Centern kräver granskning av SD

2023 03 30

SD-toppen Mattias Karlssons konservativa stiftelse har i flera fall fått finansiering av Sverigedemokraterna.

Det avslöjade TV4:s Kalla fakta i måndags.

Nu kräver Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok att regeringen agerar.

C-ledaren vill att justitieminister Gunnar Strömmer (M) tar initiativ till att inleda en granskning av både Sverigedemokraternas relation till stiftelsen och partifinansiering i allmänhet, rapporterar TV4.

– Gunnar Strömmer behöver tydliggöra lagstiftningen och täppa till det hål som möjliggör partifinansiering från anonyma källor. Det behöver också tillsättas en tydlig utredning för att granska hur partiernas finansiering ser ut över lag, säger Muharrem Demirok till tv-kanalen.

Kan bryta mot lag

C-ledaren ifrågasätter om kopplingen mellan SD och stiftelsen är förenligt med lagen som förbjuder anonyma bidrag.

– Det kan ju finnas oerhört allvarliga motprestationskrav som både har ställts och utlovats, men vi vet ju inte det eftersom det inte finns någon dokumentation eller redovisning, säger Muharrem Demirok till TV4.

Bakgrund

Insamlingsstiftelsen för svensk konservatism grundades av SD-toppen Mattias Karlsson.

I måndags anklagades stiftelsen för att sprida konspirationsteorier om islam av TV4:s Kalla fakta.

Programmet hänvisar till ett manifest som man tagit del av.

Kalla fakta pekar bland annat på att manifestet innehåller påståenden om att en elit vill ersätta svensk kultur med islam. Manifestet varnar även för att den västerländska civilisationens existens står på spel och riskerar att ersättas av radikal islam.

Teorin om folkutbytet, som på engelska benämns som "the great replacement theory", är vanligt förekommande i högerextremistiska miljöer, enligt de experter som Kalla fakta har pratat med.

Kritiserar granskningen 

Efter Kalla faktas avslöjande tog Mattias Karlsson avstånd från enskilda formuleringar i manifestet som hävdar att en elit vill ersätta västerländsk kultur med islam.

I ett inlägg på Twitter riktade han kritik mot granskningen i sin helhet.

– Det senaste dygnet har jag fått lära mig att massinvandring absolut inte ökar andelen icke svenskar i landet samt att makthavare absolut inte haft någonting med migrationspolitikens utformning att göra. Tack för att ni botat mig ifrån mina konspirationsteoretiska villfarelser, skrev Mattias Karlsson. 

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen