2 januari 2026

Kreml fullkomligt rasande – går ut med vansinnigt meddelande

2024 08 23

Den ukrainska framryckningen i Ryssland har fått Kreml att fullständigt gå i taket.

Under andra halvan av sommaren inledde Ukraina en motoffensiv mot den ryska regionen Kursk där man sedan dess tagit kontroll över ett större antal samhällen.

Framgångarna får nu ilskan att koka i Moskva.

Om det någonsin varit aktuellt utesluter nu Kreml alla förhandlingar med Ukraina.

Och man gör det med ett meddelande som är både osmakligt och vulgärt – till och med för att vara Ryssland.

– Efter att nynazisterna begått ett terrordåd i Kursk-regionen föll allt på plats. Obehöriga mellanhänders prat om en vacker värld har stoppats, skriver Dmitrij Medvedev, tidigare president i Ryssland och numera vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, på Telegram.

– Nu förstår alla allt, även om de inte säger det högt. De förstår att INGA MER FÖRHANDLINGAR FÖRRÄN FIENDEN ÄR HELT BESEGRAD, rasar Medvedev med versaler i samma inlägg.

"Vidrig j-vel"

Medvedev fortsätter att gå till anmärkningsvärda angrepp mot västvärlden. Bland annat fäller han en sällsynt hätsk kommentar.

– Låt inte den vidriga jäveln med otäckt nosparti och rufsigt vitaktigt hår från ett land där en terroristoperation förbereddes glädja sig åt det.

Den ryska politikern skriver inte ut vem han syftar på, men skulle kunna syfta på USA:s president Joe Biden eller Ukrainas motsvarighet Volodymyr Zelensky.

Enligt en översättning från hans ryska konto dundrar han vidare:

– Hans land har orsakat mycket värre saker för det territorium han litar på. Ukraina: det kommer att bli betydligt fler meningslösa utgifter, betydligt mer skadad militär utrustning och radikalt fler kistor. Och låt nu de olyckliga ukrainska livegna vällustigt kyssa de blodiga händerna på den nekrofili som hånar dem – deras anglosaxiska mästare.

Flyttar trupperna

Enligt den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW, håller Ryssland just nu på att flytta flera av sina enheter till Kursk i ett försök att stoppa den ukrainska framfarten i regionen.

– ISW har tidigare noterat att sådana justeringar kan påverka takten i ryska offensiva operationer, men att det sannolikt kommer att ta flera veckor att observera några konsekvenser, uppger tankesmedjan i en ny uppdatering.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryska soldater kapitulerar

2026 02 20

Ryska trupper har lagt ned sina vapen.

Ryska soldater har frivilligt överlämnat sig till ukrainska styrkor i den hårt pressade staden Kupiansk.

Detta efter att ha kontaktat ett ukrainskt chatbot‑projekt som uppmanar trupper att ge upp, rapporterar RBC Ukraine.

Trupper kapitulerar

En grupp ryska soldater har valt att lägga ner sina vapen och kapitulera till ukrainska styrkor i Kupiansk i nordöstra Ukraina.

Soldaterna befann sig länge utan logistik eller rotationer och hittade till slut en väg ut genom att använda chatbotten “I Want to Live” – ett ukrainskt projekt som hjälper ryska trupper att kapitulera och säkert övergå till ukrainsk kontroll.

– Jag skrev till Telegram‑tjänsten “I Want to Live“. Boten svarade och registrerade all min information. Sedan skickade jag min plats och min position, säger en av de ryska soldaterna som överlämnade sig.

Soldaterna uppehöll sig i Kupiansk i ungefär sex månader och tvingades gömma sig i bostadsområden när deras egen armé började skjuta mot dem i ett försök att hindra deras överlämning.

De lyckades ändå lämna staden medan ukrainska styrkor följde med som skydd.

LÄS MER: KRAVET: Ryska soldater ska lämna sex länder

Fientlig eld från egen sida

Under processen upptäcktes gruppen av en rysk drönare och tvingades söka skydd när deras eget artilleri och attack‑FPV‑drönare började beskjuta dem.

Situationen blev så desperat att de var tvungna att söka skydd i privatbostäder innan de kunde nå en säker zon.

– Det är intensiv propaganda – de sitter och väntar på något oklart. Men de har inte många alternativ — det är antingen att dö eller kapitulera, sade en av de tillfångatagna och uppmanade sina före detta kamrater att ge upp istället för att stanna kvar.

Fortsatt spänt läge

Kupiansk har varit en strategiskt viktig punkt under konflikten och ukrainska styrkor har sagt att de kontrollerar stora delar av staden, även om strider och attacker i området fortsätter.

Tidigare rapporter visar att bara få ryska trupper finns kvar inom vissa stadsdelar och att ukrainska styrkor i stor utsträckning har återtagit kontrollen över området.

Den senaste kapitulationen är ett ovanligt exempel på ryska trupper frivilligt lämnat stridslinjen efter att ha insett att de saknar förnödenheter, stöd och möjlighet att genomföra effektiva operationer.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ryskt jätteerbjudande till Donald Trump

Foto: Bohan_伯韩-Shen_沈-

Text: Redaktionen


19 februari 2026

Skatt sänks från 1 juli

2026 02 20

Regeringen går vidare med ytterligare en skattesänkning.

I somras sänktes alkoholskatten för öl från oberoende småbryggerier.

Nu tar regeringen nästa steg.

– Nu tar vi ytterligare ett steg mot ett friare och företagarvänligare Sverige. Genom att sänka alkoholskatten stärker vi småproducenters möjligheter att växa och bidra till ett levande och varierat näringsliv, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M), i ett uttalande.

Skattesänkningen utökas

Den tidigare sänkningen för öl kommer från den 1 juli 2026 att gälla för fler drycker, enligt regeringens förslag.

– Nu föreslås att även andra alkoholdrycker omfattas av skattelättnader. I lagrådsremissen föreslås att sänkt alkoholskatt ska gälla för vissa typer av jästa drycker som exempelvis cider och mjöd, vin, sprit samt mellanklassprodukter som portvin och sherry, uppger regeringen.

Satsar på dryckeskultur

Satsningen syftar till att öka förutsättningar för mindre aktörer inom dryckesindustrin och är en av Tidöpartiernas satsningar för att gynna svensk företagsamhet.

– Med denna satsning stärker vi svensk dryckeskultur och, tillsammans med gårdsförsäljning, även svensk besöksnäring, säger Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna.

Upptill 50 procent

Producentens storlek ska avgöra skattenedsättningen.

För de riktigt små producenterna ska skatten sänkas med uppemot 50 procent, medan lite större producenter kan få nöja sig med en mindre sänkning.

– Nu blir det billigare att driva bryggeri, vineri eller destilleri. Det är ett viktigt steg för att stärka svenskt entreprenörskap, skapa en mer levande landsbygd och ge den lokala dryckeskulturen möjlighet att växa, säger Cecilia Rönn, ekonomisk-politisk talesperson för Liberalerna.

LÄS MER: ”Sämsta någonsin” – stort larm om vindkraften 

Oberoende småbryggeri

För att ett ölbryggeri ska anses vara ett oberoende småbryggeri, vilket är en förutsättning för att få ta del av skattesänkningen, krävs att de:

- är juridiskt och ekonomiskt oberoende av andra bryggerier.

- använder lokaler som är fysiskt åtskilda från lokaler som används av andra bryggerier.

- inte producerar på licens.

- producera som mest 3 000 000 liter öl per år.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen