04feb26

JUST NU: Kräver plats i regering

2022 07 01

Vänsterpartiet kräver en plats i en potentiell S-regering efter valet.

Det har partiets ledning beslutat, rapporterar Expressen.

–  Jag har egentligen alltid tyckt att det naturliga är att de partier som utgör regeringsunderlaget också ingår i regeringen. Men det som är nytt den här mandatperioden är den här stökigheten, och den måste försvinna. Så länge vi inte har ett stabilt samarbete mellan alla fyra partier, där vi tar kollektiva beslut och får igenom våra beslut i riksdagen, så kommer inte den stabiliteten att infinna sig, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar till tidningen och tillägger:

– Det är i grund och botten också en demokratifråga. Svenska folket måste veta vem de ska utkräva ansvar av. Att vi har en socialdemokratisk statsminister men en borgerlig ekonomisk politik skapar total förvirring. Det kommer inte fungera att fortsätta så.

Sträcker ut handen till C

Vänsterpartiet hoppas nu på ett samarbete med Centerpartiet.

Det kan bli svårt.

Centern har än så länge uteslutit ett samarbete med V och att bilda regering tillsammans med Vänsterpartiet har inte funnits på kartan.

Men det vill Nooshi Dadgostar ändra på. Att V ska acceptera en lösare roll, som någon form av samarbetsparti efter valet, utesluter hon.

– Jag ser inga förutsättningar för det. Det man kan tänka sig är om Centerpartiet och Socialdemokraterna lyckas få ihop till 50 procent på något annat sätt genom att samarbeta med andra partier. Det är det sättet man kan göra det på, säger Nooshi Dadgostar till Expressen.

Hon meddelar att kravet från V har förmedlats till statsminister Magdalena Andersson (S). 

Vill bilda majoritetsregering

Miljöpartiet har öppnat för att bilda en majoritetsregering tillsammans med S, C och V efter valet.

– Det allra bästa vore om vi närmar oss en finsk regeringsbildning där man har ett brett parlamentariskt underlag i regeringen, konstaterade Per Bolund (MP) i en intervju med nyhetsbyrån TT.

Han framhävde att ett sådant samarbete kräver att alla partier är beredda att ta det ansvar som krävs för att sitta i en regering och för att hitta en gemensam agenda.

Foto: Vänsterpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


04feb26

Skarp varning till svenska folket – se upp för det här telefonsamtalet

2026 02 05

Varje år anmäls hundratusentals bedrägerier i Sverige.

Bluffmakarna fortsätter att terrorisera svenska medborgare.

Och nu har de fått ett nytt kort på handen. Med hjälp av generativ AI kan bedragarna förfalska röster och utge sig för att vara någon du känner.

När barnet eller kollegan ringer på en måndagskväll kan det vara en bedragare bakom luren.

Investeringsprofilen och grundaren av företaget Börshajen, Andra Farhad, pekar ut den nya bedrägerimetoden som det största ekonomiska hotet mot hushållen.

– Den största ekonomiska risken för svenska hushåll 2026 ringer upp dig en vanlig torsdagskväll, låter exakt som ditt barn i panik och ber om hjälp. Men bakom rösten finns varken blodsband eller nöd – bara en algoritm och en bottenlös hunger efter dina livsbesparingar, skriver hon i SvD.

”Asymmetrisk krigföring”

Andra Farhad konstaterar att bedrägerimetoden är enkel att använda. 

– Med dagens generativa AI krävs det bara tre sekunder av din röst, stulen från ett klipp på sociala medier, för att klona ditt tonläge, din dialekt och din andning. Det är asymmetrisk krigföring i sin renaste form: en ensam individ mot en global tech-armé, framhåller skribenten.

Enligt Farhad krävs fler och skärpta AI-regleringar från både Sverige och EU för att bekämpa bedrägeriformen.

Hon uppmanar även människor att i förväg komma överens om hur pengar får överföras, alltid ringa tillbaka via kända nummer och aldrig fatta ekonomiska beslut  i affekt.

LÄS MER: Biltema går ut med varning till kunder

TIPS: Så skyddar du dig mot AI-bedrägerier

- Var medveten. Det är viktigt att känna till att den här tekniken finns och att den kan användas för att göra väldigt trovärdiga förfalskningar.

- Var sunt misstänksam. Var särskilt uppmärksam på ovanliga och konstiga situationer. Inte minst om någon ber dig föra över pengar eller identifiera dig med ditt bank-id.

- Använd aldrig ditt bank-id på uppmaning av någon som ringt upp dig. Du kan inte veta vad det används för att godkänna, eller vem det är som egentligen ringer.

- Om du jobbar på ett företag – följ den policy som finns även om du tror att det är din chef som ringer. Föreslå att du ringer tillbaka till chefen – detta kallas att motringa.

Källa: Internetstiftelsen

LÄS OCKSÅ: Annika Strandhäll rasar – hotar med lagstiftning 

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen


5 februari 2026

Jättefartyg exploderar i Östersjön

2026 02 05

En explosion har inträffat på ett stort lastfartyg som var på väg från Belgien till Ryssland.

Det gigantiska containerfartyget var på väg genom Östersjön när en explosion inträffade i maskinutrymmet.

– I Finska viken, på väg mot Sankt Petersburg, inträffade en explosion på containerfartyget MSC Giada III med 22 besättningsmedlemmar ombord, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– Fartyget var på väg från Antwerpen i Belgien.

Seglar under afrikansk flagg

Fartyget som var på väg till Ryssland seglar under Liberias flagg.

Explosionen inträffade under onsdagskvällen.

– Enligt Starboard Maritime Intelligence Service mottogs den sista signalen om containerfartygets position omkring halv åtta den 4 februari. Därefter försvann den från radarn, uppger tidningen.

Räddningsinsats

Explosionen utlöste en stor brand som härjade ombord i flera timmar innan den kunde släckas av tillskyndande räddningsfartyg.

– Räddningsfartyg och isbrytare anlände från Sankt Petersburg för att hjälpa besättningen, rapporterar tidningen.

– Containerfartyget har nu bogserats till hamnen i Sankt Petersburg. Inga skador på skrovet och inget bränsleläckage har registrerats.

Under torsdagsmorgonen ska det ha anlänt till den ryska hamnen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin ställer ultimatum till hela världen

Kaptenen från Ryssland

Fartygets besättning är primärt medborgare från asiatiska länder.

Men kaptenen är från Ryssland.

– Kaptenen på fartyget är rysk medborgare. Säkerhetsstyrkorna utreder nu orsaken till explosionen, rapporterar The Moscow Times.

Seglat från Marocko

Enligt spårningsdata lämnade det stora containerfartyget hamnen i Agadir i Marocko den 21 januari.

Efter ett stopp i Belgien, avseglade fartyget från hamnen i Antwerpen den 31 januari.

Ägare till fartyget är Liberian Sky Limits Shipping & Trading, uppger tidningen.

Ryska myndigheter har ännu inte gjort några officiella uttalanden om händelsen.

LÄS OCKSÅ: Jätten störtdyker på börsen – faller tvåsiffrigt 

Foto: D. Castellón

Text: Redaktionen