23 oktober 2025

RYSSLAND: Kreml skickar obehaglig ”julhälsning”

2022 12 14

Under ett möte med G7-länderna lade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj fram ett fredsförslag för kriget i Ukraina.

Fredsförslaget innefattade ett tillbakadragande av ryska trupper från ukrainskt territorium, rapporterar Reuters.

Presidenten föreslog att de ryska trupperna ska lämna Ukraina till jul.

Vidare framhöll Zelenskyj att tillbakadragandet ska ses som ett första steg i vägen mot ett fredsavtal mellan länderna.

Nu svarar Kreml genom den ryska diktatorn Vladimir Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Vi har inte fått något sådant förslag, säger Peskov enligt Sky News.

Kremls talesman skickar även en ”julhälsning” till Ukraina.

 Han meddelar att Ryssland inte kommer att gå med på ett eldupphör under julen.

– Det finns inte på agendan, säger Peskov till reportrar när han får frågan.

Föreslår kärnvapen

Det blir ingen vapenvila under julhelgen. I stället föreslår den ryska befälhavaren i Donetsk, Alexander Khodakovsky, att Ryssland ska använda kärnvapen för att besegra ”Natoblocket”.

I ett uttalande i rysk stats-tv hävdar den högt uppsatta militären att ”kärnvapen är den enda utvägen”, rapporterar CNN.

– Vi har inte resurser för att kunna besegra Natoblocket med konventionella vapen. Men vi har kärnvapen för den saken, säger Khodakovsky enligt nyhetskanalen.

Svarar USA     

Under gårdagskvällen inkom de första rapporterna om att USA förbereder en ordentlig julklapp till Ukraina.

Landet uppges ha bestämt sig för att skicka det åtråvärda luftförsvarssystemet Patriot till sin allierade.

– Regeringen Biden är i slutfasen avseende att fatta beslut om att sända Patriot till Ukraina, uppgav CNN med hänvisning till flera regeringskällor.

Biden-administration förväntas bekräfta beslutet den här veckan.

Kreml har kommenterat uppgifterna om det nya luftförsvarssystemet.

– Det blir ett legitimt mål för de ryska väpnade styrkorna, säger en talesperson för Putinregimen, enligt Sky News.

Kan skydda mot robotangrepp

Patriot räknas som ett av världens bästa luftförsvar och benämns som ett av världens mest effektivaste system när det gäller att identifiera och skjuta ner inkommande robotar.

Roboten kan nå upp till 160 kilometer i räckvidd med en maximalhöjd på 24 000 meter, rapporterar Reuters.

Nya terrorbombningar

Luftförsvaret kommer att hjälpa Ukraina att försvara sig mot Rysslands terrorbombningar.

Under onsdagen har nya ryska attacker riktats mot huvudstaden Kyiv.

Enligt stadens borgmästare Vitalij Klitjko har Ukrainas luftförsvar skjutit ner 13 drönare av den iransktillverkade modellen Shahed-136.

Drönarattackerna riktades främst mot Kyivs centrala delar.

Ingen uppges ha skadats, rapporterar CNN.

Foto: I. Lapyrin 

Text: Redaktionen


16mars26

Androidanvändare uppmanas: Ladda ner funktionen nu

2026 03 16

Användare av Androidmobiler uppmanas att agera för att skydda sig.

Alla som använder Androidmobiler uppmanas nu att ladda ner en ny funktion.

Det handlar om ett verktyg som skyddar användaren mot brott.

Får en varning

Företaget NordVPN uppmanar användare att ladda ner den nya funktionen Samtalsskydd.

Det handlar om ett verktyg som varnar i realtid för bedrägliga telefonsamtal.

Varningen kommer innan man svarar, och syftet är att förebygga bedrägerier, nätfiske och identitetsstöld.

– Vår prioritering har alltid varit skydda människors digitala liv och telefonbedrägerier är i dag en stor del av hotbilden, säger Domininkas Virbickas, produktchef på NordVPN, i ett uttalande.

Bedrägerisamtal har blivit allt vanligare både i Sverige och globalt de senaste åren. Hälften av världens vuxna befolkning har blivit utsatta för bedrägeriförsök, och 23 procent uppger att de har förlorat pengar i ett bedrägeri, enligt siffror från Global Anti-Scam Alliance.

Analyserar samtalsmönster

Den nya funktionen Samtalsskydd informerar mottagaren om ett potentiellt bedrägeriförsök innan samtalet besvaras, enligt NordVPN.

Detta görs möjligt genom att samtalsmönster och metadata analyseras för att identifiera potentiella bedrägerier.

Det sker utan att Samtalsskydd får tillgång till själva samtalsinnehållet, uppger företaget, som understryker att samtalen förblir privata.

– Samtalsskydd är vårt sätt att utöka skyddet bortom enbart webbsurfning, eftersom telefonen inte ska kunna användas som en inkörsport för bedragare, säger produktchefen Domininkas Virbickas.

LÄS OCKSÅ: NÖDLARM UTFÄRDAT: Putin slår till mot Moldavien

Aktivera Samtalsskydd

Samtalsskyddet aktiveras genom NordVPN:s app.

Man öppnar appen på Androidmobilen, och går sedan till fliken ”Threat Protection”, där man kan slå på funktionen.

Därefter guidas man av appen för att göra de rätta inställningarna i telefonen.

När man har installerat funktionen så körs den i bakgrunden, även när VPN-anslutningen inte är aktiv.

LÄS OCKSÅ: Massivt ryskt misslyckande

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


16mars26

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja

2026 03 16

En matkedja är billigare än de andra.

Att hitta billig mat har blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren, till följd av inflationen.

Men vilken matkedja är egentligen billigast?

Ett nytt test visar att en av kedjorna sticker ut.

”Har en helt annan service”

Matkassen har blivit allt dyrare de senaste åren, rapporterar Sydsvenskan.

Nu har tidningen besökt sju olika butiker för att ta reda på var man egentligen hittar den billigaste matkassen.

Resultatet bekräftar att Lidl är billigast.

Den matkasse som tidningen köper kostar 820 kronor på Lidl medan den exempelvis kostar 920 kronor på Ica.

2022 gjordes samma test med exakt samma matkasse. Resultatet blev detsamma – Lidl var billigast.

Enligt Ica beror skillnaden på att de har ett bredare sortiment och erbjuder andra tjänster än Lidl.

– Vi har en helt annan service. Vi har delikatessdisk, fisk, post och manuellt styckat svenskt kött, säger Per Tengberg, Icahandlare på Ica Kvantum Malmborgs Caroli, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå tillbaka mot Ryssland - Trump avslöjar

Bekräftas i annan undersökning

Matkassen har blivit i snitt 20 procent dyrare sedan samma test gjordes 2022, enligt tidningen.

Lågpriskedjor har därför blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren.

Att Lidl är billigast har även tidigare bekräftats i en undersökning av PRO, som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

I PRO:s undersökning kostade en matkasse på Lidl 1 082 kronor. Samma matkasse på Willys låg på 1 088 kronor. På Ica Maxi Stormarknad kostade den 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

I samband med PRO-undersökningen förra året anklagades Willys och Ica för att tillfälligt sänka sina priser inför granskningen.

I årets undersökning plockade man därför bort butiker som uppvisade stora prisvariationer.

– Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Foto: Maria Lin Kim

Text: Redaktionen