JUST NU: Kreml bryter tystnaden om Putins hälsa

2022 05 30

Putinregimen kommenterar ryktesspridningen om diktatorns välmående.

Det har ryktats ihärdigt om hur Rysslands president Vladimir Putin egentligen mår. Märkliga videoklipp har spätt på spekulationer om att diktatorn kan lida av allt från Parkinsons sjukdom till sköldkörtelcancer eller tuberkulos. 

Under hela perioden har det varit knäpptyst från den ryska regimen om hur det är ställt med deras ledare.

Kommenterar rykten

Fram till nu. Utrikesminister Sergej Lavrov tar nu bladet från munnen och bemöter de rykten om Putins hälsa som spridits den senaste tiden, rapporterar The Guardian.

“Vettiga människor”

Inte helt oväntat förnekas det från Kreml att Putin skulle ha några som helst problem med hälsan. Tvärtom framhäver regimen att deras ledare är frisk som en nötkärna.

– Jag tror inte att vettiga människor kan se något tecken på någon form av sjukdom eller åkomma hos den här personen, säger Lavrov när han fick frågan av en fransk journalist.

Påstås visa upp sig

I ett kompletterande uttalande beskrev Lavrov att Putin framträder för offentligheten varenda dag i Ryssland.

– Du kan se honom på skärmar, läsa och lyssna på hans tal. Jag lämnar det till samvetet hos dem som sprider sådana rykten, meddelar den ryska utrikesministern.

Tabubelagt ämne

Putins privatliv, och inte minst frågor kring hans hälsa, är ett absolut tabubelagt samtalsämne i Ryssland, hävdar The Guardian.

Enligt tidningen förekommer sådana diskussioner i princip aldrig i offentligheten. 

Kan leva på lånad tid

Uppgifter från flera håll har försökt göra gällande att diktatorn lever på lånad tid. Enligt en ljudupptagning från tidningen New Lines påstås en oligark säga att Putin är “mycket sjuk i blodcancer”. 

Topphemligt memo

Inspelningen fick enligt uppgifter säkerhetstjänsten i Kreml att agera.

Ett “topphemligt memo” skickades kort därefter ut av högkvarteret för den ryska underrättelsetjänsten, FSB, till samtliga regionala direktörer, enligt Sky News.

Ville skingra rykten

– Memot instruerade de regionala underrättelsecheferna att inte lita på rykten om presidentens tillstånd. Direktörerna fick sedan i uppdrag att skingra alla rykten om Putins hälsa som riskeras att spridas inom de lokala FSB-enheterna, säger Christo Grozev, utredningschef på Bellingcat, en holländsk undersökande journalistgrupp specialiserad på faktakontroll och källkodsunderrättelser.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 okt 26

”Ner med tsaren” – ryssar tar till gatorna i Moskva

2026 10 05

Ryssar har tagit till gatorna i huvudstaden.

En stor demonstration i Rysslands huvudstad urartade under gårdagen.

Slagrop med ”Ner med tsaren” hördes på gatorna – omkring 60 personer greps efter demonstrationen, rapporterar Kyiv Post.

Godkänd demonstration

Demonstrationen arrangerades av Rysslands kommunistparti, KPRF, och hade godkänts av Moskvas myndigheter.

Den hölls på söndagen nära monumentet över hjältarna från 1905 års revolution på Krasnopresnenskaja Zastava-torget. Enligt olika uppskattningar deltog mellan flera hundra och omkring 2 000 personer.

Demonstrationen hölls för att uppmärksamma årsdagen av den politiska krisen i Ryssland 1993, då landets parlament besköts.

Demonstrationen tog dock en oväntad vändning och urartade.

”Ner med tsaren”

Mot slutet av demonstrationen började deltagarna ropa flera regimkritiska slagord.

– Bland annat hördes ”Ner med tsaren”, ”För rättvisa val”, ”Vi vill ha frihet”, ”Ner med Roskomnadzor”, ”Nej till politiskt förtryck” och ”Frihet åt politiska fångar”, enligt ryska Telegramkanaler och organisationen OVD-Info.

Det var efter att slagorden började ropas som polisen började ingripa.

– När manifestationen avslutades genomförde polisen gripanden. Omkring 60 personer, huvudsakligen ungdomar, fördes in i fångtransportfordon, säger Dmitrij Novikovs, vice ordförande i centralkommittén för Rysslands kommunistparti (KPRF), i ett inlägg på Telegram.

Enligt uppgifter fanns 26 KPRF-medlemmar och omkring 30 medlemmar från partiet Jabloko bland de gripna, tillsammans med flera andra aktivister.

De fördes till flera polisstationer runt om i Moskva.

Ögonvittnen uppger samtidigt att polisen gick in i folkmassan och grep demonstranter med våld. OVD-Info rapporterade även anklagelser om att en polis sparkade en person som hade fallit till marken och att en annan deltagare drogs bort i håret.

Vissa av de gripna uppges senare ha släppts, medan andra fortfarande befann sig på polisstationer i väntan på domstolsförhandlingar, enligt ryska medier.

Krävde frihet för politiska fångar

Demonstranterna krävde också att politiska fångar skulle släppas.

Bland annat uttrycktes stöd för aktivisten Dmitry Morozov från Izjevsk, som greps av den ryska säkerhetstjänsten FSB den 2 oktober efter att ha kampanjat för en demonstration mot påstått valfusk.

Demonstranterna visade även stöd för KPRF-medlemmen Nikolai Bondarenko, som stoppades från att kandidera i valet till den ryska statsduman.

KPRF uppgav att partiet arbetade för att få de gripna frigivna och ge dem juridisk hjälp.

Foto: President of Russia Office resp K. Wright

Text: Redaktionen