Kräver sänkt skatt på landsbygden

2022 02 02

Miljöpartiets språkrör Per Bolund går ikväll ut med krav på stora satsningar på landsbygden

De Gröna vill sänka skatterna för de som bor på landsbygden, för en mer rättvis grön omställning. 

En rättvis omställning

En del partier vill sänka priset på utsläpp. Vi har ett bättre förslag för en verkligt rättvis omställning: Sänk inkomstskatten för boende i landsbygd och glesbygd. Alla måste med på omställningen, ingen ska lämnas kvar. Jag tänker inte delta i en kapprustning om vem som vill göra det billigast att släppa ut mitt i en klimatkris. Det är orimligt och oansvarigt, skriver Miljöpartiets språkrör Per Bolund på sin sin Facebooksida.

Miljöpartiets alternativ till lägre bensinskatt

Istället för att sänka bensinskatten och göra det billigare att köra SUV i stan vill MP sänka skatten för de som bor i landsbygden.

– För att komma vidare med den rättvisa gröna omställningen ska vi inte sätta människor i ett fossilberoende med låga diesel eller bensinpriser. Istället föreslår vi en skattesänkning på 4 000 kr per år för människor i gles- och landsbygd för att jämna ut klyftorna mellan stad och land. Det är så vi ställer om och får förändring på riktigt, uppger Bolund 

Åtgärdsprogrammet

Miljöpartiet presenterar idag ett fempunktsprogram för att förbättra landsbygdens ekonomi.

Förslag 1

Sänk skatten i landsbygdskommuner med ytterligare 4 000 kronor per år. Utöka skattereduktionen i så att boende i lands- och glesbygd får 4 000 kronor mer i i plånboken varje år.

Förslag 2

Höj klimatbonusen till 80 000 kronor för elbilar som köps av boende i landsbygd. Att köpa en ny elbil är i dag dyrt. Hittills har klimatbonusen för att köpa miljöbilar framför allt använts i storstadskommuner. 

Förslag 3

Inför en skrotningspremie på 10 000 kronor för de äldsta och minst effektiva bilarna Alla kan inte köpa en ny bil. Därför vill Miljöpartiet skapa förutsättningar för begagnatmarknaden att på egen hand minska sina utsläpp samt främja andra ägandeformer och former av transporter. 

Förslag 4

Bygg 100 000 nya laddstolpar där de behövs mest och öka stödet till hemmaladdning på landsbygden. Miljöpartiet vill se en kraftig satsning på utbyggnad av laddinfrastruktur i hela landet.

Förslag 5

Bygg ut samhällsservicen i hela landet. En stor del av glesbygdens transportbehov bygger på den nedmonterade samhällsservicen, där vårdcentraler, apotek och butiker stängts ner kundunderlaget vikit, framhåller Miljöpartiet i sitt femte förslag.

Foto: D Posteby

Text: Redaktionen


JUST NU: Stefan Löfven varnar hela Europa

2025 10 16

Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven ser med oro på det politiska läget i Europa.

Det betonar den forne S-ledaren i en intervju på torsdagen.

Han syftar på det som beskrivs som högerextremistiska röster som får större utrymme på kontinenten. 

– Det är en väldigt stor oro nu i världen. Osäkerheten, då kommer högerextremismen med det som verkar vara den enkla lösningen, säger Stefan Löfven till Ekot.

"Vi vet vad som händer"

Under de senaste åren har flera högerpartier på ytterkanten gått starkt framåt i stora delar av Europa. Två av de mest uppmärksammade exemplen är Alternativ för Tyskland och Reform UK i Storbritannien.

Stefan Löfven varnar nu i klartext för scenarier där den här typen av partier får kontroll över matken.

– Europa har upplevt detta, vi vet vad som händer när högerextremister får makten. Det är därför EU bildades efter andra världskriget, när högerextremister, nazister och fascister verkligen hade makten, säger den tidigare statsministern.

Går mot "röd linje"

Löfven har även tidigare varnat för att EU och kommissionens ordförande Ursula von der Leyen går mot en “röd linje” genom att samarbeta med högerextrema partier.

– Jag kommer inte att säga exakt var den röda linjen går, men jag vet att vi närmar oss den och då måste vi agera, sade han till Politico i somras.

När det gäller Alternativ för Tyskland, även känt som AfD, klassades partiet som högerextremt av det tyska författningsskyddet i maj tidigare i år.

Myndigheten lade fram ett underlag på 1 100 sidor som grund för att partiet har en högerextrem karaktär.

Det i partiet förhärskande etniskt-härstamningsbaserade folkbegreppet är oförenligt med den frihetliga demokratiska grundordningen, framhöll den tyska säkerhetstjänsten BfV i ett uttalande.

LÄS MER: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg

Väntas bli omvald

Imorgon väntas Stefan Löfven bli omvald som ordförande för det europeiska socialdemokratiska partiet, en post han har haft sedan tre år tillbaka.

S-profilen understryker att han inte anklagar “människor i allmänhet” för att vara nazister, men menar att det finns “sådana krafter i Europa och europeiska parlamentet” och “vi inte kan dölja det”.

LÄS MER: Flera matvaror störtdyker i pris – här är hela listan

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 okt 2025

Lämnar i protest – folk strömmar ut ur Pentagon

2025 10 16

Ett nytt förbud råder i Pentagon.

Det amerikanska försvarsdepartementet, numera omdöpt till krigsdepartementet, har infört nya regler för USA:s journalistkår.

Från och med nu ska reportrar nekas tillträde till stora delar av Pentagon om de inte får eskort. Krigsminister Pete Hegseth kan även återkalla ackreditering från journalister som frågar någon inom departementet om information som han inte godkänt i förväg.

Stora amerikanska medier som New York Times, AP, Washington Post, The Atlantic och Reuters har vägrat skriva på de nya reglerna.

Och nu kablas bilder ut på hur dussintals journalister lämnar byggnaden i protest, rapporterar AP.

Strömmade ut i protest

USA:s regering har kallat de nya reglerna för “sunt förnuft” som ska bidra till att reglera en “mycket störande” presskår.

– Nyhetskanalerna var nästan enhälliga i att avvisa de nya reglerna som införts av Pete Hegseth, vilka skulle göra journalister sårbara för avvisning om de försökte rapportera om information – sekretessbelagd eller annan – som inte hade godkänts av Hegseth för offentliggörande, skriver AP.

Deadline för att skriva på de nya villkoren var klockan 16 igår lokal tid.

Vad som istället hände samma tidpunkt var att 40-50 journalister lämnade in sin namnbrickor och strömmade ut från Pentagon.

Man tog med sig lådor, stolar, en kopiator, gamla foton och annat som använts i arbetet.

LÄS MER: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Trump: Pressen är störig

AP beskriver arbetsytorna i Pentagon som “övergivna” och organisationen Pentagon Press Association har kallat dagen för “en mörk dag”.

– Det är sorgligt, men jag är också väldigt stolt över presskåren som vi höll ihop, säger Nancy Youssef, reporter på The Atlantic och som har haft ett kontor på Pentagon sedan 2007.

Exakt vilken praktisk inverkan de nya reglerna kommer få är för närvarande oklart.

USA:s president Donald Trump har emellertid gett sitt stöd till Pete Hegseth för de nya villkoren.

– Jag tror han tycker att pressen är väldigt störande när det gäller världsfreden. Pressen är väldigt oärlig, säger Trump enligt AP.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

Foto: Air Force Staff Sgt. John Wright, DOD

Text: Redaktionen