Kreml stoppar pressträff – utfärdar panikorder

2024 11 21

Ryssland har på morgonen avfyrat en interkontinental robot mot Ukraina.

Det rapporterade flera medier under förmiddagen med hänvisning till den ukrainska militären.

Kort efter uppgifterna kallade den ryska regimen till presskonferens.

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, ställde sig framför den samlade presskåren.

Men mitt under dragningen ringer hennes mobiltelefon.

I andra änden av luren finns Kreml med en direkt order till talespersonen.

– Man ska under inga omständigheter kommentera den ballistiska robotattacken mot Yozhmash (en ukrainsk statlig flygtillverkare, red. anm.), eftersom västerlänningarna har börjat tala om det, lyder en röst i telefonen.

Se videon längst ned i artikeln

Samtalet hördes genom mikrofonerna framför Maria Zakharova.

– Jag är mitt i en pressträff, säger hon till personen i luren.

– Ja, okej, tack, avslutar Zakharova samtalet efter den nya instruktionen.

Videon har under förmiddagen spridits på sociala medier efter att ha laddats upp av den belarusiska kanalen Nexta. 

Danska public servicemediet TV2 har också uppmärksammat händelsen, men skriver att kanalen inte kan bedöma huruvida samtalet är fejk eller äkta.

Första gången under kriget

En interkontinental robot, så kallad ICBM, är ett kraftfullt långdistansvapen som kan slå mot mål tusentals kilometer bort.

Vapnet har även potential att bära kärnstridsspetsar.

Det är första gången den typen av vapen används i kriget. Enligt Ukrainas flygvapen avfyrades roboten från Astrakhan i södra Ryssland.

– Ingen information om skadade har rapporterats hittills, uppger flygvapnet på Telegram.

Se videon här

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommenterade Rysslands attack strax före lunch på torsdagen.

– Det här är en del i en rysk signalering mot Ukraina och mot väst. De vill signalera och försöka skrämma västländer från fortsatt stöd till Ukraina, säger han på en presskonferens.

Se den märkliga videon när Maria Zakharova avbryts med ett telefonsamtal genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska soldater har dödats – 6 000 kilometer från Ukraina

2025 09 08

En militärenhet som gjort sig skyldiga till krigsförbrytelser i Kyiv har attackerats.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

Dubbla explosioner har inträffat i Khabarovsk, beläget i de östra delarna av Ryssland nära gränsen till Nordkorea.

Flera personer har dött och skadats i samband med explosionerna, rapporterar Kyiv Independent.

Flera döda

Två explosioner i den ryska staden Khabarovsk i östra Ryssland har dödat och skadat medlemmar av en militär enhet som anklagas för att ha begått krigsförbrytelser under slaget om Kyiv 2022.

Det är drygt 6 000 kilometer från Ukraina.

– Två sprängladdningar detonerade på en parkeringsplats nära militärförläggningen, säger en källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten HUR.

– Explosionerna inträffade omkring klockan 9 på morgonen – precis när den ryska armén anlände för att ta över vakten. Explosionerna resulterade i döda och skadade bland fiendens armépersonal.

Förband 6912

Enligt källan var målet militärförband 6912 från den 748:e separata operativa bataljonen av den ryska gardet som är stationerad i Khabarovsk. 

Enheten var inblandad i strider nära Kyiv under de första veckorna av den fullskaliga invasionen, då ryska styrkor begick ett stort antal krigsförbrytelser, särskilt i förorterna Bucha och Irpin. 

Hundratals invånare i städerna visade sig ha torterats, våldtagits och avrättats av den ryska armén.

Läs mer: Ukrainska ”hälsningar” upptäckta i Moskva

Och infrastruktur

Utöver sprängladdningarna som detonerade i Khabarovsk har Ukraina på nytt attackerat rysk gas-och oljeinfrastruktur.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade den 7 september att ukrainska styrkor, inklusive delar av Unmanned Systems Forces, attackerade en oljepumpstation nära Naitopovichi i Brjansk Oblast, vilket orsakade en brand nära pumpstationen och lagringstankarna, uppger tankesmedjan ISW.

Även i Krasnodar

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben och de ukrainska specialstyrkorna rapporterade den 7 september att SSO och en pro-ukrainsk motståndsgrupp genomfört en ospecificerad attack mot Ilsky-oljeraffinaderiet i Krasnodar Krai, menas det.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


86 000 svenskar får pengar på kontot

2025 09 08

För omkring fyra år sedan föll domarna mot pensionsbolaget Allras grundare Alexander Ernstberger och tre andra Allra-profiler i Svea hovrätt. 

De dömdes till mångåriga fängelsestraff för mutbrott och för att ha berikat sig på pensionssparares bekostnad. Samtidigt tilldömdes Pensionsmyndigheten ett stort belopp i skadestånd som ska fördelas till drabbade kunder. 

Nu meddelar Pensionsmyndigheten att ytterligare en utbetalning påbörjas – 86 000 svenskar kommer att få pengar insatta på sina konton.

– Pensionsmyndigheten har lyckats kräva tillbaka ytterligare nästan 48 miljoner kronor kopplade till Allra. Pengarna återbetalas nu till de drygt 86 000 sparare och pensionärer som drabbades av bland annat mutbrott och trolöshet mot huvudman som skedde i Allra under 2012, framhåller myndigheten i ett uttalande.

”Ekonomisk upprättelse”

Totalt kommer 48 miljoner kronor att fördelas. Det handlar om enskilda utbetalningar på mellan 100 och 1 000 kronor, uppger Pensionsmyndigheten.

– Jag är glad för de sparare som nu får ekonomisk upprättelse. Det här är en del av pensionen som sparare och pensionärer i Allra berövades 2012, säger Pensionsmyndighetens generaldirektör Anna Pettersson Westerberg.

Då kommer pengarna

Pengarna kommer att betalas ut automatiskt till de drabbades premiepensionskonton. Hur stor summan blir beror på tid för och storleken på innehavet.

Enligt Pensionsmyndigheten väntas inbetalningarna nå berörda personers konto under måndagen. De kommer att synas som ”korrigering” om man loggar in på Mina sidor på pensionsmyndigheten.se.

– Pensionsmyndigheten arbetar fortsatt intensivt för att hitta, ta tillbaka och betala tillbaka pengarna som förlorades i Allra och annan brottslighet på fondtorget. Vi är fortsatt uthålliga i vår strävan att ta tillbaka pengarna. Vi kommer inte ge oss förrän vi har fått tillbaka pengarna till pensionärer och pensionssparare, säger Anna Pettersson Westerberg.

170 miljoner kronor

Pensionsmyndigheten har tidigare betalat ut drygt 95 miljoner kronor till sparare och pensionärer som drabbats i Allra-härvan. Totalt uppgår skadeståndet till 170 miljoner kronor plus ränta. Berörda personer kan förvänta sig nya utbetalningar eftersom omkring 27 miljoner kronor återstår av skadeståndet.

LÄS MER: Jättebesked om Klarna – tar stort kliv

Fakta utbetalning Allra

Totalt belopp: 47 886 124 kronor

Antal sparare: 86 401

Högsta belopp: 2616,66 kronor 

Medianbelopp: 574,40 kronor

LÄS MER: Var fjärde svensk riskerar ekonomiskt bakslag – redan i höst 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen