Kräver att Ica och Coop kallas till regeringen

2023 03 08

Vänsterpartiet kräver att regeringen med omedelbar verkan kallar till sig de tre dominerande livsmedelsföretagen – Ica, Axfood och Coop.

– Nu måste samhället agera, framhåller V i ett pressmeddelande.

För det första kräver Vänstern att regeringen sluter en överenskommelse med livsmedelsföretagen för att stoppa ”prischocken på mat”.

Om detta misslyckas vill V se en ny lagstiftning.

– Om man inte får till en frivillig överenskommelse, kommer reglering genom lagstiftning bli aktuellt för att få bukt med de skenande matpriserna, betonar partiet. 

Vill göra som i Frankrike

En överenskommelse mellan regeringen och livsmedelsföretagen bör enligt Vänsterpartiet ta inspiration från Frankrike.

Den franska regeringen slöt nyligen ett avtal med flera livsmedelsjättar om att frysa priserna på flera färsk- och dagligvaror.

Hundratals varor kommer under en tremånadersperiod att vara tillgängliga till ”lägsta möjliga pris”. Avtalet undertecknades efter att den franska regeringen hotat med att införa ett pristak på basvaror i ett försök att stävja inflationen på livsmedel.

Vänsterpartiet vill se en likande utveckling i Sverige. 

– Regeringen måste göra som den franska regeringen: kalla till sig de stora aktörerna för att hålla nere matpriserna. Eftersom matmarknaden domineras av endast tre aktörer är det fullt möjligt att föra ett sådant samtal, skriver partiet.

Exakt vilka varor som bör omfattas i en sådan överenskommelse specificeras inte.

– Prioriterat är de basvaror som hushållen inte kan klara sig utan, framhåller Vänsterpartiet.

”Enkel förklaring”

Vänsterns problembild är tydlig.

Partiet beskriver dagens situation som ett ”stort marknadsmisslyckande” .

– Matpriserna skenar och hushållen får det allt svårare att få ihop sin ekonomi, samtidigt som matkedjorna gör historiskt höga vinster. Det borde vara omöjligt, men förklaringen är en enkel. Matjättarna har blivit så stora att de satt konkurrensen ur spel, skriver partiet. 

Får betala

I Frankrike kommer livsmedelskedjorna bekosta tremånadersplanen.

Notan kommer att landa på "flera hundra miljoner euro", uppger France24.

Frankrikes största livsmedelskedja, Leclerc-gruppen, har valt att ställa sig utanför överenskommelsen.

Företagets vd Michel-Edouard Leclerc varnar att avtalet riskerar att driva upp priserna på övriga produkter.

– Återförsäljare kommer att kompensera för detta genom att ta mer betalt för sina andra produkter, säger Leclerc till nyhetskanalen CNews.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


I NATT: Tre Natoländer ger sig in i kriget

2026 03 02

Kriget i Mellanöstern ser ut att eskalera ytterligare.

I ett gemensamt uttalande framhåller Frankrike, Tyskland och Storbritannien att de är redo att vidta svarsattacker mot Iran om det anses nödvändigt.

– Irans vårdslösa attacker har riktat sig mot våra nära allierade och hotar vår militärpersonal och våra civila i hela regionen, skriver Natoländerna enligt AFP.

– Vi kommer att vidta åtgärder för att försvara våra intressen och våra allierades intressen i regionen, fortsätter uttalandet.

Brittisk flygplats attackerad

De europeiska länderna öppnar för ”nödvändiga och proportionella defensiva åtgärder” för att begränsa Irans förmåga att avfyra robotar och drönare.

Samtidigt kommer uppgifter att Iran har attackerat en brittisk militärbas på Cypern. En explosion har rapporterats vid den militära flygplatsen RAF Akrotiri.

Det brittiska försvarsdepartementet bekräftar att det rör sig om en drönarattack.

– Vår beredskap i regionen är på högsta nivå och åtgärder har vidtagits för att försvara vårt folk, framhåller departementet i ett uttalande.

Det finns inga uppgifter om dödsoffer.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Trump räknar med dödsoffer

Under natten mot måndag har USA och Israel fortsatt att attackera mål i Iran. Flera nya explosioner har rapporterats i den iranska huvudstaden Teheran under de senaste timmarna.

USA:s president Donald Trump uppger på de militära operationerna i Iran kommer att fortsätta. 

– Stridsoperationerna fortsätter för närvarande med full styrka och kommer att fortsätta tills alla våra mål är uppnådda, säger han i en video som publicerats på Truth Social.

Vidare säger Trump att han förväntar sig fler amerikanska dödsoffer och att varje dödsfall kommer att hämnas.

Det har tidigare rapporterats att tre amerikanska soldater har dödats i iranska motattacker.

LÄS OCKSÅ: Trump-allierad rasar mot Europa – ”Ni är patetiska”

Foto: Military Material resp Sociala medier

Text: Redaktionen