MÅNDAG: Kraftigt snöfall på väg in över fyra landskap

2024 02 05

Ett förrädiskt snöfall är på väg att dra in över södra Sverige.

Snön som väntas falla är ovanligt blöt och tung vilken kan resultera i svåra trafikproblem och risk för strömavbrott.

Skåne

Det handlar om ett rejält oväder som ligger över Nordsjön och Danmark och som slår in mot Sydsverige på måndagen.

När det drar in över Skåne möts den danska nederbörden av kallare luft i Skånes inland vilket leder till tung snö.

– Halka, snömodd och dålig sikt, uppger SMHI är att vänta för den som ska ut i Skånetrafiken.

Halland, Småland, Blekinge

I Skåne blir ovädret som värst i norra och västra delen men hela landskapet får sig en släng av sleven.

Halland, södra Småland och hela Blekinge drabbas också av snöovädret och SMHI utfärdar gul vädervarning i alla fyra landskapen.

På en del vägar i området kan det till och med bli svårt att överhuvudtaget ta sig fram.

– Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor. Detta gäller även större vägar.

– Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, uppger SMHI.

Mer än 15 centimeter

Ovädret drar in på måndag kväll omkring klockan 18 och ligger sedan kvar fram till 13-tiden på tisdagen.

– Från måndag kväll snö eller blötsnö som kan vara ymnigt.

– Fram till tisdag eftermiddag kan det komma 10 till 15 centimeter. Lokalt mer, varnar SMHI.

Såväl strömavbrott som telefonnätsproblem är att vänta.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen, bedömer SMHI.

Mycket vintersol

Det är först på kvällen ovädret drar in och allmänt sett blir det en mycket solig och vacker dag i nästan hela Sverige på måndagen.

– Under måndagen ges vintersolen mycket utrymme, prognosticerar meteorolog Emma Härenstam vid SMHI.

Mitt på dagen  blir det soligt i ett band från norra Halland i väster över till Småland och Öland i väster.

Solzonen sträcker sig upp över Götaland och Sveland och ända upp till mellersta Norrland.

Molnigt

Efter centrala Jämtland och Medelpad blir det lite molnigare och

På vissa håll blir det emellertid ont om solsken.

– Främst i norra Norrlands kust- och inland dröjer sig moln och snöbyar kvar ännu en dag, rapporterar Emma Härenstam.

Foto: CL Photography

Text: Redaktionen


02dec25

JUST NU: Katastroflarm från Ryssland

2025 12 02

Den ryska flygbranschen befinner sig i en historisk kris.

Katastroflarmen fortsätter avlöser varandra, och utvecklingen pekar stadigt nedåt. Under 2025 har antalet flygolyckor och upptäckta funktionsfel fyrdubblats jämfört med fjolåret, rapporterar den oberoende ryska nyhetssajten Novaja Gazeta Europe.

Mellan januari och november har omkring 800 incidenter registrerats som lett till inställda eller avbrutna flygningar, uppger sajten med hänvisning till statistik från Aviaincident – en rysk Telegramkanal som kartlägger flygincidenter i landet.

En av årets mest allvarligaste händelser inträffade i mitten av november. Passagerare på ett ryskt passagerarflygplan av typen Superjet filmade hur ena motorns ytterskal slets av i luften. 

Planet tvingades nödlanda och delar av motorkåpan hittades utspridda på både start- och landningsbanan.

– Det är den tredje liknande incidenten på två år med ett Superjet, rapporterar Novaja Gazeta Europe.

Under hård press

Den ryska flygsektorn är hårt pressad. Västvärldens sanktioner har gjort det svårt för ryska flygbolag att få tag på reservdelar till sina plan, något som har direkt påverkan på både säkerheten och tillgängligheten. 

Kreml har vädjat till FN:s luftfartsorgan om att lätta på sanktionerna mot bland annat reservdelar.

– Ryska myndigheter försöker nu förhandla om lättnader från sanktioner, särskilt mot reservdelar, som de säger är avgörande för flygsäkerheten, har en källa inom den ryska flygsektorn sagt till Reuters.

LÄS MER: Ukraina väntar sig amerikanska vapen – för över 100 miljarder 

En tredjedel försvinner

Dmitrij Yadrov, chef för den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsiya, har uppgett att cirka  309 ryska flygplan kommer att tas ur tjänst 2030.

Beksedet innebär att en tredjedel av Rysslands flygplansflotta kan vara förlorad 2030, eftersom tillverkningen av nya flygplan i princip står helt still. Under 2025 har endast ett av 15 utlovade passagerarflygplan nått marknaden.

LÄS OCKSÅ: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


Fiasko för USA – 100 miljarder dollar saknas

2025 12 02

I april lanserade USA:s president Donald Trump nya handelstullar mot världens länder.

Några månader senare presenterade Vita huset en optimistisk prognos.

I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Nu sågas Vita husets prognos.

Tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, enligt Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser.

Sifran innebär att Vita husets prognos ligger omkring 100 miljarder dollar fel. 

– Tullintäkterna ligger dramatiskt under Vita husets ursprungliga förväntningar och genererar ungefär 100 miljarder dollar mindre än beräknat, fastslår analysen.  

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa 

Trump har tvingats backa

Den kraftiga minskningen förklaras framför allt av president Trumps omsvängning kring vissa tullsatser.

Sedan lanseringen av tullarna i april har presidenten gått med på att sänka flera tullavgifter. Justeringarna innebär att den genomsnittliga aktiva tullsatsen (AETR) ligger på 12 procent – hela 8 procentenheter lägre än den förväntade genomsnittsnivån på 20 procent som beräknades i våras.

Den amerikanska tidskriften Fortune pekar dessutom ut ytterligare tre förklaringar:

1, Importen från Kina har rasat med 30 procent jämfört med 2024.  

2, Mexiko och Kanada följer frihandelsavtalet NAFTA i högre grad än väntat.  Exporten till USA håller sig oftare än väntat inom avtalets ramar och blir därmed tullbefriad. Samtidigt har både Kanada och Mexiko minskat exporten av tullbelagda varor till USA.

3, USA:s import av tullbefriade varor har ökat kraftigt, exempelvis mikrochip till AI. Dessa varor utgör nu 9 procent av landets totala import – en markant ökning från 4 procent förra året. 

LÄS OCKSÅ: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen