JUST NU: Kräver plats i regering

2022 07 01

Vänsterpartiet kräver en plats i en potentiell S-regering efter valet.

Det har partiets ledning beslutat, rapporterar Expressen.

–  Jag har egentligen alltid tyckt att det naturliga är att de partier som utgör regeringsunderlaget också ingår i regeringen. Men det som är nytt den här mandatperioden är den här stökigheten, och den måste försvinna. Så länge vi inte har ett stabilt samarbete mellan alla fyra partier, där vi tar kollektiva beslut och får igenom våra beslut i riksdagen, så kommer inte den stabiliteten att infinna sig, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar till tidningen och tillägger:

– Det är i grund och botten också en demokratifråga. Svenska folket måste veta vem de ska utkräva ansvar av. Att vi har en socialdemokratisk statsminister men en borgerlig ekonomisk politik skapar total förvirring. Det kommer inte fungera att fortsätta så.

Sträcker ut handen till C

Vänsterpartiet hoppas nu på ett samarbete med Centerpartiet.

Det kan bli svårt.

Centern har än så länge uteslutit ett samarbete med V och att bilda regering tillsammans med Vänsterpartiet har inte funnits på kartan.

Men det vill Nooshi Dadgostar ändra på. Att V ska acceptera en lösare roll, som någon form av samarbetsparti efter valet, utesluter hon.

– Jag ser inga förutsättningar för det. Det man kan tänka sig är om Centerpartiet och Socialdemokraterna lyckas få ihop till 50 procent på något annat sätt genom att samarbeta med andra partier. Det är det sättet man kan göra det på, säger Nooshi Dadgostar till Expressen.

Hon meddelar att kravet från V har förmedlats till statsminister Magdalena Andersson (S). 

Vill bilda majoritetsregering

Miljöpartiet har öppnat för att bilda en majoritetsregering tillsammans med S, C och V efter valet.

– Det allra bästa vore om vi närmar oss en finsk regeringsbildning där man har ett brett parlamentariskt underlag i regeringen, konstaterade Per Bolund (MP) i en intervju med nyhetsbyrån TT.

Han framhävde att ett sådant samarbete kräver att alla partier är beredda att ta det ansvar som krävs för att sitta i en regering och för att hitta en gemensam agenda.

Foto: Vänsterpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Zelenskyj: “Putin kommer att dö snart”

2025 03 27

Tiden är på väg att rinna ut för Rysslands diktator Vladimir Putin.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i ett nytt uttalande.

Enligt presidenten lär inte Putin leva länge till.

– Han kommer snart att dö, och det är ett faktum, säger Zelenskyj till The Sun.

– Och då kommer det här att ta slut.

"Försöker slå mot EU inifrån"

Uttalandet kommer i samband med ett möte med den franska presidenten Emmanuel Macron under onsdagen.

De båda presidenterna uppmanar USA att “stå starka” mot Putin så länge diktatorn sitter kvar. Samma uppmaning skickas till EU.

– Putin försöker slå mot Europeiska unionen inifrån, säger Zelenskyj och syftar på Ungern som återkommande har ställt sig på Rysslands sida och ställt sig på tvären för EU-stöd till Ukraina.

Många rykten om hur Putin mår

Det har länge florerat rykten om hur det egentligen står till med Putins hälsa.

Bland annat har rapporter från den amerikanska underrättelsetjänsten påstått att den ryska ledaren har behandlats för långt framskriden cancer.

– Han är definitivt sjuk. Huruvida han är döende är endast spekulationer, sade en källa till Newsweek våren 2022.

Kreml har konsekvent förnekat alla uppgifter om att Putin är sjuk eller i dålig form.

LÄS MER: Ukrainas besked – då dödar vi Putin

Fortsätter attackera

I mötet med Macron säger även Zelenskyj att han har förtroende för att USA kommer att få Putin att acceptera en “ovillkorlig vapenvila”.

Detta trots att Ryssland fortsatt attackera Ukraina efter beskedet om vapenvilan i Svarta havet tidigare i veckan.

– Samtidigt som Ryssland vill ha fred, fortsätter Ryssland att intensivt slå mot Ukrainas territorium, inklusive civila mål. Ryssland kan inte diktera villkor för varaktig fred för Ukraina, säger Macron enligt The Sun.

Kan sätta in EU-trupper

Under torsdagen kommer EU-ledarna ånyo att samlas för att enas om hur Ukraina ska stöttas om ett permanent avtal om vapenvila nås.

Ett alternativ som diskuteras är att stäta in trupper från EU-länder för att upprätthålla fred, men Macron varnar för att detta skulle kunna försätta EU-soldater i direkt konfrontation med Ryssland.

Attackerar Putin ukrainskt territorium skulle det även innebära en attack mot fredsbevararna, menar den franska presidenten.

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redkationen