Kreml dundrar om påstådd vapenvila – väcker stor förvirring

2025 05 06

Kreml anklagar Ukraina för att vilja förlänga kriget och hotar med vedergällning om den föreslagna vapenvilan i maj bryts.

Kreml riktar nu hård kritik mot Ukraina och anklagar landets ledning för att vilja fortsätta kriget.

Ryssland hotar dessutom med att svara militärt om Ukraina fortsätter angripa ryska mål under den planerade vapenvilan i maj.

 Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att Ryssland kommer att agera ”omedelbart och lämpligt” om Ukraina bryter vapenvilan, rapporterar den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån Tass. 

Uttalandet kommer efter att ryska myndigheter påstått att ukrainska styrkor attackerat civila mål i Kurskregionen under måndagen.

– Kievregimen fortsätter att demonstrera sin strategi, som syftar till att fortsätta kriget, säger Peskov..

Förslag om vapenvila

Rysslands president Vladimir Putin har föreslagit en tre dagar lång vapenvila mellan den 8:e och 10:e maj. 

Enligt Kreml gäller förslaget ett totalt eldupphör från båda sidor under dessa dagar.

Stor förvirring – Ukraina har sagt nej 

Kremls anklagelse väcker dock stor förvirring. Det är oklart vilken vapenvila Moskva anklagar Ukraina för att bryta mot. 

Den ukrainska ledningen har redan gjort klart att de inte tänker gå med på den föreslagna vapenvilan i maj. 

Enligt ett uttalande från president Volodymyr Zelenskyj, som återgetts av ukrainska Interfax, är Putins förslag inte seriöst.

– Det är en teatralisk gest, sa Zelenskyj, och menade att det ryska förslaget bara syftar till att skapa en illusion av att Ryssland vill avsluta kriget.

Ukrainas president kräver istället en vapenvila som varar i minst 30 dagar. Det är ett krav som ligger i linje med ett tidigare förslag från USA.

Symboliskt datum

Datumet för Putins föreslagna vapenvila är symboliskt valt. Den 9 maj firar Ryssland segern över Nazityskland i andra världskriget – det så kallade ”stora fosterländska kriget”. 

Men Ukraina sa blankt nej.

– Vi värdesätter människoliv, inte parader. Det finns ingen anledning att vänta till den 8 maj. Vapenvilan bör inte bara gälla några dagar, för att sedan återgå till dödande. Den måste vara fullständig och ovillkorlig, skrev Zelenskyj i ett inlägg på X.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen