva.

På en presskonferens blev Kremls talesperson Dmitrij Peskov utfrågad om de nedskjutna planen.

En ställd Peskov blev tagen på sängen. Han kunde inte besvara journalisternas frågor.

– Det finns ingen information om det här. Det är en fråga som rör den speciella militära operationen, sa Kremls talesperson och dementerade därmed inte de ukrainska uppgifterna.

Peskov omdirigerade sedan journalisternas frågor till det ryska försvarsdepartementet som inte har kommenterat uppgifterna. 

Flera nedskjutningar

Det ukrainska luftvärnet har skjutit ned flera ryska stridsflyg den senaste tiden.

I december förstörde ukrainska styrkor fyra ryska plan på en vecka – tre attackflygplan av typen SU-34 och ett bombplan i närheten av den ockuperade staden Mariupol i östra Ukraina.

– Alla ryska piloter bör vara medvetna  om vårt svar till ryska mördare – ingen kommer att gå ostraffad, kommenterade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Bakslag för Biltema

2025 07 03

Biltemas vinstmarginal faller.

Biltema har på torsdagen släppt rapport.

Där framgår att varuhuskedjans omsättning ökar – men rörelseresultatet minskar.

Biltema hänvisar till inflation och störningar i leveranskedjor som anledningar till den nedpressade vinstmarginalen.

Det rapporterar Market.

Nya siffror

Rapporten visar att Biltemas omsättning ökar från 7 164 miljoner under 2023 till  7 402 miljoner kronor för 2024.

Däremot minskar rörelseresultatet.

Förra året landade siffran på 474 miljoner.

Nu faller resultatet till 436 miljoner kronor.

“Betydande osäkerhet”

Biltema framhåller i årsredovisningen att “det gångna året har präglats av ett globalt klimat med hög komplexitet och betydande osäkerhet”.

– Geopolitiska spänningar, ihållande inflationstryck och fortsatta störningar i de globala leveranskedjorna har utgjort påtagliga utmaningar för vår bransch och för näringslivet i stort, meddelar kedjan.

Läs mer: Ica-butik vädjar till kunder – ofräscht beteende i affären

Det är Biltema

Biltema har länge varit en populär varuhuskedja och har sedan länge även närvaro utomlands.

Kedjan har butiker i Sveriges grannländer – det rör sig om 19 varuhus i Danmark, 17 i Finland och 68 i Norge.

I Sverige har kedjan 62 varuhus.

Biltema startade i Sverige år 1963, i en källarlokal i Linköping, under namnet "BIL-TEMA". 

Verksamheten bestod på den här tiden av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör. 

Sveriges första riktigt stora varuhus öppnade sedan portarna 1976 i Linköping, och var Biltemas allra första varuhus av det större slaget i Norden. 

Biltema Sveriges huvudkontor ligger i samma byggnad som varuhuset i Partille, Göteborg.

Starka i Norge

Norge är det land som i dag har flest Biltemavaruhus.

– Det första varuhuset öppnade upp dörrarna redan år 1983, och expanderingen sedan dess har alltså varit stor. I de norska varuhusen arbetar idag cirka 1700 anställda, förklarar kedjan.

– Biltema Norges huvudkontor är beläget i samma byggnad som varuhuset i Jessheim, en bit utanför Oslo. 

Läs mer: TV4 säljs

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

2025 07 03

En av Rysslands viktigaste vapenfabriker kan ha slagits ut.

Det handlar om batterifabriken Energia i staden Jelets.

Fabriken, som är belägen i Lipetsksregionen i sydvästra Ryssland, har attackerats med flera drönare.

Det bekräftar Lipetsks guvernör Igor Artamonov och flera lokala vittnen.

Enligt den ryska guvernören utbröt en brand i ”närheten av anläggningen” i samband med attacken. Vidare uppger Artamonov att närliggande byggnader har evakuerats och att inga dödsoffer har rapporterats.

Lokalinvånare vittnar i sin tur om att flera explosioner hörts i området där fabriken ligger, rapporterar den ryska nyhetskanalen Telegram Astra.

Ukraina kommenterar

Ryska myndigheter har inte uttalat sig om eventuella skador på fabriken.

Den ukrainska generalstaben antyder dock att attacken var framgångsrik.

– Försvarsmakten fortsätter att vidta åtgärder för att undergräva de ryska truppernas militära förmåga och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina, framhåller generalstaben i ett uttalande.

LÄS MER: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

”Kritisk anläggning”

Om fabriken har förstörts vore det ett stort bakslag för den ryska krigsmakten.

Energia är Rysslands största tillverkare av batterier och ackumulatorer till den ryska militären. Både EU och USA har infört sanktioner mot fabriken på grund av dennas viktiga roll för den ryska krigsmakten.

Komponenter som tillverkas i fabriken används i bland annat drönare, stridsflygplan, radioapparater och ledningssystem.

– Energia är en av de mest kritiska anläggningar för Ryssland, säger Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas center mot desinformation, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen