Kreml ger bisarrt besked om kriget – ”Stred mot Sverige”

2025 05 16

Ryssland ger ett bisarrt besked om Ukrainakriget – och gör en jämförelse med krig i Sverige.

Samtalen mellan Ryssland och Ukraina i Istanbul har inte lett till någon vapenvila.

I samband med förhandlingarna ska Ryssland till och med ha hotat med ”evigt krig”, uppger ukrainska källor, enligt Sky News.

Samtidigt gör Kreml en liknelse med krig i Sverige.

”Stred mot Sverige”

Det är utrikeskorrespondenten Oliver Carroll, som jobbar för The Economist och bevakar Ukraina, Ryssland och Belarus, som kommer med uppgifterna om Rysslands besked – och bisarra liknelse med Sverige.

– Jag har en inblick i samtalen mellan Ryssland och Ukraina från en välplacerad källa, uppger Carroll i ett inlägg på X.

Carroll delar ett citat som uppges komma från Vladimir Medinskij, ledare för den ryska delegationen.

– Vi vill inte ha krig, men vi är redo att kämpa i ett år, två, tre – hur länge det än tar, säger Medinskij, enligt Carroll.

Sedan kommer den oväntade liknelsen med Sverige, tillsammans med beskedet att Ryssland är redo att strida väldigt länge:

– Vi stred mot Sverige i 21 år. Hur länge är ni redo att strida?, säger Medinskij.

”Sverige skulle varit stormakt”

Kommentaren syftar sannolikt på Stora nordiska kriget, som pågick mellan åren 1700 och 1721 och där Ryssland och Sverige stred mot varandra.

Medinskij fortsätter:

– Och Peter den store… vet du vem som finansierade honom? England och Frankrike. Sverige skulle fortfarande vara en stormakt idag om det inte vore för det, hävdar den ryske delegationschefen.

Korrespondenten från The Economist uppger att den här typen av retorik har använts flera gånger vid samtalen i Istanbul.

– Jag har fått höra att denna retorik inte var ovanlig i diskussionen, uppger Oliver Carroll.

Enligt Ukraina har Ryssland ställt ”orimliga” krav i samband med förhandlingarna, och även hotat med ”evigt krig”.

Länderna ska emellertid ha kommit överens om en stor fångutväxling, med ett utbyte av 1000 fångar per land.

Foto: President of Russia Office resp Linus Mimietz

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen